Niezależnie #3 (3.10 – 9.10) – Voxatron Scoregasm Eufloria i inne - Hed - 9 października 2011

Niezależnie #3 (3.10 – 9.10) – Voxatron, Scoregasm, Eufloria i inne

W trzecim przeglądzie informacji ze świata gier niezależnych piszę o rzekomym spadku popularności platformy Xbox LIVE Arcade wśród deweloperów i nowej inicjatywie Sony na PlayStation Network, dzięki której posiadacze PlayStation 3 otrzymali już gry Rochard i Eufloria. Nie brakuje też kilku nowych informacji o grach Voxatron, Wizorb i VVVVVV.

2D Boy o Xbox LIVE

Ron Carmel z 2D Boy, studia znanego z gry World of Goo, przeanalizował zjawisko spadku popularności Xbox LIVE Arcade wśród niezależnych deweloperów. Jego zdaniem, większym zainteresowaniem cieszy się usługa PlayStation 3, co może oznaczać, że posiadacze Xboksów 360 przestaną otrzymywać takie tytuły jak Braid, Limbo, czy Super Meat Boy.

Carmel upatruje przyczyn spadku popularności Xbox LIVE Arcade wśród deweloperów w trudnościach, na jakie napotykają oni, kiedy chcą wydać grę. Pod tym względem największym zaufaniem cieszy się Steam. Producenci wolą też Facebooka oraz platformę Apple. Wyniki i opracowanie jest ciekawe – szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie 2D Boy’a.

Voxatron

Twórca gry Voxatron, czyli intrygującej strzelanki z widokiem z góry i dość specyficzną oprawą wizualną, zapowiedział, że wkrótce zostanie udostępniona wersja alfa jego produkcji. Otrzymają ją wszystkie osoby, które zamówiły Voxatron przedpremierowo. W tym specjalnym pakiecie znajdziemy także mapę oraz edytor voxelów, ukazany na poniższym zwiastunie.

Voxatron to strzelanka przygodowa, w której będziemy siać zniszczenie w świecie zbudowanym z voxelów. Całość zostanie utrzymana w typowej dla gier niezależnych stylistyce retro. Brzmi to może dość typowo, ale po prostu obejrzycie fragment rozgrywki z powyższego zwiastuna: gra jest oryginalna, a rozpadające się obiekty robią wrażenie.

Eufloria, Rochard i inne gry na PlayStation 3

Firma Sony wystartowała ze specjalną akcją „tylko na PSN”, dzięki której posiadacze PlayStation 3 otrzymają kilka ciekawych produkcji w październiku. Promocja rozpoczęła się naprawdę dobrze: od gier Rochard oraz Eufloria. W następnych tygodniach możemy spodziewać się produkcji Sideway: New York, Okabu, Rocketbirds i PixelJunk Sidescroller.

Rochard opowiada o przygodach tytułowego górnika, który trafia na życie pozaziemskie. W tym połączeniu gry akcji z platformówką manipulujemy grawitacją. Eufloria to nietypowa strategia o płatkach przemierzających galaktykę. Produkcja operuje minimalistyczną grafiką i przyjemną dla ucha ambientową muzyką. Obie gry zebrały bardzo wysokie recenzje.

Wizorb

Gry Breakout lub Arkanoid powracały już wielokrotnie w najróżniejszych postaciach. Tym razem dostaliśmy produkcję utrzymaną w stylistyce retro RPG. Wizorb trafił na kanał Indie Games, niedostępny w polskiej wersji Xbox LIVE. Jego autorami są Jonathan Lavigne (Ninja Senki) oraz Paul Robertson (Scott Pilgrim).

W Wizorb zaprezentowano standardową rozgrywkę ze wspomnianych gier: po prostu odbijamy kulkę przy pomocy kładki, aby zbić wszystkie obiekty znajdujące się na planszy. Autorzy postawili jednak na bardzo ciekawą oprawę wizualną i klimatyczną muzykę. Produkcja kosztuje tylko 240 punktów Microsoftu, więc warto po nią sięgnąć.

Adventures of Shuggy

W sieci pojawił się wywiad z twórcą gry Adventures of Shuggy, która zadebiutowała jakiś czas temu na Xbox LIVE i przeszła bez echa mimo wysokich ocen. David Johnston, autor produkcji, wyraził ubolewanie w związku z jej porażką rynkową, wynikającą jego zdaniem z opóźnień i problemów z wydawcami. Gra nie otrzymała prawie żadnego wsparcia marketingowego.

Adventures of Shuggy to platformówka, w której znajdziemy mnóstwo poziomów, trybów zabawy (także kooperację) i błyskotliwych pomysły na rozgrywkę. Gra tworzona niemal cztery lata została wydana przepadła w katalogu gier na Xbox LIVE. Jeżeli chcecie przywrócić wiarę jej twórcy w tworzenie gier, kupcie ją za jedyne 800 punktów Microsoftu.

VVVVVV

VVVVVV to jedna z najbardziej znanych niezależnych platformówek ostatnich lat, którą stworzył Terry Cavanagh. Produkcja trafi do sklepu sieciowego na konsoli 3DS dzięki firmie Nicalis, znanej z wydawania gier indie. Oczywiście kultowy VVVVVV  doczeka się kilku dodatków, w tym wsparcia dla wyświetlania obrazu 3D.

W VVVVVV wcielamy się w kapitana statku, który próbuje odnaleźć swoją załogę w otwartym świecie pełnym sekretów i niespodzianek. Ta platformówka 2D jest bardzo prosta w obsłudze, ale zaskakuje mnogością pomysłów. Podstawową koncepcją jest zmiana grawitacji – po wciśnięciu przycisku bohater przylepia się na zmianę do podłogi lub sufitu.

Zwiastuny i inne linki:

Kilka ciekawych linków.  

 • Dino Run SE [zapłać ile chcesz] – grę można kupić za dowolną cenę do poniedziałku.
 • Unepic [demo] – platformówka o niejakim Danielu, który teleportował się do średniowiecznego zamku. Pełna wersja dostępna na oficjalnej stronie.
 • Scoregasm [demo] – demo dynamicznej strzelanki 2D.
 • The Binding of Isaac [demo] – demo świetnej gry, o której pisałem tutaj. Wywiad z twórcą znajdziecie w tej wiadomości.
 • Sideroller [demo] – gra logiczno-platformowa, w której kierujemy dziwaczną kulką.
 • Voxatron [trailer] – szalona strzelanka ze specyficzną oprawą i ukazaniem akcji.
 • Kale in Dinoland [trailer] – platformówka rodem z Gameboy’a na iOS
 • Age of Defenders [trailer] – wieloosobowa gra z gatunku tower defense
 • Serious Sam: The Random Encounter [trailer] – gra RPG o Serious Samie.
 • Genesis [trailer] – gra, w której uzyskamy pełną kontrolę nad czasem.
 • Junk Jack [trailer] – Spelunky, Minecraft i “gry kopalniane” w jednej grze na iOS.
 • Dustforce [trailer] – platformówka o tytułowym „czyścicielu”. Rozgrywka przypomina Super Meat Boy, chociaż poziomy są znacznie większe.  
 • The Journey Down: Over the Edge [trailer, obrazki] – materiały z odświeżonej wersji przygodówki.

Gra przeglądu:  Scoregasm

Data premiery: już jest | Cena: 10 dolarów | Dostępność: oficjalna strona (demo)

W minionym tygodniu zadebiutowała strzelanka arenowa Scoregasm, nad którą prace trwały ponad dwa lata. Produkcja jest już dostępna do kupienia na oficjalnej stronie, a kosztuje 10 dolarów (dostępne wersje: Windows, Mac, Linux). Niezdecydowani mogą spróbować wersji demonstracyjnej. W sprzedaży są też specjalne pakiety zawierające różne dodatki.

Scoregasm to dość typowa, ale ciekawa strzelanka, w której walczymy z hordami przeciwnikami na arenach i nabijamy punkty. Całość kojarzy się z paroma innymi tytułami (Shatter) i powinna spodobać się fanom gatunku. Nie brakuje tu różnych dodatków zdobywanych za osiągnięcie odpowiedniego mnożnika i innych atrakcji.

 

Powyższy przegląd to próba zebrania najważniejszych informacji o grach indie w jednym miejscu. Wszelkie uwagi na temat formy tekstu i tego, co Was interesuje są mile widziane.

Hed
9 października 2011 - 17:27