Recenzja Korriganie - Froszti - 4 października 2021

Recenzja Korriganie

Korriganie to nowy komiks w ofercie wydawnictwa Lain, na który zdecydowanie powinni zwrócić uwagę miłośnicy dark fantasy. Mamy tu do czynienia z porcją mrocznej, wciągającej i klimatycznej baśni dla dorosłych, która potrafi zapewnić solidną dawkę rozrywki.

Początek albumu przenosi nas do północnej Irlandii, a dokładniej do prowincji Ulster roku pańskiego 1100. Poznajemy wtedy młodą bohaterkę o imieniu Luaine i jej rodzinę, którzy zmagali się z niezbyt przyjemną pogodą podczas podróży. Niespodziewanie zostają oni napadnięci przez dziwaczne stwory. Okazuje się bowiem, że znaleźli się oni w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie. Bowiem według starych legend co jakiś czas zostaje otwarte przejście pomiędzy dwoma różnymi światami i do naszej rzeczywistości wdzierają się fantazyjne stwory. W wyniku napaści, jej ojciec zostaje zamordowany, a matka i dziadek porwani przez mroczną bestię. Ratunkiem dla młodej bohaterki okazują się tytułowi Korriganie - istoty przypominające krasnoludy i potrafiące korzystać z magii. Wraz z nimi Luaine będzie musiała szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szczególnie jeśli będzie chciała uratować swoich bliskich.

Komiks Korriganie do kupienia na TaniaKsiazka.pl, pierwotnie został wydany jako czteroczęściowa saga. Na naszym rynku pojawiło się jednak wydanie zbiorcze, dzięki czemu czytelnicy będą mogli poznać od razu całość historii. Niemalże od pierwszej strony mamy tutaj do czynienia z bardzo przyjemną, ale również dość prostą opowieścią fantasy. Twórca stawia na sprawdzone rozwiązania, oferując odbiorcy typową historię walki dobra i zła z małym wątkiem „zemsty”. Fabularna prostota dzieła nie jest jednak jego wadą. Wręcz przeciwnie, całość czyta się bardzo przyjemnie i niebywale szybko. Thomas Mosdi w bardzo dynamiczny sposób prezentuje kolejne wydarzenia, zarzucając odbiorcę masą zapierających dech w piersiach widowiskowych scen. Świetnym pomysłem z jego strony było również połączenie „klasycznej” fantastyki z elementami mitologii celtyckiej, co nadaje albumowi wyrazistego mrocznego klimatu. Niczego złego nie można również napisać na temat pojawiających się tutaj bohaterów (na czele z młodą Luaine). Postacie są wyraziste, dobrze nakreślone i mają dość różnorodne osobowości wpływające na przebieg ukazanych wydarzeń.

Tym, co jednak najbardziej wyróżnia tytuł z grona innych podobnych komiksów, jest niesamowita oprawa graficzna. Prace artysty kryjącego się pod pseudonimem Civiello to prawdziwa „sztuka”, od której trudno jest oderwać wzrok. Francuski rysownik postawił tutaj na malarski styl, który idealnie uzupełnia historię. Rysownik dba w swoich pracach o wiele najdrobniejszych detali, dotyczy to głównie postaci dzięki czemu stają się one nad wyraz „realistyczne”. Do tego dochodzi jeszcze jego umiejętna zabawa światem i cieniem, która jest nie tylko przyjemna w odbiorze, ale również nadaje albumowi fantazyjnego mrocznego klimatu. Jedyną małą rzeczą do jakiej można się tutaj doczepić, to w kilku kadrach jego prace są moim zdaniem troszkę zbyt przeładowane, a jego dbałość o detale jeszcze bardziej utrudnia ich odbiór (są to jednak sporadyczne przypadki).

Komiks Korriganie jest więc naprawdę solidną porcją fantastyki, która powinna zapewnić każdemu fanowi tego gatunku sporą dawkę przyjemnej rozrywki i zdecydowanie warto mieć ten tytuł w swojej kolekcji. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Klimatyczna porcja dark fantasy, która potrafi zachwycić i zapewnić solidną porcję dobrej rozrywki.
Froszti
4 października 2021 - 10:27