Niko Bellic z GTA 4 - czy kryje się za nim prawdziwa postać? - DM - 6 stycznia 2014

Niko Bellic z GTA 4 - czy kryje się za nim prawdziwa postać?

Niko Bellic w nextgenowej grafice
źródło: 2dayblog.com

Badaliśmy już źródła inspiracji dla postaci kapitana Price'a  z  Call of Duty, Dusty'ego i Rabbit'a z Medal of Honor. Teraz przyszła kolej na mniej militarne klimaty.
Niko Bellic - bandzior budzący sympatię, bohater czwartej części GTA. Czy za nim też kryje się autentyczna osoba?


Nie do końca. Postać Niko nie odzwierciedla żadnego życiorysu prawdziwego przestępcy, ale nie wzięła się też znikąd. Jest ktoś, kto bardzo zainspirował twórców - i głównie dzięki temu Bellic ma takie, a nie inne korzenie oraz wygląd.

źródło: blog.4amexpat.com


Co wiemy o przeszłości Niko z samej gry GTA 4? Urodził się w Jugosławii, prawdopodobnie obecnej Serbii, dorastał w biednej rodzinie, wychowywany surowo przez ojca alkoholika. Wojna na Bałkanach wybuchła gdy był jeszcze nastolatkiem, chcąc nie chcąc - został wciągnięty w jej wir i walczył jako paramilitarny bojownik Serbów. W czasie wojny działał jako żołnierz piechoty i pilot helikoptera, był świadkiem wielu przypadków ludobójstwa oraz wydarzenia, które zaważyło na jego dalszych losach. Podczas zasadzki - zginęło dwanaście osób z jego oddziału, głównie bliskich przyjaciół z rodzinnego miasta. Niko oraz dwie inne osoby: Darko i Florian - przeżyli. Bellic podejrzewał zdradę jednego z nich i poprzysiągł zemstę.

Po wojnie zajmował się działalnością przestępczą w Europie, za co został skazany na kilka lat więzienia. Po wyjściu zajął się przemytem ludzi na Adriatyku, co doprowadziło go w końcu do wylądowania w Liberty City. Dalej jego losy przejmuje gracz.

Czy aniołkowaty Owen Wilson to Bellic? Nie... Ale jesteśmy blisko!


Skąd wzięła się więc inspiracja dla tak barwnej postaci? Z całkiem niezłego i widowiskowego filmu z 2001 roku, o udziale NATO w wojnie bałkańskiej - "Behind Enemy Lines" ("Za linią wroga").
Wykonujący rutynową misję nad Serbią, amerykański myśliwiec F-18 zostaje zestrzelony nad wrogim terytorium (rewelacyjnie pokazana scena obrony samolotu przed rakietą SAM). Pilot (w tej roli Owen Wilson), oraz nawigator katapultują się, ich śladem rusza niestety serbski patrol. Ranny nawigator zostaje zastrzelony na miejscu, pilotowi Burnettowi udaje się uciec, ale musi przebyć wiele mil, by dostać się do strefy podjęcia go przez oddział ratunkowy. Jego śladem rusza egzekutor nawigatora - najemnik Sasha. Ubrany w niebieską, dresową kurtkę, z nieodłącznym karabinem snajperskim, małomówny ale skuteczny - tropi amerykańskiego pilota na własną rękę, zawsze parę kroków przed serbskimi oddziałami.

Sasha i Niko Bellic.


To jest właśnie nasz Niko z GTA 4. Najemnik z "Behind Enemy Lines" jest prawdopodobnie Bośniackim Serbem, przebywał na początku wojny w obozie dla więźniów, słynącego z okrutnego traktowania osadzonych, wykonuje specjalne zadania dla dowódcy bośniackiej armii. Wygląd, sylwetka Niko są prawie identyczne z wyglądem Sashy, a raczej z rosyjskim aktorem, który go grał - Vladimirem Mashkovem. Taki sam zarost, ta sama fryzura, spojrzenie, nawet mała blizna na lewej brwi! Podobieństwo oczywiście o wiele bardziej widoczne jest na artworkach, grafika GTA 4 jednak trochę się zestarzała.


Ciekawostką może być fakt, że we wczesnej fazie tworzenia GTA 4, na długo przed jej ogłoszeniem - twórcy z Rockstar skontaktowali się z Mashkovem prosząc, by to właśnie  on został aktorem udzielającym głosu Niko w grze. Vladimir, który nie miał wtedy za bardzo pojęcia o świecie gier komputerowych, nie wiedząc nawet, że chodzi tu o produkcję, która może odnieść tak wielki sukces - odrzucił propozycję, uznając ją za mało poważną. Ostatecznie rolę Niko zagrał nowojorczyk - Michael Hollick.


Deweloperzy z Rockstar nie zapomnieli jednak tak łatwo o postaci najemnika Sashy. Aby zaakcentować jego wpływ na postać Niko Bellica, zamieścić kolejny Easter Egg - dali nam możliwość odczucia trochę, że Bellic to w pewnym sensie też Sasha. Już na samym początku gry, w rosyjskim sklepie z odzieżą, możemy kupić niebieską bluzę dresową z dwoma białymi paskami i spodnie bojówki, jakie miał na sobie najemnik tropiący Burnetta w "Za linią wroga".

Zdecydowanie polecam też zobaczyć sam film, każdemu kto jeszcze nie miał okazji. Dodatkowo mamy tam niezłą rolę Gena Hackmana, a oglądając scenę zestrzelenia F-18 na dobrym systemie Surround Sound - czekają nas naprawdę wyjątkowe wrażenia.

Mashkov jako Sasha

Zwiastun filmu "Behind Enemy Lines"

"Stylusem i klawiaturą" na Facebooku!

DM
6 stycznia 2014 - 08:37