Moje TOP 5 ulubionych polskich podcastów o grach - sakora - 3 maja 2014

Moje TOP 5 ulubionych polskich podcastów o grach

Z podcastami zetknąłem się już ładnych parę lat temu. Z początku zdawały mi się czymś trochę dziwnym, taką nagraną audycją radiową bez radia. Sporo słuchanych przeze mnie podcastów mieścił się i mieści nadal w bardzo przekrojowej tematyce począwszy od gier, przez podróże, a na różnotematycznych recenzjach książek i filmów kończąc.

Słuchanie podcastów to zupełnie inna sprawa. Przy tych ukazujących się regularnie można wpaść w konkretny tryb odsłuchu, a w przypadku tych mniej regularnych wszystko zależy od osób prowadzących i samej zawartości. Standardowo słucham podcastów w samochodzie podczas drogi na trasie dom-praca-dom i z racji mojego zawodu podczas pracy, kiedy słuchanie z niczym nie koliduje. Czasami także słucham podczas grania, kiedy skupem się na rozgrywce i skillu, a nie ma potrzeby wciągania się w zawiłości scenariusza.

Sam wybór podcastów, które słucham powstała na drodze ewolucji i osłuchania. Sporo innych także przewinęło się przez moje odtwarzacze, ale odpadło, nie porywając mnie lub po prostu dając ciała na całej linii. Kolejność podcastów jest całkiem przypadkowa, chociaż mam swoich faworytów.

Rozgrywka
To podcast społeczności i forum Niezgranych (która w obecnej formie właśnie upadła). Najbardziej odlotowy, niezrównoważony i zdrowo szurnięty podcast w sieci. Bardzo swobodny w formie, ale i niesamowicie rzeczowy w osądach. Sięga zarówno po popularne tytuły i tematy, jak i po te mniej znane, bardzo rzeczowo potrafiąc przekazać związane z  nimi informacje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Idealne zrównoważenie szaleństwa i rzeczowości, zdecydowanie kierowany do świadomych graczy.

Nieczyste Zagrywki
To w wielu kręgach legendarna audycja dotykająca tematów zarówno growych, jak i tych związanych z szeroko pojętą kulturą. Potrafią jak mało kto mówić bez ogródek i objechać każdego, kto na to zasługuje. Tak samo sięgną po kontrowersyjne tematy związane z osobami poruszającymi się w świecie gamingowym, jak po te, które trafiają do szeroko pojętej popkultury. Mówią to, co chcą i bardzo dobrze im to wychodzi. Zdecydowanie dla osób o wyrobionym światopoglądzie.

Forumogadka
To zbiór bardzo ciekawych postaci, wywodzący się ze starego forum polygami,które po czystkach personalnych jakiś czas temu pozostało jedyną strawną częścią serwisu. Po prostu społeczność po raz kolejny pokazała, na co ją stać. Ciekawie dobrane tematy podbudowane dużą wiedzą i obyciem w branży, a także praktyczną wiedzą na tematy IT i tworzenia gier. Dość długie podcasty z dobrze rozłożoną ciężkością tematów. Dobry dla kążdego.

Fantasmagieria
Podcast, do którego powróciłem po dłuższej przerwie, głównie ze względu na osoby prowadzących. Przestałem go słuchać w chwili, kiedy naprawdę poczułem, że zaczyna obrażać inteligencję słuchacza. Na szczęście powrócił do dawnej formy i działa dalej jak dobrze nakręcony mechanizm. Oferuje sporo poza grami, jak inne podcasty skupiając się także tematycznie na na innych gałęziach popkultury. W sumie z wiekiem smakuje lepiej, jak wino.

Padcast
W sumie najmłodszy w tym gronie podcast, dość sformalizowany w formie. Przeszedł już duże zmiany kadrowe, co ostatnio spowodowało dziwne fale ignorancji i impertynencji, ale widać że się to poprawia. Sporo tematów poświęcanych jest drom indie, jak i pozycjom mobilnym oraz co bardzo ważne działaniom powiązanymi z różnymi akcjami charytatywnymi. Bardzo dobrze przygotowywany od strony audio, jak i wizualnie na stronie www. Podcast w nowoczesnym stylu, wymaga doszlifowania.

Poza listą znajdują się dwa podcasty, które niestety umarły śmiercią gwałtowną i raczej nienaturalną. Nie ukrywam, że bardzo brakuje mi Epic Fail Podcast, gdzie niesamowicie mocno iskrzyło pomiędzy prowadzącymi, ale prawdopodobnie zaiskrzyło za mocno i wybuchło, wywalając podcast z sieci. Nie inaczej brakuje także nieodżałowanego Najgorszego Podcastu, darzonego przeze mnie niesamowitym podziwem ze względu na bardzo dobrze fokusowaną zawartość, jak i samych, naprawdę niezłych prowadzących (Boromi, Cascad i Pita). Naprawdę brakuje mi ich w sieci.

Nie każdy podcast będzie odpowiadać każdemu. Wiele zależy od osobowości prowadzących, co przekłada się zarówno na dobór tematów, jak i sposób ich przedstawienia. Moja lista nie zawiera tych, których słucham sporadycznie, zależnie od ich tematyki, jak i posiadanego przeze mnie czasu.  Jednak te pięć słucham regularnie, bo to kawał dobrej roboty.

     

     

Śledź mnie na Twitterze!

     

sakora
3 maja 2014 - 19:32