New World Computing czyli najpiękniejsze logo - myrmekochoria - 19 grudnia 2012

New World Computing, czyli najpiękniejsze logo

Miałem pisać o Heroes of Might & Magic III: In the Wake of Gods. Zainstalowałem jedną z najlepszych gier w historii, aby zacząć grać musiałem przeczekać intro, które widziałem już setki razy. Tym razem było inaczej. Nie mam na myśli filmu wprowadzającego nas w fabułę, ale animowane logo New World Computing. Powróciło do mnie jak dawno zapomniane wspomnienie.

Ziemia formujca się z gazów i materii w wielką kule ognia, która zastygnie z czasem, aby wśród jej jaskiń nasi przodkowie mogli namalować pierwsze dzieła sztuki rodem z Lascaux. Zwierzęta drgające przy akompaniamencie brązowawego światła pochodni. Plafon rodem z salonów oświeconych Francuzów; d'Alembert, Diderot, Monteskiusz, Wolter. Atlas podtrzymujący już zastygłą bryłę na tle roślinnych ornamentów mitologicznej pustki Wszechświata. Średniowieczna rycina prezentująca oblężenie zamku i ścieranie się wojsk. Żywcem przypominająca ekran walki w Heroes. Dopiero po tylu latach zauważyłem, że jest to celowy zabieg, który ożywia starodawne ryciny spoczywające w inkunabułach. Chimery, wiwerny, jednorożce, pegazy zawarte w ozdobnych inicjałach toczą mitologiczną potyczkę dzięki dłoniom mnichów zamkniętych w zimnych skryptoriach. Stworzenie człowieka w renesansowych kaplicach. Mitologia wymieszana z historią, marzeniami, pragnieniami, nadzieją na lepszy świat, który miał drzemać w naukach greckich i rzymskich. Lekki zarys mapy z czasów wielkich odkryć geograficznych przypomina ekscytacje podczas odkrywania mapy w samej grze. Zdjęcie satelitarne Ziemi lekko obracającej się wokół własnej osi. Miecz, a raczej XVII wieczny rapier, wbity w jej środek przypomina swoją obecnością o nieustannej przemocy, dzięki, której możemy cieszyć się dostatkiem.

To intro jest jedyne w swoim rodzaju tak jak i Heroes of Might and Magic 3. Wiele czasu straciłem na tą strategie. Niech ten krótki tekst będzie hołdem dla New World Computing.

myrmekochoria
19 grudnia 2012 - 16:36

Komentarze Czytelników (24)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.12.2012 20:15
odpowiedz
zanonimizowany315478
93
Legend

niestety uwazam ze wpis ten nie jest ciekawy, a co gorsza, jest fatalnie napisany

19.12.2012 20:18
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
226
ESO

adrem ---> rozumiem. Mam dla ciebie radę, skorzystasz albo nie.

Nie czytaj tego co ci się nie podoba, a już z pewnością nie komentuj, bo promujesz wtedy tylko to co ci się nie podoba.

Jak chcesz skrytykować, napisz autorowi co twoim zdaniem jest złe. To że "nie jest ciekawy" nie jest żądnym argumentem, bo na autora jest ciekawy.

19.12.2012 20:20
odpowiedz
zanonimizowany315478
93
Legend

a skad mam wiedziec ze mi sie nie podoba jak nie przeczytam...?

19.12.2012 20:34
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Zazwyczaj się nie tłumaczę z obranej konwencji i stylu, ale cóż, chyba będę musiał. Następujące po sobie fazy w animowanym logo mają swoje kulturowe konotacje, które ogromnie wpłynęły na styl Heroes 3. Średniowiecze, Renesans, Oświecenie pojawiają się na kilka sekund w całkiem oczywistych aluzjach. Intro jest dodatkowym smaczkiem. Wisienką na torcie? Prądy kulturowe następujące po sobie są jakąś piękną umysłową ewolucją, która później tworzy chimery kulturowe. Do rzeczy albo ad rem, abym użył Twojego nicka. Nie sądzę, że jest źle napisany ten tekst. Twierdzę, że jest napisany bardzo dobrze, jest w nim pełno aluzji i nawiązań, ale jak już powiedział wspomniany Wolter: Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć.

