Szybciej od światła? - Ender - 23 września 2011

Szybciej od światła?

Agencja prasowa Reuters poinformowała właśnie o efektach eksperymentu naukowców z ośrodka CERN w Genewie i we włoskim Gran Sasso. Ze wstępnych informacji jakie podali wynika, że udało im się zarejestrować cząsteczki przemieszczających się szybciej niż światło. Jeżeli doniesienia te okażą się prawdziwe, podważą funkcjonujące obecnie przekonania co do natury otaczającego nas świata, których filarem pozostają teorie Alberta Einsteina.

Eksperyment, ochrzczony nazwą Opera, przeprowadzony był wspólnie przez naukowców ze Szwajcarii oraz z Laboratorium Gran Sasso w środkowych Włoszech. Najprościej rzecz ujmując, polegał on na przesyłaniu strumienia neutrin pomiędzy oboma ośrodkami badawczymi i mierzeniu zachodzących w nim zmian. Cząsteczki te występują w kliku różnych typach i często samoistnie zamieniają się z jednego w drugi. Eksperymentatorzy chcieli sprawdzić jak wiele wysłanych neutrin mionowych zmieni się w czasie „podróży” do Włoch w neutrina taonowe. Przez trzy lata trwania całego programu, naukowcy wysłali 15 tysięcy strumieni tych cząsteczek z laboratoriów CERN w kierunku oddalonego o 730 kilometrów i ukrytego pod ziemią włoskiego detektora. Światło od ktorego wedle Einsteina nic nie może poruzac się szybciej, pokonuję tą drogę w 2,4 milisekundy. Jakież więć było zdziwienie naukowców, którzy stwierdzili, że ich wielokrotnie sprawdzane wyniki wskazują na to, iż odcinek ten został pokonany przez neutrina o 60 nanosekund szybciej! Jedna nanosekunda to miliardowa część sekundy, ale w fizyce to nadal bardzo długi wycinek czasu. Margines błędu w serii eksperymentów wynosił zaledwie 10 nanosekund, a biorąc pod uwagę długość jego trwania i liczbę prób, badacze już na starcie dostają ogromny kredyt zaufania co do prawdziwości otrzymanych danych. W 2007 roku wyniki podobne do włoskich osiągnęli zajmujący się neutrinami naukowcy z Chicago, jednak ich badania nie były tak dokładane i nie trwały tak długo, a przyjęty bardzo duży margines błędu wykluczał ich ewentulaną wartość. 

Dr.Antonio Ereditato rzecznik włoskich naukowców stwierdził w czwartek:

„Pokładamy dużą wiarę w nasze wyniki. Sprawdzaliśmy i przyglądaliśmy się wszystkiemu co mogłoby wpłynąć na rezultaty naszych badań, ale nie znaleźliśmy niczego takiego.”

„Na razie niczego nie stwierdzamy jednoznacznie, chcemy by społeczność naukowa pomogła nam w zrozumieniu tych szalonych danych.”

„Moim marzeniem byłoby gdyby inny zespół doszedł do tych samych wniosków – naprawdę wtedy odetchnąłby z ulgą.”

„Jednak konsekwencje tego byłyby wyjątkowo poważne.”

Dzisiaj w CERN zostanie zorganizowana konferencja, na której przedstawione będą wszystkie szczegóły dotyczące projektu Opera. Prowadzący zachęcą fizyków z całego świata do eksperymentalnego i teoretycznego potwierdzenia lub obalenia ogłoszonych rewelacji, co z pewnością może potrwać jeszcze dobrych kilka lat oraz zaowocować sprzecznymi ze sobą wnioskami, ponieważ badania nad neutrinami, które wciąż otacza mgła tajemnicy, są dużą niewiadomą. Miejmy więc nadzieje, że w niedalekiej przyszłości poznamy wspólne stanowisko naukowców z całego świata. Prawdziwa nauka niestety nie przypomina tej z filmów, a wynalazców i odkrywców zawsze czeka długa, często wieloletnia praca by udowodnić swoje racje oraz przekonać większość środowiska, zwłaszcza w kwestaich fundamentalnych mogących podważyć najbardziej rozpowszechnione teorie.

Jeżeli jakimś cudem wyniki podane przez naukowców z Gran Sasso okażą się prawdzie, przeciwstawią się żelaznym założeniom Szczególnej teorii względności Alberta Einsteina, która zakłada że prędkość światła w próżni (299 792 458 m/s) jest ostateczną granicą, której nie przekroczy żaden obiekt lub pojedyncza cząstka. Oznaczałoby to naukowe tsunami i trześienie ziemii, a fizycy czy astronomowe na całym świecie mieliby, przez następne dekady, kolejny powód do rwania włosów z głowy i nieprzespanych nocy. 

Niektórzy badacze już o dawna teoretyzują i zakładają istnienie tachionów, cząsteczek które poruszałyby się z prędkością szybszą niż światło. Tachiony z lubością wykorzystywane są też od lat przez fantastykę naukową, jako świetny sposób na osiągnięcie lotów nadświetlnych oraz skuteczną budowę międzygwiezdnej cywilizacji. Co ciekawe, jedna z teorii dotyczących ich teorii zakłada, że mogą być nimi właśnie neutrina...

Ender
23 września 2011 - 02:36