Tomasz Bagiński ekranizuje Smoka Wawelskiego dla Allegro - Klaudyna - 30 listopada 2015

Tomasz Bagiński ekranizuje Smoka Wawelskiego dla Allegro

We wczesnych latach edukacji każdy z nas styka się z legendami. Któż z nas nie słyszał o nienażartym smoku, który mieszkał pod Wawelem, czy o warszawskim bazyliszku, zabijającym spojrzeniem. Historie te są nieprzebraną skarbnicą fajności, dzięki której można w ciekawy sposób zaprezentować zainteresowanym nietylko naszą kulturę, ale i wartości. Na taki pomysł wpadła firma Allegro, która w kooperacji z Platige Image zaprasza na seans i do lektury. Zobaczcie Smoka!


Smok Wawelski jaki jest, każdy wie. Zielony, ziejący ogniem, pokryty łuską. Ale nie w interpretacji Tomka Bagińskiego. Twórca Katedry, niezliczonych ilości reklamówek i krótkiego metrażu zamienił scenariusz Błażeja Dzikowskiego w naprawdę udane 13 minut. W tej historii Kraków znów jest zagrożony, ale Smokiem nie jest gad, lecz osiłek o dźwięcznym nazwisku Kamczatkov. On, odziany w zielony kamuflaż, poruszający się futurystycznym, wojskowym latadłem, terroryzuje miasto porywając pięknie dziewczyny. Gdy Ola, wybranka młodego Janka Szewczyka, pada łupem zbira, ten wykorzystuje swoją smykałkę do tworzenia robotów i zastawia pułapkę... Przekonajcie się sami.

Nowoczesna interpretacja klasycznej opowieści moim zdaniem udała się wyśmienicie. Fabularna baza została zaktualizowana w atrakcyjny sposób, a strona wizualna produkcji – od świetnych zdjęć, przez porządne efekty po ładną paletę barw – przywraca nadzieję w kino gatunkowe „made in Poland”. Oczywiście wszyscy pamiętamy przy tym o filmowym Wiedźminie. Niech teraz będzie tylko lepiej! Dodatkową uwagę chcę zwrócić na wyśmienity cover piosenki Cichosza Grzegorza Turnaua. Marcin Macuk zrobił muzyczne czary, a świetnego głosu użycza Krzysztof Zalewski. Dajcie to na singiel!


Za dwa tygodnie na stronie projektu pojawi się druga polska legenda. W przebywającego na Księżycu Twadrowsky'ego wcieli się Robert Więckiewicz i bardzo chętnie przekonam się, czy nasz wiekowy mag odnajdzie się w roli takiego jakby astronauty. Dodatkowym bonusem allegrowych legend jest darmowy ebook, w którym znajdziecie 6 opowiadań z pogranicza s-f, fantasy i humoru. Oczywiście one również są inspirowane polskimi legendami. Bardzo podoba mi się ten pomysł i z uśmiechem przekazuję informację o nim dalej.

Klaudyna
30 listopada 2015 - 21:12