Do końca roku już tylko dwa miesiące z hakiem, a my wciąż nie byliśmy świadkami jakichś spektakularnych premier filmowych w ostatnim czasie. Owszem, zdarzyły się produkcje dobre, a nawet bardzo dobre, ale moim zdaniem nadal brakuje w tym roku blockbustera z prawdziwego zdarzenia, który byłby przy okazji wartościowym filmem. 2011 wypada więc dość blado w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy to rok po roku dostawaliśmy mocne, medialne hity – np. Inception (2010), Avatar (2009), The Dark Knight (2008). Przyjrzyjmy się zatem jakie nowe premiery czekają nas w nadchodzącej końcówce roku, może to właśnie któryś z tych tytułów okaże się filmem roku i zgarnie pulę Oscarów.
Co nam przyniósł rok 2011 jak do tej pory? Parę dobrych tytułów, takich jak Source Code, X-Men: First Class, Limitless, Drive czy też Rise of the Planet of the Apes. Parę tytułów porządnych, ale z widoczną naklejką „mogłyby być lepsze”, jak chociażby Killer Elite, Unknown lub The Adjustment Bureau. Parę kolejnych sequeli bez pomysłu, czyli m.in. Final Destination 5, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, Fast Five i Transformers: Dark of the Moon. Parę średnich filmów o komiksowych superbohaterach oraz oczywiście garść lepszych i gorszych amerykańskich komedii z The Hangover Part II na czele. Widzisz gdzieś tutaj swojego faworyta do filmu roku albo oscarowego pewniaka? A może nie wspomniałem o jakimś tytule, który uważasz za warty uwagi? Zanim odpowiesz na te pytania, sprawdźmy razem co jeszcze w tym roku pojawi się w kinach.
W zestawieniu znalazły się filmy, które mają swoją światową premierę zaplanowaną na końcówkę roku (co oznacza, że ich polska premiera może być dopiero w przyszłym roku), a także te, które swoją światową premierę miały całkiem niedawno i wkrótce pojawią się w polskich kinach.
----------------------------------------------
Sherlock Holmes: A Game of Shadows / Sherlock Holmes: Gra Cieni
Scenariusz: Michele Mulroney, Kieran Mulroney
Reżyseria: Guy Ritchie
Główne role: Robert Downey Jr., Jude Law
Druga część zadziwiająco dobrze przyjętej ekranizacji Sherlocka Holmesa autorstwa Guya Ritchiego. Sprytny reżyser umiejętnie połączył postać słynnego detektywa i angielski klimat kryminału z nowoczesną efektownością kina akcji. Choć wiele osób protestowało, gdy przekonało się jakim Sherlockiem jest Robert Downey Jr., to nie było to jednak spowodowane tym, że słabo go zagrał – po prostu niektórym przeszkodziła nieznajomość oryginalnej postaci i nie mogli zaakceptować śmiałej wizji przedstawionej przez Ritchiego. Cała reszta bawiła się świetnie i zapewne podobnie będzie przy okazji sequela, zwłaszcza, że czeka nas pojedynek Sherlocka z jego odwiecznym arcywrogiem, profesorem Moriarty'm. Warto odnotować fakt, iż Warner Bros. potwierdziło już prace nad trzecią częścią filmu.
Światowa premiera: 16 grudnia 2011
Premiera w Polsce: 5 stycznia 2011
----------------------------------------------
J. Edgar
Scenariusz: Dustin Lance Back
Reżyseria: Clint Eastwood
Główne role: Leonardo DiCaprio, Naomi Watts
Obraz przedstawiający autentyczną historię Johna Edgarda Hoovera, który to niespełna 50 lat zajmował stanowisko dyrektora FBI – od początków istnienia słynnego biura, aż do swojej śmierci. Słynął gość z kontrowersji, nadużyć władzy i dość poważnych obsesji. W jego rolę wcielił się, będący ostatnio w bardzo dobrej formie, DiCaprio, a film nakręcił sam Clint Eastwood. Z tym tytułem wiążę swoje największe nadzieje, mój zdecydowany oscarowy faworyt.
Światowa premiera: 3 listopada 2011
Premiera w Polsce: brak informacji
----------------------------------------------
The Rum Diary
Scenariusz: Bruce Robinson
Reżyseria: Bruce Robinson
Główne role: Johnny Depp, Aaron Eckhart
Adaptacja powieści amerykańskiego dziennikarza i autora książek, Huntera S. Thompsona, którego twórczość już nieraz posłużyła za inspirację dla filmowców (np. Las Vegas Parano) . Tytuł warty uwagi nie tylko ze względu na główną rolę Johnny’ego Deppa, który notabene ponoć prywatnie był fanem i przyjacielem Thompsona, ale również z powodu samej historii. Oto niezawodny i elastyczny Depp stanie się tym razem dziennikarzem z lat ’50, który przed problemami życia codziennego ucieka z Nowego Jorku i trafia prosto do stolicy Puerto Rico. W tak malowniczej okolicy zmagać się będzie jednak z podobnymi przeszkodami i z tej okazji zamierza szukać spokoju w butelkach z alkoholem. Może być ciekawie.
Światowa premiera: 28 października 2011
Premiera w Polsce: brak informacji
----------------------------------------------
Tinker, Tailor, Soldier, Spy / Szpieg
Scenariusz: Bridget O'Connor, Peter Straughan
Reżyseria: Tomas Alfredson
Główne role: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy
Kolejna ekranizacja powieści, tym razem autorstwa niejakiego Johna le Carré, lubującego się w szpiegowskich thrillerach. Film opowie nam historię George’a Smileya (w tej roli Gary Oldman), agenta brytyjskiego wywiadu, który mając dostęp do różnego rodzaju tajemnic państwowych, trafia na trop nie lada skandalu i oczywiście zamierza przeprowadzić śledztwo. Doborowa obsada i klimat rządowych intryg oraz konspiracji z pewnością gwarantują kawał inteligentnego kina.
Światowa premiera: 5 września 2011
Premiera w Polsce: 25 listopada 2011
----------------------------------------------
Immortals / Immortals. Bogowie i herosi 3D
Scenariusz: Vlas Parlapanides, Charley Parlapanides
Reżyseria: Tarsem Singh
Główne role: Mickey Rourke, Freida Pinto
Ludzie odpowiedzialni m.in. za 300, serwują nam coś w podobnym stylu, lecz tym razem będziemy mieć do czynienia z „epicką opowieścią o mitycznej walce o ocalenie ludzkości”. Możemy spodziewać się więc Bogów, Tytanów, Bohaterów, żądnego władzy i krwi Króla (Mickeya Rourke'a) oraz legendarnych artefaktów, dających niesamowite moce. Wszystko to zrobione z olbrzymim rozmachem i okraszone niezwykle efektowną oprawą i klimatem mitologii greckiej. Co kto lubi, mnie szczerze nieszczególnie ruszają takie filmy, jednak muszę przyznać, że trailer robi wrażenie.
Światowa premiera: 10 listopada 2011
Premiera w Polsce: 11 listopada 2011
----------------------------------------------
Mission: Impossible - Ghost Protocol
Scenariusz: Josh Appelbaum, André Nemec
Reżyseria: Brad Bird
Główne role: Tom Cruise, Simon Pegg
Klasyka kina akcji w nowej odsłonie. Wspominam ten film w tym miejscu bardziej z szacunku dla marki, aniżeli z powodu wysokich oczekiwań, ponieważ wątpię, by wyszło z tego coś ciekawego. Tę serię, podobnie jak wiele innych, powinno się już dawno zostawić w spokoju, bo mam obawy, że w tym przypadku nie skończy się tak sympatycznie jak to było z niedawnymi wznowieniami, typu Rocky Balboa czy Rambo. Jak przedstawia się fabularnie nowe Mission: Impossible? A kto się tym przejmuje? Ważne, że Ethan Hunt znów ma swoje do zrobienia, to wystarczy.
Światowa premiera: 14 grudnia 2011
Premiera w Polsce: 23 grudnia 2011
----------------------------------------------
Oczywiście to nie wszystkie ciekawe propozycje, jakie czekają na nas pod koniec 2011 roku. Przed nami jeszcze m.in. The Girl with the Dragon Tattoo, adaptacja słynnej książki Stiega Larssona w reżyserii Davida Finchera; Contagion, thriller o śmiercionośnym wirusie z gwiazdorską obsadą (Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet); A Dangerous Method, psychologiczny dramat o uczniu Zygmunta Freuda z Keirą Knightley w roli głównej; In Time, śmiały film sci-fi z Justinem Timberlake’m, gdzie w przyszłości ludzki czas życia staje się... walutą; Anonymus, który opowie historię człowieka uważanego przez wielu za Williama Szekspira. I tak dalej, końcówka roku może być wyjątkowo obfita w dobre tytuły. Warto wspomnieć też o nieco luźniejszych i familijnych produkcjach, takich jak Adventures of Tintin (Stevena Spielberga) oraz Hugo (Martina Scorsese). Szkoda tylko, że większość z tych wszystkich filmów trafi do polskich kin ze sporym opóźnienie, jak zwykle.