Krater – taktyczne Diablo w postapokaliptycznej Skandynawii - Hed - 17 lutego 2012

Krater – taktyczne Diablo w postapokaliptycznej Skandynawii

Studio Fatshark pracuje nad grą Krater, która powinna zainteresować fanów takich tytułów jak Diablo, Fallout oraz... Syndicate i X-COM. Tak przynajmniej twierdzą twórcy w pierwszych materiałach na temat projektu. Zamierzam przyjrzeć się bliżej wczesnej wersji gry, którą udostępniono paru osobom na Steamie. Dzisiaj sprawdźmy z czym w ogóle mamy do czynienia.

Postapokaliptyczna Skandynawia

W Krater przeniesiemy się do tytułowego krateru, który powstał w wyniku eksplozji potężnej bomby. W normalnych okolicznościach taka okolica byłaby niezamieszkała. Okazało się jednak, że właśnie to miejsce oferuje zadziwiająco żyzną ziemię. Mieszkańcy postapokaliptycznego świata uznali krater za dar od bogów i osiedlili się w nim, aby korzystać z jego właściwości. Tak powstało olbrzymie Krater City – lokacja, w której spędzimy sporo czasu w grze.

Żyzna gleba to nie wszystko, co ma w zanadrzu krater. Pośrodku tego olbrzymiego zagłębienia w ziemi znajduje się bowiem dziura o niewyobrażalnej głębokości. Domyślacie się pewnie, jakie będzie jej przeznaczenie w grze – to po prostu niekończące się podziemia, zawierające mnóstwo skarbów i przeciwników. Z jakiś przyczyn w dziurze można znaleźć zaawansowaną technologię i inne dobra. Jako jedni z wielu śmiałków, spróbujemy dotrzeć na samo dno.

Cenne towary wydobywane z dziury i żyzne połacie krateru przyciągają uwagę wielu ludzi. W grze znajdziemy trzy główne frakcje – najważniejszą z nich będzie Solside. Na pewno wykonamy wiele zadań dla tej silnej grupy. Nie zabraknie też wolnych strzelców i łowców skarbów, przemierzających głębiny pod Krater City. Trudno powiedzieć jak duży będzie to świat, ale autorzy mówią o „olbrzymich mapach” i „prawie nielimitowanych poziomach”. Na plus należy zaliczyć nietuzinkowe podejście do stylistyki. Zamiast typowych pustynnych krajobrazów, otrzymamy „kolorowe widoki” oraz „nordyckie lasy iglaste i czerwone, drewniane chatki”.

Taktyczne Diablo

Krater odróżnia się od takiego Diablo tym, że zamiast jednego bohatera otrzymamy całą drużynę. Naszym zadaniem będzie odpowiednie dobranie trzyosobowej ekipy z obszernej puli kandydatów. Każda z postaci będzie reprezentowała jedną z czterech klas - Bruiser, Medikus, Regulator Knife-Looney - dzielących się na podspecjalizacje. Fatshark chce połączyć tutaj koncepcję gry akcji RPG właśnie z taktycznymi tytułami w stylu Syndicate, czy X-Com.

Walki będą rozgrywały się w czasie rzeczywistym, ale pozwolą na wyjątkowo taktyczne zagrywki. Bez nich się nie obejdzie, bo nasi podwładni będą podatni na zranienia, które zostawią ślad na resztę ich kariery. Co więcej, wzorem wspomnianych tytułów będą mogli zginąć. Na szczęście otrzymamy do dyspozycji około 10-20 bohaterów, więc w razie wpadki nie skończymy z uszczuploną drużyną. Pojawi się też motyw rozwoju postaci – w ten sposób zdobędziemy między innymi specjalne umiejętności oraz ataki.

Ważnym aspektem zabawy będzie system tworzenia sprzętu. Ma on nie tyle zwiększać statystyki broni, ale dawać nowe umiejętności. Majsterkowicze będą operowali tak zwanymi komponentami i innymi składnikami (zdobytymi podczas walki lub za wykonane questy). Z połączenia dwóch komponentów ogłuszających i jednego zadającego obrażenia otrzymamy umiejętność, która zatrzyma wroga i przy okazji zada obrażenia. Ataki Bruisera, jednej z klas, pozwolą zaaplikować ten efekt wszystkim wrogom w zasięgu broni. Niektóre zdolności będą oczywiście dedykowane konkretnym postaciom (np. Medikus wykaże się leczeniem).

Krok po kroku

Krater będzie regularnie rozwijany przez dewelopera, który ma spore plany, ale ograniczone zasoby i czas. Z tego względu, tytuł zostanie podzielony na kampanię główną i późniejsze dodatki: dwa większe i wiele mniejszych. W kampanii startowej, Shadows over Solside, która powinna zadebiutować w drugim lub trzecim kwartale roku, skupimy się na poznaniu pierwszej z trzech dużych frakcji – wspomnianej Solside. W tej obszernej części gry znajdziemy główny wątek fabularny oraz 200 zadań pobocznych. Do wyboru otrzymamy postacie ludzkie o czterech wspomnianych klasach (na pewno przybliżę specyfikę każdej z klas, ale nazwy właściwie mówią same za siebie). Drugim epizodem opowieści będzie Pledge of the Patriarch. Twórcy nie mówią jeszcze za wiele o zawartości tej kampanii, ale obiecują nową część krateru do zbadania, kolejną grywalną rasę, nieznanych wcześniej wrogów i mnóstwo pomniejszych elementów.

W Krater nie zabraknie trybu kooperacji. W dniu premiery podstawowej gry możemy liczyć na dwuosobowe misje kooperacyjne. Późniejsze aktualizacje wprowadzą współpracę dla czterech osób oraz prawdopodobnie PvP. Autorzy planują umieścić w grze areny do walki z innymi graczami, a nawet motyw wojny pomiędzy frakcjami. Warto dodać, że postacie można rozwijać w dowolnym trybie – będziemy mogli więc grać cały czas tymi samymi ludźmi.

Zainteresowani?

I na dzisiaj to wszystko, czym chciałem podzielić się z Wami w związku z grą Krater. Wydaje mi się, że założenia produkcji są ciekawe, bo chociaż nie przynosi ona żadnej rewolucji, to łączy lubiane przeze mnie elementy. Dostaniemy tu wymagającą taktyczną walkę, mnóstwo sprzętu, dziesiątki zadań i postapokaliptyczne środowisko. Niedługo postaram się wrócić do tematu z wrażeniami z rozgrywki oraz wywiadem z pracownikami studia Fatshark. Zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony produkcji – na forum chyba znajduje się jeszcze wątek dla osób, które chciałyby ją przetestować.

Hed
17 lutego 2012 - 07:23

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.02.2012 14:21
ROJO.
👍
ROJO.
142
Magia Kontrastu

PYSZNIE! Oby hybryda tak dobrych tytułów, sama była równie dobrym programem. Oby nie wszedł z tego nudny film z doborową obsadą...

17.02.2012 19:39
odpowiedz
Ogarniacz
8
Generał

Hed mam nadzieje ze czytasz to co ludzie pisza :

czemu nie robisz juz newsow przy kawie ? myslalem ze bedziesz to robil jakos regularnie... Wroc prosze do tego bo to co oferuje "przeglad tygodnia" jest po prostu straaaaaaszne, nudne, bez pomyslu, dla dzieciakow. Ciebie da sie sluchac normalnie, mowisz od siebie i ciekawie.

Blagam wroc do tego pomyslu i nie przejmuj sie ze czasem malo komentarzy :) Teraz macie pozycjonowanie na glownej GOLA to sie pewnie rozpowszechni...

18.02.2012 10:57
hedasw
odpowiedz
hedasw
106
Generał

tvgry.plRedakcja

Ogarniacz - chciałbym, ale niestety w jednym tygodniu mam na to czas, w kolejnym nie. Zobaczę, czy jakoś uda się wrócić do tego pomysłu.

18.02.2012 11:53
Duality
odpowiedz
Duality
82
Konsul

Dzięki za tekst, nawet nie wiedziałam, że szykuje się tak świetna gra. Ciekawe połączenie gatunków i klimatu.

18.02.2012 12:09
Flyby
odpowiedz
Flyby
190
Outsider

Ciekawe - tytuł dla mnie..