10 największych klisz w horrorach - promilus - 11 sierpnia 2015

10 największych klisz w horrorach

Sprawdziło się raz, to wykorzystajmy ten motyw po raz kolejny! I jeszcze. I jeszcze. I tak do znudzenia. Oto moje ulubione klisze w horrorach.


1. Rozdzielmy się!

Oglądasz horror i znowu słyszysz ten genialny pomysł. Z pewnością mordercy będzie ciężej powybijać wszystkich pojedynczo... Bez tego motywu nie powstałaby większość slasherów.

2.  Kiepsko być czarnym lub blondynką

Jeśli w horrorze pojawia się typowa blondynka (popularna i niezbyt bystra) lub afroamerykanin, wiedz że zginą jako pierwsi. Filmy uczą nas, że największe szanse na przeżycie mają jajogłowi.

3. Racjonaliści nigdy nie mają racji

Dziecko widziało ducha? Eee, pewnie sobie wymyśliło. Kolega dostrzegł jak sąsiad zamienia się w wilkołaka? Ma bujną wyobraźnię. Dziewczyna mówi, że w nocy drzwi jej się same otwierają? Nie zamknęła okna i ma przeciąg. Ostatecznie musi okazać się, że nikt niczego nie wymyślił, a wszystkie te paranormalne zjawiska jak najbardziej miały miejsce.

4. Ucieknę na górę

Goni cię morderca - wiej na wyższe piętra. Tam z pewnością cię nie skrzywdzi, a w najgorszym wypadku zeskoczysz. I umrzesz.

5. Nie zostawię mojego opętanego domu

Coś straszy, meble same się podnoszą, w końcu ludzie zaczynają ginąć. Nie po to brałem kredyt we frankach, by się teraz przeprowadzać i zostawić dom duchom. Zawołam księdza egzorcystę albo wezmę broń i zastrzelę te wszystkie złowieszcze istoty.

6. W domach wszystko skrzypi

Horrory to chyba ulubiony gatunek dźwiękowców. Podłogi muszą sie uginać z tym charakterystycznym dźwiękiem, woda z kranu kapać tak głośno jakby te krople miały po 10 litrów. Wszystkie drzwi skrzypią. Jeśli w pewnym momencie nie słychać otoczenia to czas przyciszyć głośniki, bo zaraz coś się wydarzy.

7. Fałszywy alarm

Z tymi wydarzeniami podczas momentów absolutnej ciszy to z reguły jest tak, że za pierwszym razem nie ma co się przejmować, bo to pewnie kolega zaszedł od tyłu i poklepał po plecach lub gdzieś przebiegł kot, zrzucając przy okazji wazon. Za drugim razem bohaterowie już się niczego nie boją, a to właśnie wtedy coś atakuje.

8. Poznaj historię swojego mordercy

Dzieci straszą w opętanym domu? Pewnie kiedyś zostały brutalnie zabite. Dziewczynka wychodzi z telewizora. Z pewnością poznamy jej historię. Anarchia i bezcelowe zabijanie to nie jest domena horrorów. Z reguły musimy się dowiedzieć, dlaczego kanibal został kanibalem, a jego zmarła siostra nawiedza dom, w którym kiedyś mieszkała.

9. To straszne lustro

To jeden z ulubionych elementów scenografii w większości horrorów. Jak w jakiejś scenie widać lusterko, to znaczy, że zaraz coś się w nim pojawi lub... nic takiego się nie stanie, a przerażające będzie samo oczekiwanie podbudowane muzyką i charakterystycznym kadrowaniem.

10. Złoczyńca umiera 2 razy

Bohaterowie gdzieś nad jeziorem zabili swojego prześladowcę. Pewni swego wsiadają do samochodu AŻ TU NAGLE morderca wskakuje na maskę i przez uchyloną szybę patroszy jeszcze jedną ofiarę.

Zobaczcie też 10 największych klisz w filmach akcji

promilus
11 sierpnia 2015 - 15:01