Leland Yee, psycholog dziecięcy i były kalifornijski senator z ramienia Demokratów, został skazany przez amerykański sąd na pięć lat więzienia (dzięki, Gamespot). Politykowi postawiono zarzuty korupcji i nielegalnego handlu bronią. Yee przez lata walczył z brutalizacją gier komputerowych i zwracał uwagę na ich zgubny wpływ na psychikę zwłaszcza młodszych graczy.
Problemy Yee zaczęły się w 26 marca 2014 roku, kiedy to został aresztowany przez Federalne Biuro Śledcze pod kilkoma zarzutami. Polityk kupował broń od Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro, ruchu działającego w południowej części Filipin, po czym próbował ją odsprzedać tajnemu agentowi FBI (jej wartość wyceniana była na 2,5 miliona dolarów). Przyjął też 10 tysięcy dolarów łapówki w zamian za obietnicę załatwienia kontraktu w Kalifornijskim Departamencie Zdrowia. W lipcu 2015 roku przyznał się również m.in. do wymuszania haraczów i prania brudnych pieniędzy.
W trakcie swojej kariery politycznej i nie tylko Leland Yee dużo uwagi poświęcał grom, w których nie brakowało brutalnych treści. W 2005 roku oskarżył organizację ESRB o nieadekwatną klasyfikację wiekową gry Grand Theft Auto: San Andreas, wynikającą z zawarcia w grze ukrytych scen seksu (na światło dzienne wyciągnął je słynny mod Hot Coffee). Ostatecznie jego działania doprowadziły do zmiany kategorii gry z M na Adults Only, co oznaczało wielomilionowe straty dla firm Rockstar Games i Take-Two. W późniejszych latach Yee kontynuował krucjatę, prześwietlając m.in. sprawę zmiany rankingu wiekowego z AO na M dla gry Manhunt.
Senator przez lata domagał się również bezwzględnego zakazu sprzedaży gier z tymi kategoriami dzieciom pod karą wysokiej grzywny (prawo, wprowadzone w stanie Kalifornia, zostało ostatecznie uznane przez Sąd Najwyższy za niekonstytucyjne). W 2012 roku skrytykował graczy i przemysł growy, obwiniając go częściowo za masakrę, do jakiej doszło w szkole podstawowej Sandy Hook Elementary School, znajdującej się w Newtown w stanie Connecticut. Zajmował się także regulacjami w zakresie powszechnego dostępu do broni palnej.