Samo życie - recenzja filmu Atak Paniki - fsm - 20 stycznia 2018

Samo życie - recenzja filmu Atak Paniki

Nie wiem, czy przez lata posuchy na polskim rynku filmowym zdążyłem się nieco do rodzimej kinematografii zniechęcić, czy sposób reklamowania naszych filmów jest nadal tak takim sobie poziomie, ale Atak paniki to produkcja, która na zwiastunach i plakatach nie wygląda jakoś rewelacyjnie. Dopiero cała masa niezwykle pozytywnych recenzji zmusiła mnie do wyjścia do kina. I dobrze zrobiła ta masa, bo masa ma rację. Atak paniki to świetny film. Bardzo życiowy, zabawny, trzymający w napięciu, pędzący na złamanie karku, ze świetnym finałem. To najkrótsza recenzja, jaką mogę napisać. Ale jeśli jesteście zainteresowani dłuższą - zapraszam.

Pozwolę sobie od razu zlikwidować najprostsze filmowe skojarzenie, jakie budzi Atak paniki. Że to polska wersja Dzikich historii. Jedyne punkty styku to wielowątkowość i obecność wielu osób na plakacie (w tym panny młodej w centrum). Argentyński film skupia się na przekraczaniu granic ludzkiej cierpliwości, co prowadzi do wybuchów przemocy. Polski film to przeplatające się filmowe nowelki, które łączy dużo więcej niż tylko pewna doza dzikości. Atak paniki to naprawdę inny film, choć - co piszę z niekłamaną przyjemnością - jest równie dobry.

Atak paniki jest pełnometrażowym debiutem Pawła Maślony, twórcy krótkich metraży i scenariusza do Demona Marcina Wrony. Młodemu twórcy filmowego obycia mogą zazdrościć bardziej doświadczeniu koledzy. Atak jest dobrze nakręcony, świetnie udźwiękowiony (zrozumiałe dialogi, dobre efekty przestrzenne, świetna muzyka autorstwa Jimka), dynamicznie zmontowany - co w obliczu tylu wątków jest niezbędne - i bardzo dobrze poprowadzony przez nieco ponad półtorej godziny seansu.

Wielka w tym zasługa tak scenariusza, jak i ekipy aktorskiej. Atak paniki łączy ze sobą 7 wątków, zaczyna się od samobójstwa i bez zbędnej zwłoki (ha) leci dalej. Historie wydają się od siebie zupełnie oderwane, jedne zyskują więcej czasu ekranowego, inne mniej, ale każda jest "jakaś" i każda ma swój udział w fantastycznej finałowej sekwencji, podczas oglądania której byłem napięty jak struna. Serio. Tak intensywny natłok emocji wciąż jest rzadkością w kinie, nie tylko polskim. Oklaski! W całym tym precyzyjnie ułożonym bałaganie mamy wspomnianą ekipę - aktorów młodych, zdolnych i raczej nieznanych. Największe nazwiska to Artur Żmijewski, Dorota Segda i Magdalena Popławska - wszyscy w świetnej formie i wszyscy dosyć rzadko oglądani ostatnio na ekranie. Towarzyszący im koledzy i koleżanki odwalają kawał świetnej roboty, a dzięki niskiej zawartości gwiazdorstwa w całość łatwiej uwierzyć.

Na koniec ważna uwaga - Atak paniki jest reklamowany jako szalona komedia, ale nią do końca nie jest. Jest to film szalony i bywa bardzo zabawny, ale przez całą swoją "życiowość" śmiech jest gorzki, wszytko podszyte jest dramatem i można pokusić się o stwierdzenie, że film Maślony jest tak samo komediowy jak Dzień świra. I tu i tu widz ma okazję do rechotu, ale gdzieś w tle uderza go dobrze rozwinięty zmysł obserwacji twórców i myśli sobie "tak, to prawda, tak właśnie jest". Atak paniki to sukces. Mądry film rozrywkowy, któremu niczego nie brakuje. Wizyta w kinie była wyjątkowo udana. Polecam!

Ocena:

fsm
20 stycznia 2018 - 20:38

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.01.2018 16:50
Mutant z Krainy OZ
Mutant z Krainy OZ
204
Farben

W recenzjach zbiera same dobre noty, a ludzie jak mówią o tym filmie, to z reguły mieszają go z błotem. I komu tu wierzyć :D

21.01.2018 17:02
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
209
fsm

GRYOnline.plTeam

To zależy, czy według Ciebie autorzy recenzji to też ludzie, czy już tylko krytycy :P Ja recenzję napisałem jako ludź, jako widz, jako potencjalny odbiorca tego typu produkcji. Trafiło. Atak paniki nie odkrywa niczego nowego, nie próbuje Cię nauczać lub oświecać. To jest obrazek, fragment współczesnej rzeczywistości, bez kolorowania, ot ludzie wokół ludzi. Ale zrobione jest to tak dobrze i nowocześnie, że nie sposób (moim zdaniem) przejść obok tego filmu obojętnie.

21.01.2018 17:05
ilprincipino
odpowiedz
ilprincipino
56
Senator

Atak Paniki i Exterminator to dwa światła w tunelu polskiej kinematografii.

21.01.2018 17:37
Soulcatcher
👍
odpowiedz
Soulcatcher
227
ESO
9.5

doskonały film, takie lubię.

21.01.2018 17:44
DanuelX
odpowiedz
1 odpowiedź
DanuelX
82
Kopalny

Po tragicznej reklamie filmu w radiach mam pewne wątpliwości.

21.01.2018 17:50
Soulcatcher
Soulcatcher
227
ESO

reklama jest dla "szerokiego grona odbiorców" a w filmie są dobre smaczki.
nie tematycznie tylko narracyjnie film jest podobny do "Przekrętu" czy "Pulp Fiction", jak na debiut reżyserski bardzo dobry.
I dobra gra młodych aktorów.

A motyw gracza przyprawił mnie o łzy z radości.

Idź nie będziesz żałował.

21.01.2018 18:20
vinni
odpowiedz
vinni
138
Legend

Największym problem tego filmu jest marketing, który przynajmniej moim zdaniem jest wręcz nieziemsko skopany. Po zwiastunach można odnieść wrażenie, że to kolejna komedia z cyklu "film z białym plakatem i Karolakiem", a nie naprawdę zabawna komedia, którą ogląda się z przyjemnością, a nie bólem głowy.
Zresztą trzeba sobie przyznać, że chyba powoli zaczynamy wychodzić z totalnego filmowego dołka i za sprawą niezłych, młodych reżyserów dostajemy coraz więcej, coraz lepszych filmów.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze