Jakie wynalazki przyniesie XXI wiek - TommiK - 25 sierpnia 2012

Jakie wynalazki przyniesie XXI wiek

Ostatnio trafiłem na ciekawą infografikę pokazującą, jakich rozwiązań technologicznych możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości, a dokładniej od teraz do 2040 roku. Kiedy będziemy mogli wpływać na pogodę, mierzyć prędkość sieci w terabitach i skutecznie zapobiegać starzeniu?

Takie informacje przygotowała firma Envisioning Technology, zajmująca się badaniami określającymi przyszły rozwój społeczeństwa i tworzona przez specjalistów od technologii, finansów, mediów cyfrowych itd. Jako bardziej przystępne uzupełnienie swoich analiz udostępniają mapy takie jak poniższa (kliknij aby powiększyć).

(kliknij aby powiększyć)

Oczywiście nikt nie potrafi ze stuprocentową trafnością powiedzieć, że właśnie w okolicach poszczególnych lat pojawią się te nowinki, ale prawdopodieństwo jest bardzo wysokie i poparte dokładnymi badaniami tego, jak pewne trendy rozwijają się i nad czym już pracują naukowcy.

Patrząc na powyższą grafikę niełatwo jest mi wskazać, czego wyczekuję najbardziej. Na pewno czeka nas wiele dobrego, jak choćby kształtowanie pogody, nanomedycyna czy zewnętrzne wspomaganie myślenia. Z drugiej strony, będzie nas coraz więcej - około 2040 roku liczba ludności ma osiągnąć 9 miliardów i konieczne będą takie rozwiązania, jak np. sztuczna fotosynteza.

Tymczasem odsyłam ponownie na strony Envisioningtech - prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawostek, jak np. przewidywanie smartfonów 2017 roku.

TommiK
25 sierpnia 2012 - 13:49