Na nowy komputer już czas - siwy - 29 grudnia 2013

Na nowy komputer już czas

Aktualnie mamy taki okres gdzie na każdym kroku atakują nas różne promocje i wyprzedaże. Wydaje mi się, że to idealny czas aby powiedzieć coś o gotowych zestawach komputerowych oferowanych przez markety ze sprzętem RTV, a także na aukcjach i w sklepach internetowych. Powiedzieć po raz setny, bo temat jest wałkowany cały czas, a zmian nie widać. Ale wychodzę z założenia, że jeden wpis więcej nie zaszkodzi. Ogólnie przyjęła się zasada: nie kupuj gotowych zestawów komputerowych. Rodzi się więc pytanie dlaczego tak jest?


Gotowe zestawy komputerowe to po prostu strata pieniędzy. Są one zbyt drogie w stosunku do tego co potrafią, składane z byle jakich części i mające mało wspólnego z wydajnością. Przepis na taki komputer wygląda prosto:
Składniki:

  • Procesor: tutaj dajmy pełną nazwę niech coś zachęca ludzi - Intel Core i5-4430
  • Płyta: też zaszalejemy - ASRock H87 PRO
  • Pamięć RAM: 16GB – Powtórzmy, szesnaście gigabajtów, wydajnych kości pamięci
  • Dysk twardy: 1TB HDD, dodajmy, że 7200 obrotów na minutę, cichy i wydajny
  • Karta graficzna: GeForce GTX 760 OC 2GB DirectX 11, OpenGl 4.2 WOW szok, mamy świetną kartę. 

Dodajmy jeszcze dźwięk, kartę sieciową(a co tam, że to zintegrowane w płycie jest, nie ludzie wiedzą).

  • Napęd optyczny: Nagrywarka DVD – szybka i wydajna.
  • Dźwięk: Siedmiokanałowy dźwięk z wyjściem optycznym.
  • Karta sieciowa: 10/100/1000Mbit
  • Obudowa: Solidna markowa obudowa z wyjściami USB – będzie ten szacun na dzielni
  • Zasilacz: Markowy, wydajny zasilacz z normą 80 plus. 

Robi wrażenie? Wcale nie… Nie robi i w rzeczywistości okazuje się, że te dobre komponenty to tylko procesor i grafika, ewentualnie płyta główna.

Celowo nie są podowane dokładne modele niektórych komponenetów.

Z resztą już nie jest tak kolorowo. Pamięć RAM, Dysk i co najważniejsze zasilacz to niestety najtańsze możliwe komponenty. I o ile nieco wolniejszy dysk jeszcze można przegryźć to tani zasilacz może któregoś dnia nas zaskoczyć i przestać działać, czasem nawet z pozostałymi podzespołami.

Mamy gwarancje przez pewien czas, więc można powiedzieć, że awarie nas nie obchodzą, ale nie chodzi o to, żeby bawić się w wysyłkę sprzętu. Jednak jest coś gorszego niż ryzyko usterki takiego zestawu, to jego wydajność. W myśl zasady, że Polonez z silnikiem Ferrari nie będzie dobrym samochodem tak samo komputer z dobrym procesorem i dobrą grafiką nie będzie dobrym komputerem.

Dwa wydajne komponenty przy całej reszcie nic nie zdziałają i w efekcie będziemy mieli efekt wąskiego gardła. Wbrew temu co twierdzą sprzedawcy takie sprzętu nie pogramy sobie w najnowsze tytuły na najlepszych ustawieniach.

W Internecie powstała nawet strona, która jest kompletnym źródłem wiedzy na temat takiego sprzętu:
http://stopgotowcom.pl/

Co zatem robić aby znaleźć dobry sprzęt za dobrą cenę?
Złożyć go samemu. Tutaj z pomocą przychodzą przeróżne specjalistyczne fora i wątki, gdzie znajdziemy wszystko czego nam potrzeba, pozwolę sobie zatem odesłać do tego czym dysponuje GOL.
Zbiór tematów autorstwa Orzołka:
https://www.gry-online.pl/newsroom/tagi/poradnik-sprzetowy/z930b4
Seryjny wątek na forum:
https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=13016144


Nie musimy się nawet martwić o złożenie sprzętu w całość bowiem większość sklepów komputerowych oferuję taką usługę, często nawet za darmo. I nie ważne czy to sklep internetowy czy tradycyjny.

Taki tradycyjny sklep z częściami komputerowymi ma to do Siebie, że gdy potrzeba coś wymienić/oddać na gwarancje to po prostu im to zanosimy, a w przypadku sklepów Internetowych musimy się liczyć z tym, że wysyłka czegoś wiąże się z zawołaniem do Nas kuriera.

Obojętnie od tego gdzie robimy zakupy dobrze by było sprawdzić oceny sklepu, popytać znajomych w Internecie i porównać ceny z innymi.


Taki szybki, krótki wpis przed noworocznymi czystkami magazynów.
Miłych zakupów. :)

siwy
29 grudnia 2013 - 17:20