Dzisiaj do polskich kin triumfalnie wlatuje nowy hollywoodzki Spider-Man. Film o podtytule Homecoming to już szesnasta produkcja z Marvel Cinematic Universe (którą przy okazji polecam), a przy tak dużej ilości odcinków, chronologia wydarzeń może zacząć płatać figle. Ale od czego jest internet? Zapraszam na krótki tekst, który pomoże Wam umieścić wydarzenia z wszystkich filmów w odpowiedniej kolejności.
Kilka dni temu w serwisie Polygon pojawił się artykuł błędnie wytykający filmom z MCU zaburzoną chronologię. Dzięki szybkiemu poszukiwaniu odpowiednich danych (głównie tu, na reddicie), jestem w stanie przedstawić Wam dużo sensowniejszą kolejność wydarzeń. Oczywiście jest tu trochę domysłów, a wszystkie daty nie są idealnie dopasowane, ale nie czepiajmy się. Wszak to tylko i aż dobra rozrywka!
Chronologia Marvel Cinematic Universe (tylko filmy)
1942 - Captain America: Pierwsze starcie (Steve Rogers budzi się w teraźniejszości przed wydarzeniami z Avengers)
2008 - Iron Man (pokazany w filmie odcinek programu Mad Money ma datę 4 maja, Tony Stark ogłasza światu, że jest Iron Manem w listopadzie 2008)
2009 - Iron Man 2, Niesamowity Hulk, Thor (tzw. wielki tydzień Nicka Fury'ego - zaczyna się przed urodzinami Tony'ego, które mają miejsce 29 maja)
2010 - Avengers (prawdopodobnie wiosna przez wzgląd na nowojorską pogodę)
Grudzień 2012 - Iron Man 3 (akcja dzieje się 13 lat po wstępie, który ma miejsce 31.12.1999)
2013 - Thor: Mroczny świat
2014 - Captain America: Zimowy żołnierz, Strażnicy galaktyki 1 (26 lat po 1988; pokazane w trakcie filmu), Strażnicy galaktyki 2 (dwa miesiące po cz. 1)
2015 - Avengers: Czas Ultrona, Ant-Man
2016 - Doctor Strange (zegarek w noc wypadku jest ustawiony na 2.02.2016)
Lato 2017 - Captain America: Wojna bohaterów (tuż po 1. klasie Petera, 2 miesiące przed Spider-Man: Homecoming)
Wrzesień 2017 - Spider-Man: Homecoming (międzyszkolna olimpiada wiedzy odbywa się we wrześniu, co pokazuje plakat w filmie); to z grubsza pasuje do początku filmu stwierdzającego, że Homecoming ma miejsce 8 lat po Avengers (7,5 roku zaokrąglono w górę).
2018 - Avengers: Infinity War (potwierdzone przez Kevina Feige w wywiadzie dla CinemaBlend - 4 lata po Strażnikach galaktyki 2).
I tyle. Skoro wszystko zostało wyjaśnione, znajdźcie czas, by pójść do kina na Spider-man: Homecoming. Dobra rzecz.
Heh, jakiś czas temu przymierzałem się do podobnego tekstu, ale bardziej kompleksowego, biorącego pod uwagę także komiksy i seriale, gdzie przy każdej pozycji miało być zdanie czy dwa co to i czy warto zobaczyć. Po dniu wertowaniu bardzo marnych komiksów miałem serdecznie dość i do tematu już nie wróciłem ;)
@sekret_mnicha
Dlaczego pominąłeś pierwszego Kapitana Amerykę? Ja rozumiem, że kontekst czasowy jest jasny, ale wypadało go wspomnieć ;-)
“I was here in 2012 when the sky tore open and the Chitauri rained down on us.”
(Talbot, Agents of S.H.I.E.L.D. 2x06)
Seriale są traktowane przez MCU po macoszemu, więc ewentualne psucie chronologii jest do zaakceptowania. A tak serio, to szkoda, że nie potrafią tak dokładnie trzymać się wytyczonych przez siebie ram, ale jest szansa, że dopiero teraz zaczęli to traktować poważnie, a 2-3 lata temu nikt sobie tym głowy nie zaprzątał.
Seriale serialami, ale i tak jest lipa. Pod koniec Mrocznego świata pada zdanie, że po poprzednim odejściu Thora, powrót zajął mu dwa lata. Jakby nie liczyć, to się nie zgadza. Dalej nie rozumiem, czemu w Homecoming nie mogli podać, że akcja dzieje się 5-6 lat po Avengers. Oby nie po to, by dzieciaka z Iron Mana 2 móc uznać za Parkera :P Może po Infinity War stanie się to jaśniejsze.