Recenzja komiksu Dylan Dog. Czarne jezioro - Froszti - 25 sierpnia 2021

Recenzja komiksu Dylan Dog. Czarne jezioro

Dylan Dog to włoska seria komiksowa, ukazująca się od końcówki lat 80. Jeśli jednak nie miał ktoś z nią do czynienia, a chciałby sprawdzić poziom jakościowy tamtejszych powieści graficznych, to zdecydowanie warto zainteresować się albumem zatytułowanym Czarne jezioro.

Seria na naszym rynku pojawia się nakładem wydawnictwa Tore, które w swojej ofercie ma sporo tytułów z Półwyspu Apenińskiego. Wydawca stara się zainteresować rodzimego czytelnika tamtejszym rynkiem, na którym pojawiło się naprawdę wiele ciekawych komiksowych perełek. Do tego grona trzeba właśnie zaliczyć album Dylan Dog. Czarne jezioro, który można zamówić na TaniaKsiazka.pl.

Przedstawiona tutaj historia skupia się na postaci Ellie i jej córki. Kobieta odnosiła wielkie sukcesy zawodowe i czuła się spełniona w wielkim mieście. Pewnego dnia postanowiła jednak porzucić dawne życie i przenieść się z córką do malowniczego starego domu na obrzeżach pewnego jeziora. Wiejska sielanka nie trwała jednak zbyt długo. W domu zaczyna bowiem dochodzić do wielu tajemniczych wydarzeń, które zaczynają zagrażać małej Grete. Ellie postanawia więc zatrudnić swojego starego przyjaciela Dylana, aby ten zbadał i wyjaśnił tajemnicę tego miejsca i dziwnego zachowania jej córki.

Już sam zarys fabuły jasno pokazuje, że mamy tutaj do czynienia z komiksem łączącym w sobie nutkę kryminału i solidniejszą porcję zjawisk nadprzyrodzonych. Jeśli więc ktoś lubi tego rodzaju „mieszakanki”, to zawartą tutaj historią będzie zachwycony. Duet Rita Porretto i Silvia Mericone tworzą bowiem naprawdę udaną opowieść, która potrafi trzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Fabuła poprowadzona jest bardzo dobrze, nie pozwalając odbiorcy nawet na chwilę nudy. Autorki tworzą tutaj pozornie banalną historię, ale doskonale potrafią równoważyć wszelkie jej zalety i wydobyć na światło dzienne ukryte „piękno”. Raz oferują czytelnikowi bardziej wzburzoną akcję, w której to mamy okazję odkrywać tajemnice wraz z protagonistą. W innym zaś fragmencie opowieść staje się bardziej refleksyjna, wymuszając na odbiorcy chwilę głębszej zadumy. Dodatkowo nadają one tytułowi sporej dawki wiarygodności, nawet jeśli chodzi o wątki „paranormalne”. Niczego złego nie można również napisać o samym głównym bohaterze, który został stworzony w naprawdę wyśmienity sposób i z wielką przyjemnością śledzi się jego losy.

Świetnie z warstwą fabularną komponują się również doskonale przygotowane rysunki autorstwa Valerio Piccioni i Maurizio Di Vincenzo. Artyści potrafią doskonale dopasować się do mrocznego charakteru fabuły i dodatkowo jeszcze spotęgować niesamowity klimat komiksu. Dosłownie każdy kadr potrafi przekazać odbiorcy masę różnych emocji na czele z mocno sugestywnym niepokojem, który dotyka bohaterów albumu.

Mamy więc tutaj do czynienia z naprawdę udanym tytułem, którego bardzo wysoki poziom jakościowy w niczym nie ustępuje głównej serii. Tak jak zostało to już wspomniane, jest to również doskonała komiksowa pozycja do sprawdzenia przez kogoś, kto nie zna jeszcze cyklu Dylan Dog. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Świetna mieszanka kryminału i mocy nadprzyrodzonych, która powinna zadowolić naprawdę spore grono fanów dobrych komiksów.
Froszti
25 sierpnia 2021 - 10:41