Gdzie ja to widziałem? - Matihias - 25 sierpnia 2017

Gdzie ja to widziałem?

Gdzie ja to widziałem?

 

Witam, chciałbym wszystkich zaprosić do nowego cyklu: Gdzie ja to widziałem?

W cyklu tym będziemy podziwiać bezpośrednie nawiązania gier do filmów, książek i komiksów. Będę starał się nie pokazywać easter eggów, tylko coś więcej niż prosty żart twórców gier.

 

W odcinku premierowym szybka piątka nawiązań gier do horrorów!

1. Outlast 2 i Lśnienie (film z 1980)

 

Gra, zanim się dobrze rozkręci, już częstuję nas cytatem z klasyku Stanleya Kubricka. Scena zalania szatni krwią jest cyfrowym odpowiednikiem zalania korytarza krwią wylewającą się z windy.

 

Lśnienie (1980)

 

Outlast 2 (2017)

2. Outlast: Whistleblower i Hellraiser (1987)

 

Eddie Gluskin jest wyjątkowo ciekawą osobistością- prawdziwy romantyk, home-fatal który postanowił znaleźć prawdziwą miłość w miejscu najmniej do tego odpowiednim- Mount Massive Asylum . Nawet problem braku kobiet rozwiązał iście pomysłowo- po prostu sobie babę zrobi ze złapanego pacjenta. Ale w końcu trafił na osobę, która przebiła mu serce.

Paralelicznie Frank Cotton- też szukał uczucia, tym razem bezwzględnej przyjemności, tam gdzie nie powinien. Też poniósł za to karę, którą udało mu się skrócić. Ale do czasu.

Obu tych panów łączy śmierć z pomocą ostrych sznurków. Oto śmierć Franka Cottona z Hellaisera i nawiazująca do niej scena śmierci Eddiego Gluskina z Outlast: Whistleblower.

 

Hellraiser (1987)

 

Outlast: Whistleblower (2014)3. Resident Evil 7 i Teksańska Masakra Pilą Mechaniczną (film z 1974)

 

Czy jest coś milszego niż wspólna kolacja w rodzinnym gronie? Biorąc pod uwagę, że biesiadnikami są zwyrole, a ich gość raczej długo przy nich nie pożyję, odpowiedź jest tylko jedna: TAK! Ethan Winters z gry i Sally Hardesty z filmu znaleźli się właśnie w takim położeniu. Obaj nie chcą nic jeść, a nawet liczebność szaleńców przy stole jest taka sama jak w grze i filmie. Przypadek?

Teksańska Masakra Pilą Mechaniczną (1974)
Resident Evil 7 (2017)

4. Saints Row IV i Oni żyją (film z 1988)

 

Misja uratowania Keitha z gry jest grową rekonstrukcją dwóch sekwencji z filmu Oni żyją Johna Carpantera- pojedynku między Frankiem Armitagem a Johnem Nadą i wysadzeniem anteny nadawczej złowrogich kosmicznych kapitalistów. Jako ciekawostkę dodam, że growemu Piperowi i Keithowi podkładają głoś aktorzy grający u Carpantera Johna i Franka: Roddy Piper i Keith David.

 

Oni żyją (1988)
Saints Row IV (2014)

5. Fallout 3 i One! (film z 1954)

 

Wędrując po atomowych rubieżach Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej natrafiamy na dzielnicę zaatakowaną przez, i tak już niedorzecznie zmutowane, mrówki. Oprócz tego że są wielkie, zioną jeszcze ogniem. Aby je pokonać najlepiej strzelać w czułki. Misja z nimi związana nazywa się Those! i jest hołdem oddanym filmowi One! (po angielsku Them!) z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Film opowiadał o walce U.S. Army ze zmutowanymi mrówkami. I tam też należało strzelać im w czułka.

 

One! (1954)

 

Fallout 3 (2008)

Pamiętajcie! Jeśli macie jakieś ciekawe nawiązanie gier do książek, filmów, komiksów czy czegokolwiek innego piszcie o tym w komentarzach! Z najciekawszych zrobimy osobny zestaw! Do zobaczenia w następnym odcinku!

Matihias
25 sierpnia 2017 - 23:27