Szybciej od światła? - Ender - 23 września 2011

Szybciej od światła?

Agencja prasowa Reuters poinformowała właśnie o efektach eksperymentu naukowców z ośrodka CERN w Genewie i we włoskim Gran Sasso. Ze wstępnych informacji jakie podali wynika, że udało im się zarejestrować cząsteczki przemieszczających się szybciej niż światło. Jeżeli doniesienia te okażą się prawdziwe, podważą funkcjonujące obecnie przekonania co do natury otaczającego nas świata, których filarem pozostają teorie Alberta Einsteina.

Eksperyment, ochrzczony nazwą Opera, przeprowadzony był wspólnie przez naukowców ze Szwajcarii oraz z Laboratorium Gran Sasso w środkowych Włoszech. Najprościej rzecz ujmując, polegał on na przesyłaniu strumienia neutrin pomiędzy oboma ośrodkami badawczymi i mierzeniu zachodzących w nim zmian. Cząsteczki te występują w kliku różnych typach i często samoistnie zamieniają się z jednego w drugi. Eksperymentatorzy chcieli sprawdzić jak wiele wysłanych neutrin mionowych zmieni się w czasie „podróży” do Włoch w neutrina taonowe. Przez trzy lata trwania całego programu, naukowcy wysłali 15 tysięcy strumieni tych cząsteczek z laboratoriów CERN w kierunku oddalonego o 730 kilometrów i ukrytego pod ziemią włoskiego detektora. Światło od ktorego wedle Einsteina nic nie może poruzac się szybciej, pokonuję tą drogę w 2,4 milisekundy. Jakież więć było zdziwienie naukowców, którzy stwierdzili, że ich wielokrotnie sprawdzane wyniki wskazują na to, iż odcinek ten został pokonany przez neutrina o 60 nanosekund szybciej! Jedna nanosekunda to miliardowa część sekundy, ale w fizyce to nadal bardzo długi wycinek czasu. Margines błędu w serii eksperymentów wynosił zaledwie 10 nanosekund, a biorąc pod uwagę długość jego trwania i liczbę prób, badacze już na starcie dostają ogromny kredyt zaufania co do prawdziwości otrzymanych danych. W 2007 roku wyniki podobne do włoskich osiągnęli zajmujący się neutrinami naukowcy z Chicago, jednak ich badania nie były tak dokładane i nie trwały tak długo, a przyjęty bardzo duży margines błędu wykluczał ich ewentulaną wartość. 

Dr.Antonio Ereditato rzecznik włoskich naukowców stwierdził w czwartek:

„Pokładamy dużą wiarę w nasze wyniki. Sprawdzaliśmy i przyglądaliśmy się wszystkiemu co mogłoby wpłynąć na rezultaty naszych badań, ale nie znaleźliśmy niczego takiego.”

„Na razie niczego nie stwierdzamy jednoznacznie, chcemy by społeczność naukowa pomogła nam w zrozumieniu tych szalonych danych.”

„Moim marzeniem byłoby gdyby inny zespół doszedł do tych samych wniosków – naprawdę wtedy odetchnąłby z ulgą.”

„Jednak konsekwencje tego byłyby wyjątkowo poważne.”

Dzisiaj w CERN zostanie zorganizowana konferencja, na której przedstawione będą wszystkie szczegóły dotyczące projektu Opera. Prowadzący zachęcą fizyków z całego świata do eksperymentalnego i teoretycznego potwierdzenia lub obalenia ogłoszonych rewelacji, co z pewnością może potrwać jeszcze dobrych kilka lat oraz zaowocować sprzecznymi ze sobą wnioskami, ponieważ badania nad neutrinami, które wciąż otacza mgła tajemnicy, są dużą niewiadomą. Miejmy więc nadzieje, że w niedalekiej przyszłości poznamy wspólne stanowisko naukowców z całego świata. Prawdziwa nauka niestety nie przypomina tej z filmów, a wynalazców i odkrywców zawsze czeka długa, często wieloletnia praca by udowodnić swoje racje oraz przekonać większość środowiska, zwłaszcza w kwestaich fundamentalnych mogących podważyć najbardziej rozpowszechnione teorie.