19.12.2012 20:54
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
79
Silence of the LAMs

a skad mam wiedziec ze mi sie nie podoba jak nie przeczytam...?

Za taki tekst powinno się banować.
Ręce opadają...

Wracając do tematu to właśnie filmik wprowadzający od właśnie NWC pamiętam jako zapadający w pamięć i dobrze, nie licząc może loga nVidia do gry UT 2003.

19.12.2012 21:05
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Jestem ciekaw SpecShadow ile czasu spędza się czasu na tworzeniu logo firmy, ponieważ prawie zawsze zapadają w pamięć. Nvidia z kobiecym głosem. Logo NWC jest naprawdę dobre i bardzo skomplikowane jeżeli przyjrzymy się mu nieco bliżej.

19.12.2012 21:22
Grucha
😱
odpowiedz
Grucha
167
Extreme Lifestyle

Tego tekstu nie da się czytać :)

Przypomina mi moje grafomańskie wypociny z czasów końca podstawówki/początków liceum.

Powróciło do mnie jak dawno zapomniane wspomnienie.

Ziemia formułująca się z gazów

Miecz, a raczej XVII wieczny rapier, wbity w jej środek przypomina swoją obecnością o nieustannej przemocy, dzięki, której możemy cieszyć się dostatkiem.

19.12.2012 21:34
😃
odpowiedz
to nie ja
16
Generał

Grucha - posłuchaj rady Soula "Nie czytaj tego co ci się nie podoba"

19.12.2012 21:35
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Ech... . Jak to zacząć. Język, także pisany, podlega konwencjom. Opis, narracja, styl. Gdy opisuję się coś o narracji epickiej (patrz logo NWC) typu ewolucja myśli w krótkim filmie używa się takiego języka. Nie znajdziesz sceny w Iliadzie, w której Achilles je bułkę z masłem przegryzając ją pasztetem. Przejdźmy do samego meritum. Opisywane jest logo i elementy w nim zawarte (kawałek mapy, rapier, itd). Wybrane sceny korespondują z graficznym stylem Heroes. To chyba tyle.

19.12.2012 21:46
AIDIDPl
odpowiedz
AIDIDPl
127
PC-towiec

Heroes III to nadal zacna i klimatyczna gra. Samo logo zawsze wydawało mi się inne niż wszystkie...

19.12.2012 21:52
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
203
Farben

Gra jest ponadczasowa, ale żeby dojść do takich wniosków patrząc na kilka sekund animacji? Podziwiam.

19.12.2012 21:52
$ebs Master
odpowiedz
$ebs Master
108
Profesor Oak

a skad mam wiedziec ze mi sie nie podoba jak nie przeczytam...?

Za taki tekst powinno się banować.
Ręce opadają...

No nie rozumiem, skad mam wiedziec przed przeczytaniem tekstu ze jest on slaby? A jak juz chce skomentowac ze tekst jest do dupy to wypada go przeczytac w calosci.

19.12.2012 21:59
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
226
ESO

to nie ja --->

Grucha - posłuchaj rady Soula "Nie czytaj tego co ci się nie podoba"

Nie wiem co cię w tym śmieszy. Może mało czytasz.
Wielu ludzi w tym ja, jak czytam tekst to przestaję go czytać w sekundę po tym jak uznam że mi się nie podoba. Nie brnę na siłę do końca. Nie staram się walczyć z autorem, jego językiem czy głupotami które wypisuje. Nie mam tego problemu ponieważ nie doczytam do chwili w której czuję się tym poirytowany. Mógł bym ci pisać na temat tego uczucia wolności od grafomani godzinami ale nie zrobię teog bo i tak nie przeczytasz całości.

Dlatego napisałem:
Nie czytaj tego co ci się nie podoba

$ebs Master --->

"skad mam wiedziec przed przeczytaniem tekstu ze jest on slaby"

O tym że tekst jest słaby wiadomo na ogół po pierwszych kilku zdaniach. Już wtedy powinieneś przestać czytać. Nigdy nie jest tak że musisz przeczytać tekst do ostatniej kropki aby powiedzieć że jest słaby albo że cię nie interesuje. Więc czytaj tak długo jak cię interesuje, jak zaczniesz się irytować nie czytaj dalej.

Naprawdę nie uczą teraz takich rzeczy w szkole? Pani wam każe wam czytać do końca zanim będzieci mogli powiedzieć że się nie podoba?

Z filami i muzyką też tak masz że musisz siedzieć godzinami aby wiedzieć że film jest źle nakręcony?

19.12.2012 22:09
odpowiedz
to nie ja
16
Generał

Nie czytaj tego co ci się nie podoba
Czy taka sama zasada tyczy się np.: płyt muzyczny, seriali lub filmów?
Znam wiele seriali które zawodziły na początku, a potem dostarczały wybornej rozrywki (np.: Parks and Recreation). Tak samo płyty muzyczne które mają w sobie 2 świetne piosenki i całą resztę kiepskich. Dlatego warto czasem dać szansę czemuś co nie jest dobre na początku, a nuż się rozkręci później. Bywają też filmy które nudzą w pierwszych scenach a potem wgniatają w fotel. Rzadko kiedy jak zaczynam film, to go wyłączam po dwóch scenach.

Edycja: jednak odniosłeś się do filmów i muzyki. Powyżej moje zdanie na ten temat.

19.12.2012 22:11
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
104
Negative

Tekst na strone raczej nie zmieni nagle swojej jakosci i nie stanie sie czyms wyjatkowym.

19.12.2012 22:17
odpowiedz
to nie ja
16
Generał

Sethlan - jakieś argumenty?

A po za tym. Przecież tekst nie musi być słaby na początku. Finalny odbiór tekstu przez czytelnika może być zepsuty np.: przez wnioski na końcu i dopiero wtedy taki czytelnik uznaje artykuł za beznadziejnie głupi.

19.12.2012 23:37
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Wow! To wymyka się spod kontroli=D. Oh no, someone is wrong on the internet! Mutant z krainy Oz przyjrzyj się średniowiecznej rycinie z intra, a później polu bitwy podczas oblężenia. Moją pasją są detale. Jeżeli idzie o zarzuty grafomaństwo. Wszyscy nimi jesteśmy, ale żeby nie było. Gdy piszę: Dopiero po tylu latach zauważyłem, że jest to celowy zabieg, który ożywia starodawne ryciny spoczywające w inkunabułach. Chimery, wiwerny, jednorożce, pegazy zawarte w ozdobnych inicjałach toczą mitologiczną potyczkę dzięki dłoniom mnichów zamkniętych w zimnych skryptoriach. Grucha tak naprawdę dokonuję opisu inkunabułu, który bardzo często był ilustrowany mitologicznymi motywami. Bardzo często inicjały były w kształci stworzeń, które miały swój początek w mitologiach. Po nastaniu chrześcijaństwa na nowo odkrywano stare teksty. Fascynacja bogatą wyobraźnią zawartą w tych tekstach zaowocowała bestiariuszem średniowiecznym, malarstwem holenderskim, a kilkaset lat później stereotypowym bestiariuszem z gier wideo. To tutaj jest konotacja, więc to nie jest takie proste! Jest ich jeszcze kilka w tekście Czuje się bardzo głupio tłumacząc tekst. To prawie jak tłumaczenie dowcipu po opowiedzeniu. Śmiechu i tak nie będzie. Nic przyjemnego! Rozumiem też aluzję odnośnie niezbyt dużych gabarytów tekstu, ale naprawdę to jest problem? Niektórzy dalej mają problem z doczytaniem.

20.12.2012 16:40
LoneWolf87
odpowiedz
LoneWolf87
3
Legionista

myrmekochoria, zmień słowo "formułująca" na "formująca", wtedy znaczenie będzie okej. Mimo iż gdzieś jest kropka zamiast przecinka nie dyskredytuje tego tekstu. Nie zwracałem uwagi na to intro w takim znaczeniu i nie doszukiwałem się w nim tego co tu przeczytałem, a są to słuszne uwagi. Pożytecznie było przeczytać.

20.12.2012 16:44
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
104
Negative
Image

Tekst na strone raczej nie zmieni nagle swojej jakosci i nie stanie sie czyms wyjatkowym.

|
|
\/

Sethlan - jakieś argumenty?

20.12.2012 17:58
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

LoneWolf87 dzięki. Poprawiłem.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze