Bezpieczny i czysty komputer gracza #2 - siwy - 12 sierpnia 2012

Bezpieczny i czysty komputer gracza #2

Witam w kolejnym odcinku cyklu, w którym prezentuje przydatne aplikacje, które mają za zadanie pomóc nam w dbaniu o nasz system. Dzisiaj przedstawię program służący między innymi do zabezpieczenia dysków przed infekcjami z mediów przenośnych – i na tym się głównie skupię. Więc dzisiejszym bohaterem jest: USBfix. Zapraszam do przeczytania całego wpisu.

W obecnych czasach praktycznie każdy posiada pendrive czy dysk przenośny, często w ilości większej niż jedna, wielokrotnie te pamięci podłączamy do różnych komputerów i niekoniecznie każdy z nich jest w 100% pozbawiony infekcji. Możemy mieć także do czynienia z sytuacją odwrotną, czyli do swojego komputera podłączamy niepewnego pendrive’a. Aby zamknąć te drogi przedostania się infekcji do naszego sprzętu warto zastosować program USBfix. Zabezpiecza on nasze pamięci przenośne, a także dyski lokalne w naszym komputerze.

Zabezpieczenie polega na utworzeniu nieusuwalnego folderu o nazwie autorun.inf na wszystkich dyskach lokalnych i podłączonych aktualnie pamięciach przenośnych.

Ale, żeby przejść do ze bezpiecznie dysków należy najpierw wyposażyć się w program, najlepiej pobrać go ze strony producenta: http://eldesaparecido.com/usbfix.html wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę i zacznie się pobieranie, pozwolę sobie to zdanie doprecyzować tym zrzutem:

Może się zdarzyć, że strona nie działa lub nasz antywirus ją blokuje(niesłusznie), w takim wypadku Google jest odpowiedzią na ten problem. Kiedy uzyskamy nasz plik uruchamiamy go(użytkownicy systemów Vista/7 muszą zapoczątkować to w sposób: PPM-> Uruchom jako administrator) i naszym oczą ukazuje się taki widok:

 Aplikacja jest gotowa do pracy, a nam nie pozostaje nic innego jak podłączyć wszystkie pamięci przenośne, które chcemy zabezpieczyć(poczekać aż Windows je wczyta) i wcisnąć przycisk Vaccinate. O przebiegu operacji będzie informowani takimi oknami(po kolei, osobne dla każdego dysku):

I gotowe jesteśmy bezpieczni ;)

Dwie małe dygresje:

  1. Jeśli wystąpi jakiś błąd przy zabezpieczaniu konkretnego dysku to znaczy, że jest on zabezpieczony przed zapisem(w 99% przypadków).
  2.  Jak widać w menu program posiada też inne funkcje, ja ich nie omawiam – bo to nie jest celem artykułu. Natomiast jeśli komuś by się obsunął kursor na przycisk Deletion bez zorientowania się do czego służy* to uprzedzam, że program nie lubi folderów o nazwie „muza” i „muzyka” i tak owe usuwa. Oczywiście tylko podczas dezynsekowania, w przypadku zabezpieczania nic nie rusza.  

* tu też polecam Google – jest mnóstwo poradników opisujących całkowicie funkcje USBfix.

Warto zastosować zabezpieczanie naszych dysków przenośnych i zamknąć w ten sposób drogę infekcji do naszego komputera. Infekcji, która w najlepszym dla nas przypadku może uniemożliwić nam dostęp do partycji. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby oszczędzić sobie wielu kłopotów z naszym systemem, pomoże nam w Tym program USBfix.

Serdecznie dziękuje za miłe przyjęcie pierwszej części cyklu.

siwy
12 sierpnia 2012 - 12:12