Jeżeli jakimś cudem wyniki podane przez naukowców z Gran Sasso okażą się prawdzie, przeciwstawią się żelaznym założeniom Szczególnej teorii względności Alberta Einsteina, która zakłada że prędkość światła w próżni (299 792 458 m/s) jest ostateczną granicą, której nie przekroczy żaden obiekt lub pojedyncza cząstka. Oznaczałoby to naukowe tsunami i trześienie ziemii, a fizycy czy astronomowe na całym świecie mieliby, przez następne dekady, kolejny powód do rwania włosów z głowy i nieprzespanych nocy. 

Niektórzy badacze już o dawna teoretyzują i zakładają istnienie tachionów, cząsteczek które poruszałyby się z prędkością szybszą niż światło. Tachiony z lubością wykorzystywane są też od lat przez fantastykę naukową, jako świetny sposób na osiągnięcie lotów nadświetlnych oraz skuteczną budowę międzygwiezdnej cywilizacji. Co ciekawe, jedna z teorii dotyczących ich teorii zakłada, że mogą być nimi właśnie neutrina...

Ender
23 września 2011 - 02:36
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.09.2011 14:54
odpowiedz
zanonimizowany645553
3
Senator

ROJO-->wątpię skoro narazie jesteśmy na etapie rozkminki czy w ogóle jest możliwe poruszanie się szybciej niż światło(dla mnie to jest oczywiste, IMO nie ma granicy prędkości chociaż ja jestem debilem jeżeli chodzi o fizykę i zawsze miałem problem ze zrozumieniem najprostrzych praw i teorii na poziomie liceum) to droga do teleportu jest jeszcze bardzo długa(o ile coś takiego jak teleport da się stworzyć)...

Chciałbym dożyć napotkania obcej cywilizacji...Lądowania na Marsie chyba dożyje bo ma się to stać chyba koło 2050r...czy nawet wcześniej.

23.09.2011 15:03
Azerath
😍
23.09.2011 15:05
Łyczek
😉
odpowiedz
Łyczek
184
The Chosen One

Sprawdź najpierw godziny powstania wątku jak chcesz być taki mądry ...

23.09.2011 15:12
Azerath
😒
odpowiedz
Azerath
143
Senator

Mój błąd, zechciejcie mi wybaczyć, dopiero co wstałem. Pomyślałem po prostu, że znowu jakaś attention whore z gameplay.pl postanowiła zaskoczyć nas tekstem na temat, który już był poruszany na forum, często niejednokrotnie, jednocześnie nie dodając nic od siebie.

23.09.2011 18:26
bajf
odpowiedz
bajf
68
Konsul

MINDFUCK!

23.09.2011 20:00
cycu2003
odpowiedz
cycu2003
194
Legend

Nie długo wyjdzie na to, że wszystkiego czego uczyli na fizyce jest psu w dupe warte i nieprawdziwe. Jak usłyszałem o tym w tv to od razu pomyślałem o lotach kosmicznych ponad prędkością światła :)

24.09.2011 00:45
Ychos
odpowiedz
Ychos
43
Pretorianin

Czyli ktoś uczy się gimnazjum+ liceum+ studia czegoś, co może zostać obalone przez 60 ns?

24.09.2011 13:36
😈
odpowiedz
zanonimizowany507660
52
Generał

A ja tam czekam na wehikuł czasu ;).

24.09.2011 13:39
kokoju
👍
odpowiedz
kokoju
99
Handlarz z Neverwinter

16 - A potem spisać numery z jutrzejszego lotka, wrócić do dnia dzisiejszego, i życie staje się przyjemniejsze:)

24.09.2011 13:42
DarthNerever
odpowiedz
DarthNerever
90
His Master's Voice

Panikujecie, mechanika klasyczna już dawno okazała się niedokładna, a jakoś nikt nie wyrzucił jej do kosza.

24.09.2011 13:43
odpowiedz
zanonimizowany227597
72
Generał

Ha! Wiedziałem, że tak będzie - a w liceum nauczycielka z fizyki kłóciła się ze mną, że to jest niemożliwe, i że to się nigdy nie stanie (oczywiście nie miałem żadnych podstaw naukowych żeby tak twierdzić, ale po prostu denerwowało mnie to, że nie mogła przyznać że jest chociażby malutka szansa na to, że to co dzisiaj jest niemożliwe, w przyszłości może być możliwe).

24.09.2011 15:25
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

@Tychowicz
Twój podpis z tym cytatem obraża wielu ludzi, choć nie powinno. Ten kto napisał/powiedział to co masz w cytacie jest debilem.

24.09.2011 18:11
😈
odpowiedz
zanonimizowany507660
52
Generał

LordSettlers - Co chcesz, dobry jest ;P. Pięknie świadczy o jego autorze, i o tym który go cytuje (umieszczając go w podpisie, uznając to zapewne za mądrość ;D). Aż boję się zapytać o argumentację odnośnie tego twierdzenia ;].

24.09.2011 18:19
DarthNerever
odpowiedz
DarthNerever
90
His Master's Voice
24.09.2011 18:37
odpowiedz
zanonimizowany227597
72
Generał

Absolutnie nie traktuje tego cytatu jako prawdy, ale faktycznie sporo mówi o osobie która to powiedziała. Zdecydowałem sobie to dodać bo widocznie coś takiego jako obraza się nie liczy i nie łamie regulaminu forum :) (biorąc pod uwagę to, że w wątku w którym padło to zdanie wywalono sporo postów wyrażających sprzeczną opinię a ten zostawiono). Sam bym się przecież nie obrażał ^^

EDIT: Lekko zmienione, mam nadzieje, że teraz przekaz jest nieco jaśniejszy.

24.09.2011 18:53
odpowiedz
Likfidator
119
Senator

Panuje ogólne przekonanie, że wszechświat funkcjonuje według naszych teorii. Choć tak w gruncie rzeczy to nasze teorie próbują opisać funkcjonowanie wszechświata. Na przestrzeni wieków było wiele teorii, które dobrze opisywały istniejące zjawiska z punktu widzenia człowieka, a mimo to kompletnie nie odzwierciedlały natury wszechświata. Przykładowo były całkiem dokładne modele układu słonecznego, które potrafiły przewidzieć pozycję planet i innych ciał niebieskich na niebie, mimo iż zakładały, że nasza planeta jest w centrum wszechświata i wszystko obraca się wokół niej. Prawdę mówiąc te modele były znacznie bardziej zaawansowane matematycznie niż te z których obecnie korzystamy, gdyż planety na niebie zataczają różne krzywe w ciągu roku.

Podobnie było (opieram się na anegdocie, którą kiedyś powiedział jeden z prowadzących zajęcia na studiach, dlatego jak ktoś wie lepiej, niech mnie poprawi) z maszyną parową. Skonstruowano ją na podstawie złej teorii, która w ogólności nie dawała dobrych rezultatów.

Często bywa, że daną teorię fizyczną po prostu się rozszerza. Wzory z ogólnej teorii względności Einstein'a dla prędkości znacznie mniejszych od prędkości światła m.in. dla prędkości jakie jesteśmy wstanie zaobserwować na co dzień, można sprowadzić do wzorów klasycznej mechaniki z marginalnym wręcz przybliżeniem.

Największym problemem fizyki jest to, że nie ma jednej ogólnej teorii wszystkiego. Ogólna teoria względności dobrze opisuje procesy zachodzące w skali gwiazd i galaktyk. Z mikro skali zaś dobrze funkcjonuje fizyka kwantowa. Nie ma zaś takiej teorii, która opisywałaby funkcjonowanie wszechświata w dowolnej skali. Jest kilka teorii, które dają nadzieję m.in. teoria strun, ale wciąż są w powijakach i wiele problemów pozostaje nierozwiązanych.

Wracając do ogólnej teorii względności. Ona nawet nie twierdzi, że nie ma cząstek, które poruszają się szybciej od prędkości światła w próżni. Ze wzorów wynika co prawda, że żaden obiekt o masie rzeczywistej nie przekroczy tej prędkości. Jednak jeśli policzymy te wzory nad ciałem liczb zespolonych, już takich ograniczeń nie ma. Te hipotetyczne cząsteczki, które mogą poruszać się szybciej niż światło, to tachiony. Jednak masa tych cząsteczek jest "urojona", co niestety nie ma w tej chwili żadnej interpretacji fizycznej. Nie przeszkodziło to jednak wyliczyć właściwości tych hipotetycznych cząsteczek.
Poruszają się szybciej niż światło, ale prędkość światła również stanowi dla nich barierę. Otóż nie mogą zwolnić poniżej prędkości światła. Ma to też inne konsekwencje, jak to, że te cząsteczki poruszają się na linii czasu w przeciwną stronę. Jednak skoro nie jesteśmy (nie byliśmy?) w stanie wskazać ich istnienia, tak zgodnie z brzytwą Ockhama uważamy, że nie istnieją.

25.09.2011 10:59
berial6
odpowiedz
berial6
119
Ashen One

No i wszystko poszło się &%%[email protected])# !. Bo czas wokół materii, która pędzi z prędkością pod świetlną (około 250000 km/s) zwalnia- tak np. dla nas okrążenie super masywnej czarnej dziury to pół godziny, a dla innych- godzina! Tak samo jest z piramidami w Egipcie- czas zwalnia minimalnie, ale jednak! No i teraz prawa fizyki szlag trafił.

25.09.2011 11:01
berial6
odpowiedz
berial6
119
Ashen One

Darth Never- e=mc2, czyli światło jest najszybsze i nic nie może być szybsze...

25.09.2011 11:58
DarthNerever
odpowiedz
DarthNerever
90
His Master's Voice

berial6 -> przeczytaj co wyżej napisał Likfidator:

" Ona nawet nie twierdzi, że nie ma cząstek, które poruszają się szybciej od prędkości światła w próżni[...]
[Tachiony] Poruszają się szybciej niż światło, ale prędkość światła również stanowi dla nich barierę. Otóż nie mogą zwolnić poniżej prędkości światła. Ma to też inne konsekwencje, jak to, że te cząsteczki poruszają się na linii czasu w przeciwną stronę."

Według tej teorii nic co poruszało się wolniej od prędkości światła nie może do niej przyspieszyć, bo potrzebowało by do tego nieskończonej energii. Natomiast może istnieć coś co już porusza się z prędkością nadświetlną, tyle że takie cząstki nie też nie mogą tej bariery przekroczyć, tzn. nie mogą zwolnić poniżej prędkości światła.

26.12.2011 01:23
😊
odpowiedz
zcaalock
104
Pretorianin

"Darth Never- e=mc2, czyli światło jest najszybsze i nic nie może być szybsze..."

ten wzór to głupota ponieważ próbuje nam wmówić, że masa którą z codziennego doświadczenia obserwujemy jako stała (np. prawo zachowania masy w chemii, milion razy potwierdzone) się zmienia wraz z prędkością. Oraz próbuje nam wmówić że prędkość, która jak wiemy z codziennego doświadczenia się zmienia ma być zatrzymana w jakimś tam momencie.

Nie dajcie sobie wmówić, że prawa fizyki zmieniają się wraz ze skalą.

Przyroda jest prosta, nie ma żadnych dziesięciu wymiarów ani żadnych równoległych światów czy dziwnych bez masowych kwantów.

energia nie może istnieć bez masy a masa bez energii. Równocześnie masa jest nośnikiem energii i jedna w drugą (masa w energię i na odwrót) nie może przechodzić. Świat składa się tylko z 2 cząstek elementarnych: electrino stanowiących 99% masy wszechświata i 50% ładunku (umownie +) oraz elektronów stanowiących 1% masy wszechświata i 50% ładunku (umownie - )
Najmniejszym związkiem tych cząstek elementarnych jest praatom zwany neutronem, który składa się z 3 elektronów i kilkuset tysięcy electrino. Dokładny opis, obliczenia, dowody oraz eksperymenty dotyczące tego co wyżej napisałem oraz wielu innych ciekawych rzeczy jak np. działanie grawitacji, temperatura słońca czy istota promieniowania można znaleźć na stronie www.electrino.pl

Jeśli ktokolwiek chce skomentować tego posta to:

zanim zaczniesz się nie zgadzać albo zadawać pytania najpierw odwiedź i poczytaj na stronie www.electrino.pl i tamtejszym forum oraz na www.electrino.nowyekran.pl

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze