To czego w Telewizji już nie ma – 003 – Szymon Majewski Show i inne jego wcielenia - siwy - 14 października 2012

To czego w Telewizji już nie ma – 003 – Szymon Majewski Show i inne jego wcielenia

Dobrym zamiennikiem na tytuł tego tekstu mogłoby być „Jak to Szymon Majewski wypadał coraz słabiej” -  oczywiście używając łagodnych słów, ale jednak jest to cykl, więc trzymajmy się jakiegoś porządku i przede wszystkim zacznijmy od początku. W dzisiejszym epizodzie chciałbym się przyjrzeć temu co prezentowały sobą programy Szymona w telewizji TVN, na wstępie jednak zaznaczam, że z wielu różnych powodów pomijam „Mamy Cię”, skupię się na tym co Majewski robił o jesiennego sezonu 2005 roku do końca maja bieżącego roku.

Kiedy zakończyła się emisja programu „Mamy Cię” władzę TVN’u postanowiły dać szansę i wpuścić na antenę autorski program Szymona Majewskiego, ogólnie pomysł na Show nie był wybitnie odkrywczy – odrobina sucharów, drwina z władzy, rozmowy z goścmi, chwilka z parodiami znanych osób(rozmowy w tłoku) i inne różne wstawki kabaretowo-satyryczne, które zmieniały się przestrzeni sezonów. Ale to wszystko ładnie ze sobą współgrało, było nawet śmieszne i przyciągało ludzi przed telewizory. W swoim najlepszym okresie Show Majewskiego miało oglądalność powyżej trzech milionów widzów. Z kolei podczas dwunastu serii program cieszył się popularnością powyżej dwóch milionów. To bardzo dobry wynik zważywszy na to, że ostatnie epizody były po prostu kiepskie. Oczywiście miejmy na uwadze, że są to liczby prezentujące średnią oglądalność. Mimo tego pod tym względem Szymon wygrywał z Kubą Wojewódzkim, do którego bardzo często był porównywany. Ale program Kuby przetrwał i ma się dobrze do dzisiaj w praktycznie nie zmienionej formie, natomiast u Majewskiego coś przestało działać. Z sezonu na sezon, z odcinka na odcinek robiło się coraz mniej śmiesznie i coraz bardziej nudno, w ostatnich dwóch sezonach do programu wkradała się nawet odrobina żenady. Spadający poziom programu zaczęli także dostrzegać ludzie odpowiedzialni za program (no może nie tak bezpośrednio) i w efekcie 13 czerwca 2011 został wyemitowany ostatni odcinek „Szymon Majewski Show”. Łącznie wyprodukowano 180 odcinków, każdy z nich trwał około 50 minut i w między czasie mieliśmy 3 bloki reklamowe.

W kolejnym sezonie spróbowano jeszcze raz i postawiono na HDw3D(początkowo miało się to nazywać ADHD – jednak słusznie z tego zrezygnowano), tutaj doprawiono nieco większą ideologie do tego czym jest program, w skrócie przedstawiało to się tak: Mike Szymański (w tej roli Szymon Majewski) zakłada swoją telewizję HDw3D Telewision o charakterze informacyjno-rozrywkowym. Głównym hasłem, które powtarza Szymański/Majewski jest: "Seks, przemoc, misja". Główne zmiany jakie zaszły tutaj względem poprzedniego programu to skrócony czas emisji do 25 minut, rezygnacja z rozmów z gośćmi i większa rola Bilguuna Ariunbaatara, który udzielał się w ostatnich sezonach SMS. Efekt tego wszystkiego był mierny, cała ta koncepcja nie trafiła do mnie w ogóle, program dość szybko został zdjęty z anteny, przetrwał tylko przez 12 odcinków, które wyświetlano w okresie od 5 września do 21 listopada 2011 roku. HDw3D miało największą oglądalność w swoim paśmie jednak to niewiele pomogło w podjęciu decyzji o tym co dalej z wymysłem Majewskiego.

TVN dalej wierzył, że jeszcze coś można ugrać i wiosną tego roku swoją premierę miał „Szymon na żywo” format był bardzo podobny do tego co mogliśmy zobaczyć w „Szymon Majewski Show” z tą różnicą, że wszystko było realizowane na żywo(oczywiście oprócz paru elementów). Jednak to też nie przeszło i tu także został zrealizowany tylko jeden sezon zawierający 11 odcinków.  Średnia oglądalność Szymona na żywo, a także HDw3D oscylowała w granicach 1,5-1,7 miliona widzów. W mojej ocenie ten pierwszy ma tylko jeden element za, który mogę go pochwalić, chodzi tu o materiały filmowe, w których Bil zapraszał kraje europejskie do nas na Euro2012, tutaj jeden z takich filmów(wybrany zupełnie przypadkowo):

Generalnie biorąc pod uwagę wszystkie trzy przedstawione produkcje ciśnie mi się na usta taka opinia, że Szymon Majewski to człowiek, który nie wiedział kiedy zejść ze sceny. Ale nie tylko Majewski ponosi odpowiedzialność za słaby poziom swoich ostatnich poczynań, za taki stan rzeczy należy winić cały sztab ludzi, którzy zanim stali – skończyły im się pomysły, pewne tematy na żarty zostały wyczerpane i nikt nie był wstanie wymyślić czegoś przełomowego – a tego potrzebowały programy Szymona. Aktualnie Majewski pracuje w radiu Eska, a także jest twarzą PKO Banku Polskiego – dodam tylko, że w mojej opinii tutaj także wypada średnio.

Ten tekst nie jest żadną krytyką czy przesadnym hejtem na Szymona Majewskiego – szanuje go, bo zrobił dużo dla telewizji, odniósł wiele sukcesów, dostał kilka nagród i jest pozytywnym człowiekiem, niestety jego czasy świetności jako satyryka stanowczo minęły. Może warto spróbować w innej formie i z innymi osobami, jednak nie chciałbym ujrzeć żadnego programu koncepcją podobnego do „Szymon Majewski Show”.

siwy
14 października 2012 - 15:33

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.10.2012 21:31
sm142gi
sm142gi
29
Centurion

Widziałem kilkanaście odcinków SMS i muszę przyznać ze od początku do końca Majewski raczej przedstawiał bardzo żenujący, prymitywny poziom żartów i humoru (adekwatny z resztą często do tematów, które podejmował).

Co do tekstu, to czytając miałem wrażenie że to jeszcze nieukończony wpis, który dopiero ma powędrować do jakiejś korekty ! Literówka na literówce, literówką popycha, a brak opisanego filmiku to już totalna wpadka.. Popoprawiaj to i następnym razem przeczytaj tekst zanim go gdziekolwiek opublikujesz. A jeśli czytasz i nie widzisz błędów, to daj do przeczytania komuś innemu ;)

14.10.2012 21:34
odpowiedz
zanonimizowany869534
4
Generał

Widziałem dużo odcinków Szymon Majewski Show i były średniawe, humor taki sobie, ogólnie wiało tandetą. Potem powstał Szymon Na Żywo, początki tej serii były znacznie lepsze, dużo razy mnie rozbawiły, stopniowo znowu zaczęło schodzić na średniawy tor. HDW3D oglądałem tylko raz i..*pierd ustami*

14.10.2012 21:38
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

sm142gi-> Spoko, spoko z reguły widzę swoje błędy, Gol nie jest jedynym miejscem gdzie piszę;p natomiast ten tekst powstał dość długo i był wiele razy zmieniany, jego ostateczna wersja powstawała dość późnym wieczorem. Obiecuje, że jutro wyeliminuje wszystkie błędy ;)

Nie wiem o co chodzi z brakiem filmiku, u mnie on jest widoczny.

14.10.2012 21:39
Damian1539
odpowiedz
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Po "Mamy Cię" nie widziałem nic ciekawego z Majewskim.

14.10.2012 22:00
sm142gi
odpowiedz
sm142gi
29
Centurion

Zwracam honor, filmik jest, zwyczajnie wbudowany program antyreklamowy mi go ukrył (zupełni enie wiem czemu, nigdy wcześniej nie ukrywał filmików:P )

15.10.2012 12:28
Sasori666
odpowiedz
Sasori666
136
Korneliusz

Mnie zastanawia jak takie programy wytrzymują w stanach
bo u nas takie programy są bardzo mało oglądane

no chyba ze prowadzącym był by ksiądz najlepiej mateusz

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze