I Turniej świętego Izydora - wywiad z organizatorem - evilmg - 5 listopada 2013

I Turniej świętego Izydora - wywiad z organizatorem

 

Jestem księdzem i razem z grupką znajomych chcemy zorganizować coś czego jeszcze w historii nie było a mianowicie I TURNIEJ ŚW IZYDORA W LOL. Chcemy aby przy okazji sportowej rywalizacji młodzi ludzie dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy, dobrze się bawili i zdobyli atrakcyjne nagrody (jeżeli rozdamy 20k RP lub więcej to już nie są żarty - w zależności od sponsorów).” Taki tekst pojawił się na jednym z forów zrzeszających fanów League of Legends. Temat szybko zalała fala bluzgów, oskarżeń o trolling i niewybrednych żartów na temat księży. Wszystko się względnie uspokoiło dopiero po tym jak Sarsik (użytkownik, który zostawił tą wiadomość) podał sporą ilość informacji na swój temat wliczając w to prywatnego facebooka i numery telefonów...

Pierwszy Turniej Świętego Izydora ma rozgrywać się w formacie 1 vs 1. Na zwycięzce czekają całkiem atrakcyjne nagrody w postaci 20 000 tysięcy RP i nieznanych jeszcze nagród dodatkowych ufundowanych przez sponsorów. Jedyne co trzeba zrobić aby w nim uczestniczyć to wysłać zgłoszenie na stronie turnieju (wszystkie linki u dołu strony), odpowiedzieć na jedno pytanie dotyczące patrona turnieju i podać 9 championów, którymi grać będziecie. Nagrody są atrakcyjne więc i konkurencja duża, w chwili gdy piszę te słowa liczba zgłoszonych zawodników przekroczyła 600.

Jak się okazało Turniej św. Izydora to nie pierwsza tego typu inicjatywa księdza Niewińskiego (to on kryje się pod nickiem Sarsik). W swojej parafii miał już okazje organizować małe turnieje Fify, Tekkena czy Need for Speeda. Turniej imienia patrona internetu wydaje się logicznym rozwinięciem tej działalności jednak skala zainteresowania nim w internecie jest nieco zaskakująca. Od pewnego czasu ksiądz Niewiński stara się nawiązać kontakt z zainteresowanymi. Na potrzeby turnieju uruchomiono specjalną stronę, fanpage na facebooku i... stream, na którym Sarsik odpowiada na pytania związane z turniejem i życiem kapłańskim.

 

Gdy dowiedziałem się o inicjatywie księdza Niewińskiego z ciekawością rzuciłem się na wszystkie informacje na temat turnieju. Ciągle jednak czegoś mi brakowało, po krótkim kombinowaniu doszedłem do wniosku, że wypadałoby skontaktować się osobiście z organizatorem i zadać mu kilka pytań. Poniżej znajduje się wywiad z księdzem Niewińskim, który miałem okazję przeprowadzić w dniu wczorajszym.

 

 

evilmg: Spodziewał się ksiądz takiego zainteresowania Turniejem św. Izydora?

 

ks. Tomasz Niewiński: W najśmielszych prognozach nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania turniejem. Początkowo miał się on ograniczyć do województwa podlaskiego, ale jakimś cudem :) wiadomość rozeszła się po chat'ach znanych youtuberów i nagle na moim streamie pojawiło się 830 osób, a odpowiadałem tylko na pytania odnośnie organizowania turnieju.

 

e: Ilu wywiadów ksiądz udzielił do tej pory? Jakie to uczucie być w centrum zainteresowania?

 

TN: W dniu dzisiejszym udzieliłem 4 wywiadów. Ludzie nagle zaczęli interesować się naszym turniejem przede wszystkim pewnie dlatego, że jestem osobą duchowną. Haha jeszcze mi daleko do bycia w centrum zainteresowania, wolałbym żeby to nasza inicjatywa była w centrum.

 

e: Jak narodził się pomysł zorganizowania turnieju League of Legends?

 

TN: Już od dawna rozmawialiśmy razem z przyjaciółmi o zorganizowaniu turnieju online, który wniósłby coś więcej w świat graczy niż turnieje organizowane do tej pory. Chcielibyśmy aby grając młodzi ludzie mieli okazję poszerzania swojej wiedzy na różne tematy, nauczyć się bardziej kulturalnego stylu bycia w wirtualnym świecie czy też dostrzec zagrożenie jakie niesie za sobą nieumiarkowane zagłębie się w świecie gier.

 

e: Podobno Turniejem św. Izydora zainteresowały się firmy działające w sektorze informatycznym, może ksiądz zdradzić jakie firmy zdecydowały się sponsorować nagrody?

 

TN: Na razie miałem kilka ciekawych deklaracji i zapewnień ale nic konkretnego. Zgłaszają się również osoby prywatne, chcące wesprzeć naszą inicjatywę. Ale na razie to tylko słowa. Na stronie turnieju istnieje zakładka sponsorzy w której będziemy wpisywać wszystkich chcących wesprzeć naszą inicjatywę. Zapraszam do współpracy nie tylko portale chcące promować nas w multimediach ale również sponsorów strategicznych.

 

e: W wielu tematach dotyczących Turnieju św. Izydora królują podejrzenia o trolling, nieprzyjemne żarty i docinki. Jak radzi sobie ksiądz z presją wywieraną przez internautów?

 

TN: Teraz to już sielanka. Na początku to był flame i hate. Teraz już prawie nie muszę nic pisać i się bronić, uczestnicy robią to za mnie. Nieprzyjemne żarty - delikatnie mówiąc - będą zawsze, gdyż jestem księdzem i wielu osobom ten fakt jest nie do przyjęcia. Nie ważne co bym nie robił, rozdawał gwiazdki z nieba, zawsze znajdzie się ktoś kto nienawidzi księży.

 

e: Miałem okazję obejrzeć nagranie na streamie sars79, zamierza ksiądz poświęcić więcej czasu streamowaniu czy zajął się tym ojciec jedynie przy okazji turnieju?

 

TN: Jak się okazało stream cieszył się niezłą oglądalnością (830 osób online na twitchu) , a ograniczałem się tylko do odpowiadania na pytania dotyczące turnieju. Wielu namawia mnie do założenia kanału na youtube i stremowaniu tam na różne ciekawe tematy odnośnie gamingu, ale musiałbym mieć tu do pomocy kogoś bardzo zaufanego, który ogarniał by wszystko od strony technicznej. Czas pokaże.

 

e: Na turniej zgłosiło się już kilkuset uczestników grających na obu europejskich serwerach, jak będą zorganizowane potyczki między graczami z różnych serwerów?

 

TN: Wszystko jest już zaplanowane mamy kilka fajnych pomysłów, ale zwycięzca na pewno będzie jeden. Riot we wstępnych rozmowach zapowiada, że zwycięzcę nagrodzi legendarnym skinem Ryza :), spodziewałem się czegoś więcej ale dobre i to, liczyć się będzie tytuł zwycięzcy obojga serwerów.

 

e: Jak reagują ludzie gdy dowiadują się, że mają do czynienia z graczem w sutannie? Zna ksiądz innych grających duchownych?

 

TN: Wszyscy są zaskoczeni i początkowo nie chcą wierzyć haha niewierzący :). Ale po kilku chwilach rozmowy słyszę jedynie same słowa wsparcia i podziwu dla naszej inicjatywy.

 

e: Kiedy ksiądz zaczął określać siebie jako gracza?

 

TN: Myślę że graczem w dzisiejszych czasach jest niemal każdy młody człowiek spędzający przed ekranem komputera czas na giercowaniu. Gram od czasu Atari 65 i pamiętam RiverRaid czy Montezume. Wszyscy więc jesteśmy graczami, ważne jest tylko to, aby w tym giercowaniu znaleźć złoty środek i dostrzec również zagrożenia jakie niesie to za sobą.

 

e: Ma ksiądz ulubiony tytuł lub gatunek gier?

 

TN: Zdecydowanie wszelkie MMORPG + LOL. Są to gry w których mam okazję poznać nowych ludzi niemal z całego świata, spędzić z nimi trochę czasu nie tylko na giercowaniu ale i na wspólnych rozmowach, wymianie doświadczeń czy poglądów na różne tematy. Gra może się znudzić ale to nigdy. Jestem w kilki międzynarodowych gildiach i doświadczenie jakie tam zdobyłem cenie sobie bardzo wysoko. Spotykamy się również w realnym świecie, więc nie jest to coś co jest całkowicie oderwane od świata rzeczywistego.

 

e: Jak idzie księdzu gra w lola?

 

TN: Platyna V, ale to dzięki pomocy przyjaciół, którzy pomogli mi wybić się tak wysoko. Myślę, że w lolu ważniejsze jest to z kim się gra, a nie jak wysoko zajdzie się w klasyfikacji generalnej.

 

e: Ulubiona postać i pozycja?

 

TN: W teamie na rankedach gram supportem jako "najsłabsze ogniwo" :); ale w normalach teamowcyh zawsze idę w jungle gdyż tam jest największy fan.

 

e: Jak ksiądz odnosi się do szeroko omawianych w mediach zagrożeń związanych z grami komputerowymi?

 

TN: Ważne jest to aby młodzi ludzie potrafili dostrzec zagrożenia. Z problemem uzależnienia młodych ludzi od gier spotykam się coraz częściej. Może jeszcze większy problem jest z rodzicami, którzy w dużym stopniu przyczynili się do takiej sytuacji, nie potrafiąc odpowiednio zareagować na problemy ich pociech. Gdy dzieci siadały przed kompem oni mieli święty spokój ale po kilku latach okazało się że pojawił się i wielki problem. Ważna jest profilaktyka. Uczulenie dzieci i rodziców na zagrożenia jakie niesie ze sobą nieodpowiednie postępowanie w tej dziedzinie. Nie spotkałem youtubera który wspominał by o tym w sposób otwarty. Mam wrażenie, że liczy się dla nich jedynie oglądalność i klikanie reklam - zbijanie kasiorki. Ale trzeba dostrzegać również tę negatywną stronę giercowania, wskazywać zagrożenia co staram się robić w czasie trwania naszego turnieju.

 

e: Zdarza się księdzu uśmiechnąć gdy ktoś nazywa grę satanistyczną patrząc jedynie na tytuł, trailer i garść screenów? To trochę tak jakby osądzać książki po okładce...

 

TN: Dokładnie, nic dodać nic ująć. To tak samo jak 100 lat temu ludzi nie chcieli zakładać elektryczności w domach, widząc w tym rękę szatana :). Będę próbował "walczyć" z takim sposobem myślenia. Ale pamiętajcie również, że ludzie starsi nie mający kontaktu z kompem, widząc jedynie negatywne skutki uzależnień, mogą wyrobić sobie taki światopogląd. Uszanujmy to i starajmy się ich zrozumieć.

 

e: Wróćmy do turnieju. Czy Turniej św. Izydora to inicjatywa jednorazowa czy możemy liczyć na kolejne edycje?

 

TN: W planach w nowym roku jest do zorganizowania turniej drużyn nieprofesjonalnych 5 vs 5. Jego uwieńczeniem byłby mecz charytatywny zwycięzcy turnieju z jedną z drużyn profesjonalnych liczących niekoniecznie z Polski - ale to jeszcze plany na drugą połowę roku 2014. Musicie pamiętać, że jestem księdzem i mam jeszcze inne obowiązki, ale oddałbym wiele żeby móc uczestniczyć w imprezach gamingowch w Polsce ale i poza jej granicami. Czekam na zaproszenia haha :).

 

e: Dziękuję za wywiad. Czy chciałby ksiądz kogoś pozdrowić lub przekazać coś czytelnikom gameplaya?

 

TN: Pozdrawiam wszystkich uczestników turnieju, zbanowanego Berserkera naszego top lanera (jeszcze tylko 7 dni:) ), życzę wszystkim powodzenia i Szczęść Boże idę spać muszę w końcu odespać te wieczorne wywiady :).

 

Przydatne linki:

http://lol.izydor.net/ - oficjalna strona turnieju,

https://www.facebook.com/lol.izydor?fref=ts - fanpage,

http://www.twitch.tv/sars79 - stream księdza Niewińskiego.

evilmg
5 listopada 2013 - 12:44