Tomasz Bagiński ekranizuje Smoka Wawelskiego dla Allegro - Klaudyna - 30 listopada 2015

Tomasz Bagiński ekranizuje Smoka Wawelskiego dla Allegro

We wczesnych latach edukacji każdy z nas styka się z legendami. Któż z nas nie słyszał o nienażartym smoku, który mieszkał pod Wawelem, czy o warszawskim bazyliszku, zabijającym spojrzeniem. Historie te są nieprzebraną skarbnicą fajności, dzięki której można w ciekawy sposób zaprezentować zainteresowanym nietylko naszą kulturę, ale i wartości. Na taki pomysł wpadła firma Allegro, która w kooperacji z Platige Image zaprasza na seans i do lektury. Zobaczcie Smoka!


Smok Wawelski jaki jest, każdy wie. Zielony, ziejący ogniem, pokryty łuską. Ale nie w interpretacji Tomka Bagińskiego. Twórca Katedry, niezliczonych ilości reklamówek i krótkiego metrażu zamienił scenariusz Błażeja Dzikowskiego w naprawdę udane 13 minut. W tej historii Kraków znów jest zagrożony, ale Smokiem nie jest gad, lecz osiłek o dźwięcznym nazwisku Kamczatkov. On, odziany w zielony kamuflaż, poruszający się futurystycznym, wojskowym latadłem, terroryzuje miasto porywając pięknie dziewczyny. Gdy Ola, wybranka młodego Janka Szewczyka, pada łupem zbira, ten wykorzystuje swoją smykałkę do tworzenia robotów i zastawia pułapkę... Przekonajcie się sami.

Nowoczesna interpretacja klasycznej opowieści moim zdaniem udała się wyśmienicie. Fabularna baza została zaktualizowana w atrakcyjny sposób, a strona wizualna produkcji – od świetnych zdjęć, przez porządne efekty po ładną paletę barw – przywraca nadzieję w kino gatunkowe „made in Poland”. Oczywiście wszyscy pamiętamy przy tym o filmowym Wiedźminie. Niech teraz będzie tylko lepiej! Dodatkową uwagę chcę zwrócić na wyśmienity cover piosenki Cichosza Grzegorza Turnaua. Marcin Macuk zrobił muzyczne czary, a świetnego głosu użycza Krzysztof Zalewski. Dajcie to na singiel!


Za dwa tygodnie na stronie projektu pojawi się druga polska legenda. W przebywającego na Księżycu Twadrowsky'ego wcieli się Robert Więckiewicz i bardzo chętnie przekonam się, czy nasz wiekowy mag odnajdzie się w roli takiego jakby astronauty. Dodatkowym bonusem allegrowych legend jest darmowy ebook, w którym znajdziecie 6 opowiadań z pogranicza s-f, fantasy i humoru. Oczywiście one również są inspirowane polskimi legendami. Bardzo podoba mi się ten pomysł i z uśmiechem przekazuję informację o nim dalej.

Klaudyna
30 listopada 2015 - 21:12

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.12.2015 17:47
Szatansky07
24
Chorąży

Cóż trzeba przyznać, że ogląda się ten film z przyjemnością. Fabuła co prawda nieco mdła, jednakże w takim filmie nie da się jej rozwinąć bardziej.
Pomijając jednak samą świetność animacji i wszelkich efektów specjalnych, to najbardziej podobało mi się nawiązanie do dzisiejszego świata, gdzie ludzie niekoniecznie w Smoku widzą zagrożenie, co... kolejnego fajnego gościa, który stał się gwiazdą youtube, o przepraszam yoitube. Boję się, że gdyby coś takiego stało się naprawdę, ludzie rzeczywiście tak by się zachowywali (chcieli mieć z nim zdjęcia, jarali się jego fotami na instagramie, lubili filmy z jego coverami, ba! Wręcz kibicowali mu gdy porywa kolejne dziewczyny). W końcu nie tacy debile gwiazdami internetu już zostawali :/

02.12.2015 17:49
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
129
Alekde

straszny, to jedyne co mi przychodzi do głowy i Allegro pod tym się podpisuje ?!

02.12.2015 18:01
Goozys[DEA]
odpowiedz
Goozys[DEA]
137
Legend

Mysle, ze Wiedzmin w takich klimtach, to jedyna sluszna forma egranizacji.

10/10

02.12.2015 20:19
odpowiedz
Ragn'or
180
mortificator minoris

Gość grający Smoka, to aktor który wystąpił w Misiaczku- Kim Kold

02.12.2015 20:37
odpowiedz
Malaga
91
ma laga

Nowoczesna interpretacja klasycznej opowieści moim zdaniem udała się wyśmienicie

oto idealny przykład, że dzisiejszy konsument zje nawet gówno jeśli jest owinięte w kolorowy papierek :)

03.12.2015 10:08
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

Malaga, rozumiem że ładnym papierkiem jest strona wizualna, a krytycznie odnosisz się do samej treści legendy? ;)

03.12.2015 10:46
odpowiedz
Malaga
91
ma laga

do strony wizualnej i muzyki nie mam zastrzeżeń - bo faktycznie jest to wysoki poziom.
Z kolei cała "gra aktorska" i scenariuszowe buble skutecznie przysłaniają jasne strony tej krótkometrażówki i ogólny odbiór dla mnie jest tragiczny

03.12.2015 13:29
Matysiak G
odpowiedz
Matysiak G
140
bozon Higgsa

Klaudyna

Uwspółcześnienie legendy odebrało jej logikę. Koleś ma wypasiony VTOL i używa go do porywania lasek? Seriously? Ten sam Vtol daje radę dwóm wojskowym myśliwcom? To tak, jakby mysz zabiła dwa koty. Koleś buduje w domu sextransformera i załatwia typa, któremu nie moż sprostać wojsko? Głupota goni głupotę. Byłoby sensowniej - i wierniej - gdyby tak smoka spił, że ten na kacu by pękł, bo tak by go suszyło.

04.12.2015 09:47
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

Podrywanie lasek? Dla Ciebie to był PODRYW? Branie sobie laski do chaty bez jej zgody to jest podryw? Spójrz na to głębiej ;)

04.12.2015 10:16
odpowiedz
garett123#2
26
Przemytnik

Podrywanie lasek? Dla Ciebie to był PODRYW? Branie sobie laski do chaty bez jej zgody to jest podryw? Spójrz na to głębiej ;)

A ty czytaj dokładniej ;)

Koleś ma wypasiony VTOL i używa go do porywania lasek?

04.12.2015 16:49
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

HAHA ;) Przepraszam, cofam :) Pośmieję się teraz trochę w duchu z samej siebie :D

04.12.2015 19:18
SULIK
odpowiedz
SULIK
206
olewam zasady

A jaki jest sens w oryginalnej legendzie o smoku wawelskim ?
Że niby smok i lata i zieje ogniem ? A zjada tylko wieśniaków ? Nie rozwalił wawelu? Do tego jeszcze mieszka pod zamkiem, nawet by groty nie zamurowali ?

etc. etc.

moim zdaniem pomysł super:
- jest smok, jest
- jest dratewka, jest
- jest owieczka, jest
- jest Wisła przez którą smok pękł ? jest

wszystko jest :)
ja ten film oglądałem chyba 5 razy, za każdym razem widząc inne smaczki - poczytajcie komentarze które są wklejone do ich jutuba i twitera (tych w filmie).

04.12.2015 19:40
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
210
fsm

GRYOnline.plTeam

@Sulik > Zgadzam się w pełnej rozciągłości. Na Wawel z nim! :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze