W co gracie w weekend? #231 - squaresofter - 16 grudnia 2017

W co gracie w weekend? #231

Cześć. W ten weekend żegnam się z Larą Croft i z Golden Axe III. Po skończeniu Persony 5 blisko trzy miesiące temu czuję też wielki atlusowy głód, więc postanowiłem wrócić do Radiant Historii. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do lektury i komentarzy.
[Wpis zawiera spoilery.]

Rise of the Tomb Raider (PS4, Crystal Dynamics, 2016r.)

Ostro przycisnąłem ostatniego Tomba i nawet pomimo tego, że jest w nim tyle contentu, że starczyłoby na całe Uncharted 4 wraz z jego dodatkiem, to przeszedłem ostatnią część przygód Lary Croft już dwukrotnie. Za pierwszym razem zrobiłem to na poziomie ocalały, na którym regeneracja zdrowia jest wyłączona. 

Za drugim razem przeszedłem wszystkie 27 poziomów, walcząc o jak najlepszy wynik tak, aby zdobyć w nich wszystkich złoty medal.  Łatwe to nie było, bo wymagało ode mnie sporej dozy bęzbłędności przy sekcjach zgadek, wspinaczek i starć z przeciwnikami, ale używając specjalnych kart dających 300% lub więcej do ostatecznego wyniku udało mi się to osiagnąć. Musiałem ponownie przejść grę  na wysokim poziomie trudności, spieszyć się, utrzymać wysokie kombo wyniku zbierając znajdźki rozsiane po wszystkich planszach i strzejając w specjalne latarnie i najlepiej w ogóle nie ginąc w niektórych etapach. Z początku wydawało mi się to nie do zrobienia, ale przechodząc grę za pierwszym razem i robiąc w niej absolutnie wszystko poznałem ją na tyle wsytarczająco, że udało mi się to osiągnąć w ciągu raptem trzech dni, co uważam za swój wielki sukces. 

Zdobyłem platynę w ciągu dziesięciu dni i jak się później okazało, był to dopiero początek mojej zabawy z Rise of the Tomb Raider, gdyż wersja 20 Year Celebration posiada szereg dodatkowych trybów gry, w które namiętnie się zagrywałem.

W dodatku Baba Yaga Lara chce pomóc młodej dziewczynie, która stara się odnaleźć swojego dziadka, który poprzysiągł zemstę strasznej Babie Yadze, która zamorodowała mu żonę. W tym celu udamy się do doliny pełenej szaleństwa, gdzie seksowna panna archeolog będzie zmuszona zmierzyć się ze swoimi koszmarami. Ten dodatek nie nalżał do najdłuższych, ale warto go zaliczyć, żeby uzyskać dostęp do stroju Baby Yagi oraz zdobyć nowy łuk, który wywołuje halucynacje. Sprawdza się on doskonale na patrolach wrogich zołnierzy. Jeśli strzelimy do nich trujacą strzałą, to nie zostaną oni zabici tylko zmyleni i zaczną traktować swoich kompanów jak potwory z najgorszych koszmarów, do których zaczną strzelać. W taki oto sposób można doprowadzić do tego, że nasi przeciwnicy sami się pozabijają.

W Posiadłości Croftów poznamy historię miłości rodziców jednej z najlepeij rozpoznawalnych kobiecych postaci świata gier wideo. Może i sama rozgrywka nie jest tu niczym wybitnym, bo polega na przeszukaniu jej domostwa w celu odnalezienia wskazówek potrzebnych do odnalezienia szyfru do sejfu, ale już sama warstwa fabularna bardzo mi się spodobała i to właśnie tu należy szukać przyczyn tego, kim jest młoda poszukiwaczka przygód. Zapewniam Was, że Lara Croft to nie tylko piękna twarz. Bardzo podoba mi się jej przemiana wewnętrza w tej krótkiej historii z kobiety, która nie pamięta i jej nie zależy w kobietę pełną determinacji i świadomości swojej własnej wartości wynikającej z jej przeszłości.

Cold Darkness to historia o nieudanym eksperymencie jednego rosyjskiego naukowca, który chciał przywrócić upadły blask swojej ojczyźnie. Zamiast tego stworzył potężne i śmiertelnie niebezpieczne potwory czyhające w każdym zakamarku i atakujące znienacka w ciemnościach. W tym trybie musimy zniszczyć trzy wieże a nastepnie udać się do ostatniej z nich, żeby doprowadzić do eksplozji, która zniszczy wszystkow okolicy. Oczywiście w grze poza dokumentami i skrzyniami z modyfikacjami znajdziemy także więźniów do uratowania, ale prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy próbujemy wyłączyć jedną z wież. To świetny test na słuchanie ze zrozumieniem. Nasza operatorka, Nadia, zadaje nam pytania dotyczące rur, zaworów, biezpieczników i tak dalej a my musimy sprawdzić prawdziwość jej słów. Jeśli pociągniemy właściwą dźwignię, to wyjdziemy z każdej wieży bez wszczęcia alarmu. Jeśli się pomylimy, to musimy się liczyć z tym, że czeka nas ciężka walka z nieproszonymi gośćmi.

Miałem błąd w tym trybie, gdyż po dotarciu do ostatniego miejsca nie mogłem zniszczyć wszystkich tłoków i wysadzić całej tej instalacji w powoetrze, ale rozpoczęcie gry od nowa wystarczyło, aby kolejnym razem wszystko odbyło się tak jak należy.

Najlepsze zostawiłem sobie na koniec. Mam tu na myśli tryb Endurance i jego kooperacyjną wersję, które są spełnieniem moich najskrytszych marzeń, których nie spełnił reboot z 2013r. Najważniejszą różnicą w tym trybie rozgrywki w stosunku do wątku głównego Rise of the Tomb Raider jest konieczność dbania o to, żeby Lara nie umarła z głodu i z zimna. Przyznam się bez bicia, że to najlepszy tryb survival jaki widziałem w grze od czasu, gdy przechodziłem Fallout: New Vegas w trybie hardcore, w którym gracz był zmuszony do ustawicznego poszukiwania wody i jedzenia.

Żeby przeżyć w tym trybie i ewakuować się bezpiecznie helikopterem Lara musi polować na zwierzęta i szukać ognisk do rozpalenia, podręcznych latarń czy palących się koszów na śmieci z obozowisk, które służą jako prowizoryczne źródło ciepła. Gra w tym trybie nie posiada żadnych punktów kontrolnych, więc wystarczy atak trzech niedźwiedzi z zaskoczenia lub nieumiejętna eksploracja krypt zakończona wejściem w jakąś pułapkę, żeby zginąć na miejscu. Jest to najbardziej wymagający tryb w grze, bo wystarczy plądrować zbyt długo jakiś grobowiec, aby umrzeć z zimna. Świat w trybie wytrzymałosci jest generowany losowo, także nie da się go nauczyć na pamięć. Na pomoc graczowi przychodzą karty, które w znaczący sposób ułatwiają nam życie. Moją ulubioną kartą jest karta Tomb Raider, która z marszu odblokowuje nam dostęp do wszystkich umiejętności Lary, dzięki czemu łatwiej jest przeżyc w tak niekorzystnych warunkach środowiska. Sensowne jest też używanie kart z w pełni odblokowaną bronią lub karty, która sprawia, ze każdy zabity zołnierz przywraca nam minimalnie wskaźnik jedzenia.


Radiant Historia (NDS, Atlus, 2011r.)

Po skończeniu Persony 5 dalej twierdzę, że nie wiem zbyt wiele o grach tej japonskiej firmy. Mój osobisty ranking ulubionych gier Atlua uległ oczywiście zmianie i dziś prezentuje się mniej więcej tak:

  1. Persona 3 FES (PS2)
  2. Persona 4 (PS2)
  3. Persona 5 (PS4)
  4. Tokyo Mirage Sessions #FE (WiiU)
  5. Persona 4 Arena Ultimax (PS3)
  6. Shin Megami Tensei: Lucifer's Call (PS2)
  7. Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga (PS2)
  8. Shin Megami Tensei: Devil Survivor (NDS)
  9. Catherine (PS3)

To wciąż za mało. Może gdyby ta lista miała dwadzieścia pozycji, to uznałbym, że wiem wystarczająco dużo na temat ich gier. Dziś myślę jednak zupełnie inaczej. Nie będę się powtarzał, że próbuję przejść Radiant Historię od kilku lat i uwielbiam kompozycje muzyczne Yoko Shimomury, która popisała się swoimi zdolnościami przy tym tytule. Lepiej tego zwyczajnie w świecie posłuchać.

Nie zamierzam też pisać kolejny raz dyrdymałów, że nie potrafię znaleźć czasu na ukończenie tego kieszonkowego jrpga. Uważam, że do tej pory brakowało mi po prostu do tego determinacji. Wiadomo, że gdy dany rok ma się ku koncowi, to robimy jego podsumowania. Ja już jedno zrobiłem, ale dotyczyło ono jedynie gier wydanych w 2017r. Nie są to wszystkie gry, które ukończyłem, więc prawdopowdonie popełnię drugi taki tekst i możliwe, że przyznam jakieś nagrody swoim ulubionym grom, żeby nie rozpaczać jak wielu graczy po podaniu wyników w kolejnych plebiscytach na najlepsze gry danego roku, bo jakaś ulubiona tego a tego gracza nie zdobyła nagrody w danej kategorii a przecież powinna. 

Patrzę na gry z innej perspektywy, swojej, czyli z takiej, z jakiej patrzy każdy gracz i nie pytam się innych graczy czy wolno mi chwalić daną grę lub ją krytykować. Skoro poswięcam im swój wolny czas, to mam prawo o nich mówić i pisać co mi się podoba. To moje podejście.

Gdzie w tym wszystkim jest Radiant Historia? To klucz. Klucz do realizacji mojego przyszłorocznego postanowienia. Mam w głowię pewien projekt, który zamierzam zrealizowac i jeśli nie uda mi się tego zrobić, to uznam, że zawiodłem kolejny raz swojego bliskiego kolegę.

Tak, moi mili. Pomimo tego, że bawiłem się wyśmienicie z wieloma grami w 2017r. nie mogę pozbyć się wrażenia, że zawiodłem pewną osobę. Postanowiłem, że zrobię wszystko, aby wynagrodzić jej w jakimś stopniu wszystko to, co zrobiła dla mnie dobrego. Zostanę za to rozliczony przez swoje sumienie. Od tego zależy mój honor! 

Gdy grałem ostatni raz w Radiant Historię, to dotarłem do wioski Cornet. Mam sie tutaj spotkać z sołtysem, który pomoże mi w podjęciu kolejnych kroków. Niewiele wiem o tym miejscu, ale obiecuję Was poinformować o rozwoju wypadków przy okazji kolejnego odcinka w co gracie w weekend.


 Sega Mega Drive Ultimate Collection (PS3, Backobone Entertainment, 2009r.)

W poprzednim odcinku w co gracie snułem wielkie plany odnośnie trzeciej części chodzonej bijatyki utrzymanej w klimatach fantasy pt. Golden Axe III, ale wszystkie one wzięły w łeb przez Larę. Sami chyba rozumiecie, że takim kobietom trzeba poświęcić całą uwagę. 

Nasze rozstanie jest już przesądzone i trochę mi smutno z tego powodu. Muszę się wyżyć na jakichś jaszczurach, szkieletach, grubasach z maczugami i małych, niewinnych goblinach. Rąbanie tego wszystkiego tałatajstwa nie sprawi oczywiście, że zapomnę o szlachetnie urodzonej pannie archeolog, ale chcę zobaczyć krew (ok, w tej grze nie ma krwi) albo chociaż upadek jakiegoś władcy ciemności i jego sługusów. Żarty się skończyły. W ten weekend daję czadu. Te głupie przerośnięte jaszczury nie mają sznas z moją panterzą zwinnością i ostrymi szponami. Miejscie się na baczoności, ohydne kreatury. Będzie bolało.


Na dziś starczy. Do zobaczenia w kolejnym odcinku.

squaresofter
16 grudnia 2017 - 00:36
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.12.2017 10:10
Czarny  Wilk
Czarny Wilk
94
Bo jestem czarny

GRYOnline.plTeam

U mnie w ten weekend na tapecie Street Fighter V. Za miesiąc wchodzi wersja Arcade Edition, która uniemożliwi zbieranie waluty za kończenie trybów singleplayer po raz pierwszy, zamierzam więc wycisnąć jak najwięcej kasy na dodatkowe postacie dopóki jest to możliwe. Na szczęście jest to tytuł, w który wciąż gra mi się świetnie, będzie to więc przyjemność :)

16.12.2017 10:22
adam11$13
😜
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
adam11$13
87
Phantom Thief

Ja sobie powoli ogrywam plusowe Darksiders 2 na PS4 - całkiem niezła gra, ale za to koszmarny port. Jedynkę próbowałem ukończyć z dobre 4 razy i zawsze po jakimś czasie odczuwalem straszne znużenie... Zobaczymy jak będzie tutaj.

Ogarnęłem też sobie Fez-a. Ależ ta gierka cudowna - począwszy od stylistyki, a kończąc na samym zamyśle rozgrywki.

Wieczorkami (już przed snem) farmię sobie życia i monetki w Super Mario 3D Land na 3DS-ie.

16.12.2017 10:33
Yuri Lowell
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Yuri Lowell
39
Brave Vesperia
Image

Zakończyłem w zeszłym tygodniu Tales of the Abyss (3DS). W kilku słowach trudno mi ująć szczególny charakter jaki ma dla mnie ta gra. Zresztą, wszystkie Tales of... z jakimi się zetknąłem - czy to grałem ja czy starsza córcia - urzekły mnie swoimi bohaterami, swoją historią. A historia Luka fon Fabre w tej grze jest o wiele głębsza niż pozornie możnaby się spodziewać po "zwykłej" grze. Trochę spartoliłem sprawę pod koniec i zamknąłem sobie drogę do wykonania questa z profesor Nebilim. Kiedyś więc trza będzie powrócić do Tales of the Abyss.
Teraz, spokojnie, mogłem znów wrócić do The Legend of Heroes:Trails of Cold Steel II (PS3). Z wiekiem coraz trudniej przychodzi zmiana "klawiszologii" przy różnych grach. ;) Na razie postanowiłem poświęcić trochę czasu na podniesienie poziomu i ulepszenie uzbrojenia i ekwipunku wszystkich członków grupy, oraz - jeśli będę miał dość cierpliwości - rozbudować do maksymalnego poziomu wszystkie "Master Quartz" bedące w posiadaniu grupy. Czyli bieganie w kółko i walki na hektary.
No i sięgnąłem po Chrono Trigger (3DS). Na razie sam począteczek ale już wiem, kto to Crono, Lucca, Marle i Frog. Na święta robimy rodzinny wypad. Coś czuję, że konsolka z grą przyda mi się w podróży.

Pozdrawiam Wszystkich graczy i "wiela" kolejnych wcgww Skłer!

16.12.2017 10:54
1
odpowiedz
12dura
48
Senator

Wczoraj w nocy skończyłem Deus Ex: Mankind Divided więc się jeszcze do weekendu załapuje. Całkiem spoko gra, może fabuła i zakończenie nie są z najwyższej półki, ale klimat Pragi i rozgrywka dają radę, no i główny bohater jest tak charakterystyczny i badassowy, że nie sposób go nie zapamiętać.

16.12.2017 10:56
Brucevsky
1
odpowiedz
Brucevsky
125
Playing with writing

gameplay.pl

Kontynuuję swój rok pod znakiem Rockstar, a przy okazji trzymam się polityki mieszania doświadczeń. Świeżo po ukończeniu rewelacyjnego, cudownego, przepięknego Super Mario Galaxy na Wii wsłuchuję się w balladę o pewnym Tonym w dodatku do GTA IV. Jak na razie jest całkiem dobrze - interesujące i efektowne misje pozwalają się rozerwać. Do tego oczywiście na tapecie PES 2017 i Football Manager 16, z których kariery relacjonuję od już kilkunastu miesięcy na blogu. :)

16.12.2017 11:13
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
MartaJD
9
Legionista

Przez ten tryb Endurance w Rise of the Tomb Raider sprzedałam swoją wersję na X1. Chcę w tym trybie zagrać, a nie posiadam wersji na PS4 z dodatkami. Teraz to już w ogóle żadnej wersji nie posiadam, a szkoda, bo kilka dni temu ukończyłam Tomb Raider: Definitive Edition.

A w ten weekend mam zamiar ogrywać dwie gry:
Resident Evil 6 - póki co nie jest taka zła. Nie ma nic wspólnego z horrorem (jak dla mnie), ale dużo się dzieje i nie sposób się przy niej nudzić. Sterowanie też poprawili. Ukończyłam kampanię Leona, która miała naprawdę kilka świetnych momentów (te gorsze też się pojawiały), a teraz jestem w trakcie 2 rozdziału w kampanii Chrisa. Jego kampania to jak Call of Duty, ale w 3 osobie i z mutantami ;).

The Last of Us - po raz pierwszy ukończyłam ją 28 grudnia 2016. Zaraz wbije rok. Teraz dużo się mówi o Part II, o tym, że gra jest ukończona w 50-60% i po prostu naszła mnie ochota. Moim celem jest 100%, bo za pierwszym razem wbiłam 65-70%. Niestety jeden rozdział muszę zacząć od początku. Pominęłam jeden artefakt i nie mogłam się po niego wrócić. A to rozdział, w którym po raz pierwszy pojawiają się klikacze...

post wyedytowany przez MartaJD 2017-12-16 11:16:50
16.12.2017 11:22
odpowiedz
zanonimizowany1235342
10
Pretorianin

Aktualnie Wiedźmin 3, bez dodatków. Staram się zrobić całe Skellige ponieważ to moja ulubiona lokacja. Chce zaglądnąć w prawie każdy kąt :) Wykonując zadania na Skellige czuję niesamowity klimat zwłaszcza że zlecenia są super.

Chcę zobaczyć tez nowe rozszerzenie do Hearthstone, zwłaszcza ze miałem małą przerwę :)

post wyedytowany przez zanonimizowany1235342 2017-12-16 11:23:40
16.12.2017 12:00
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1183921
15
Senator

Ja zrobiłem sobie przerwę w graniu, ale po Nowym Roku startuje z graniem od nowa.

16.12.2017 12:02
odpowiedz
zanonimizowany1195958
49
Generał

Zapewne uruchomie DiRT3, DiRT4 oraz DiRT Rally w celu przetestowania moich nowych malowan, bo z graniem bedzie mialo to niewiele wspolnego. Pogralem dzisiaj w nowego HITMAN, bo jest za darmo, ale wywalilem. Kaszanka, jak da mnie. Moze sprobuje swoich sil w WRC7 i tyodniowym wyzwaniu... Zobaczymy.

16.12.2017 12:18
WolfDale
😁
1
odpowiedz
WolfDale
37
Pan Twardeusz

Ja cały czas jestem teraz na etapie Buntu Ludzkości. Czytałem, że niektórzy skończyli całą grę w jeden weekend. Tyle że ja jestem z tych graczy, który musi przejść w każdym miejscu, wykonać każde zadanie, zajrzeć do każdego kąta i polizać każdą ścianę. Dopiero wtedy gdy wiem, że wszystko zebrałem, wszędzie zajrzałem popycham wątek dalej, czyli jak to w Deusie do kolejnych lokacji.

16.12.2017 12:21
marcing805
odpowiedz
marcing805
147
PC MASTER RACE

The Evil Within 2. Niedawno skończyłem Preya, przede mną jeszcze Wolf. Wiec z grami Bethesdy zakończę rok. Wszystkie trzy gry kupione na ostatnich promocjach.

16.12.2017 15:05
Bulo82
odpowiedz
Bulo82
28
Centurion

russian car driver :]

16.12.2017 22:04
MarBarRastaa
😈
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
MarBarRastaa
7
Legionista

Jestem monotematyczny, ale u mnie dalej The Surge. Na liczniku blisko 50godz, poziom rdzenia 86 i jestem blisko walki z ostatnim bossem. W zasadzie to mógłbym już do niego iść, ale skoro zdobyłem egzoszkielet ochrony, dzięki któremu dostanę się do wielu pomieszczeń do tej pory dla mnie niedostępnych, to wracam się do wcześniejszych lokacji i odkrywam niezbadane oraz zaliczam pozostałe questy poboczne. Bawię się świetnie, jednak za kilka dni trzeba będzie pomyśleć o czymś nowym. Gier na celowniku mam sporo, coś się wybierze...

Udanego weekendu wszystkim!

17.12.2017 14:11
jarekao
1
odpowiedz
jarekao
120
PAX

Od 3 tygodni w nic nie grałem. Może zacznę po świętach. W planach tradycyjnie Skyrim, Titan Quest i pierwsze podejście do Wiedźmina 2.

17.12.2017 15:02
MrocznyWędrowiec
1
odpowiedz
MrocznyWędrowiec
77
aka Hegenox

W czasie tego weekendu ogrywam serię Dead Space - jedna część dziennie ;)

17.12.2017 21:00
solitary_sly
1
odpowiedz
solitary_sly
31
Solidny Szop

Ja w ten weekend obżarłem się karkówek na jarmarku świątecznym w moim mieście, ale w ciągu całego tygodnia miałem przyjemność poszarpać w poczciwą Syberię na PS3. Obie części są teraz w Plusie i aż łezka mi się w oku zakręciła gdy zobaczyłem intro. Teraz już takich przygodówek można ze świecą szukać...

Na PS4 - standardowo - trzeci Wiesiek i szukanie pytajników. Nie sądziłem że kiedyś dojdzie do tego, że gra na tyle mnie wciągnie by olać całkowicie ukończenie wątku głównego na rzecz różnych pierdół i "znajdziek". Mało która gra teraz potrafi tak wsysnąć, ostatnio w moim przypadku był to chyba Skyrim...

18.12.2017 00:53
T20
1
odpowiedz
T20
72
Pretorianin

Wlasnie ukonczylam Final Fantasy X i aktualnie nie mam w co grac. Niby odpaliłam X2 ale chyba odpuszczę, bo strasznie to cukierkowe i jakieś takie nie podobne do poprzedniczki.

24.12.2017 00:18
Sephrio
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Sephrio
2
Junior

Gram w Finala 6 ;) , Jestem już w World of Ruin.
Szukam Locke i po mału expie żeby ubić Kefke.

Pozdro Square spełnienia marzeń, dużo zdrowia i sukcesów.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze