The Monster Inside — interaktywna opowieść w klimacie noir - Joorg - 10 sierpnia 2017

The Monster Inside — interaktywna opowieść w klimacie noir

Na początku sierpnia na Steamie pojawiła się tajemnicza, darmowa pozycja zatytułowana The Monster Inside. Zaintrygowany ciekawymi grafikami postanowiłem ją sprawdzić i zostałem mocno zaskoczony.

The Monster Inside to bardzo minimalistyczna, interaktywna opowieść, która tak naprawdę powstała w 2015 roku i dopiero w tym miesiącu twórcy udostępnili ją na Steamie. Za grę odpowiedzialne jest małe, niezależne studio Random Seed Game, które stworzyło ją podczas 33-ciej edycji konkursu Ludum Dare (uczestnicy muszą stworzyć grę w 48 godzin i trzymać się tematu ustalonego dwa dni wcześniej).

The Monster Inside to bardzo klasyczna produkcja z gatunku visual novel. Podczas zabawy przebijamy się przez krótkie linie tekstu i od czasu do czasu wybieramy odpowiednią według nas kwestię. Muszę jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości nasze decyzje w grze są mocno ograniczone i w żadnym stopniu nie wpływają one na historię. Sama fabuła niczym nie zaskakuje: tajemnicza kobieta prosi prywatnego detektywa o zajęcie się sprawą pewnych morderstw. Klasyczna, kryminalna opowieść. Dlaczego więc warto zainteresować się samą grą?

Otóż jest kilka powodów, dla których gorąco polecam The Monster Inside. Po pierwsze, klimatyczna oprawa graficzna. Grafik w grze jest zaledwie kilka, są bardzo ograniczone i pozbawione detali, ale za to doskonale oddają atmosferę opowiadanej nam historii. Sama historia podzielona jest na siedem rozdziałów, każdy przedstawia nam osobną grafikę, która zabiera nas do odpowiedniej lokacji (nasze biuro lub scena zbrodni). Co więcej, jako że jest to opowieść czerpiąca z filmów noir, całość oprawiona jest w czarno-białe barwy. Po drugie, minimalistyczne grafiki i kolorystykę idealnie uzupełnia świetna muzyka podkreślająca klimat opowieści. A po trzecie, grę przejść można w mniej niż pół godziny i przez ten czas nie znużymy się ani na moment. Produkcja studia Random Seed Game pokazuje, jak za pomocą kilku prostych elementów można osiągnąć zamierzony efekt i przyciągnąć uwagę gracza.

Jak już wcześniej wspomniałem, tytuł ten można pobrać za pomocą Steama, co chyba jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem oferuje on siedem osiągnięć (by zdobyć je wszystkie, wystarczy przejść grę, co zajmuje co najwyżej dwa kwadranse). Jeśli jednak nie przepadacie za tą platformą, to odsyłam Was do oficjalnej strony The Monster Inside, na której można pobrać grę lub bezpośrednio odpalić ją w przeglądarce.

Po The Monster Inside nie spodziewałem się wiele, a dostałem pół godziny naprawdę interesującego doświadczenia. Przekonajcie się sami, gra jest dostępna za darmo, więc nie macie nic do stracenia!

Joorg
10 sierpnia 2017 - 00:38