Recenzja Świat mitów. Iliada - Froszti - 24 stycznia 2022

Recenzja Świat mitów. Iliada

Komiksy już od bardzo dawna są czymś więcej niż tylko prostą formą rozrywki. Podobnie jak książki potrafią one epatować różnorakimi emocjami i dostarczać czytelnikowi pokaźnej dawki wiedzy (np. historycznej). Przykładem tego jest wydawana przez Egmont seria „Świat Mitów”.

Album Świat mitów. Iliada otrzymany z księgarni TaniaKsiazka.pl to trzecia odsłona cyklu przybliżająca czytelnikowi grecką mitologię. Tym razem jak sam tytuł wskazuje, komiks skupia się na graficznej adaptacji eposu Homera, ukazując przebieg i skutki wielkiej wojny trojańskiej. Na temat samej fabuły, nie ma większego sensu się rozpisywać, bo doskonale powinna ona być znana każdemu. Autor scenariusza dość dobrze konwertuje klasykę literatury na formę komiksową. Oczywiście wielcy pasjonaci historii będą mogli narzekać na pewne fabularnego uproszczenia (wynikające głównie z ograniczonej ilości miejsca). Jest to jednak tylko mała i niewpływająca na końcową ocenę wada. Komiks doskonale pokazuje wszystkie najważniejsze fakty, wydarzenia czy postacie. Jedyne, do czego można się tutaj przyczepić to fakt niewykorzystania przez scenarzystę (Clotilde Bruneau) możliwości mocniejszego zagłębienia się w wojnę i pokazania jej brutalnej i mrocznej strony. Konfliktowi brakuje tutaj trochę bardziej wyrazistych emocji, które oddziaływałyby na czytelnika, ale jest to odczucie bardzo subiektywne i część potencjalnych odbiorców w ogóle nie będzie na to zwracać uwagi.

Zdecydowanie najważniejszym elementem dzieła jest jego oprawa graficzna. Rysunki Pierre Taranzano prezentują się znakomicie. Artysta pokazuje swój kunszt w każdym najdrobniejszym detalu. Począwszy od szczegółów zbroi/broni, przez projekty postaci, kończąc na doskonale oddanej dynamice walk. Dobrze wychodzi mu również oddanie podziału pomiędzy sprawami ziemskimi a tym, co dzieje się na Olimpie. Z dużych zalet albumu należy również wymienić samo wydanie. Twarda oprawa, świetnej jakości papier kredowy oraz dodatek w postaci rozbudowanego pisanego komentarza Luca Ferrego, wprowadzającego czytelnika w jeszcze większe szczegóły obrony Troi.

Bezsprzecznie mamy więc tutaj do czynienia z solidnym i wartym sprawdzenia tytułem, który może trafić w gusta zarówno nastoletnich, jak i bardziej doświadczonych wiekowo czytelników. Całość czyta i ogląda się z niekłamaną przyjemnością, zapewniając sobie dawkę dobrej historyczno-komiksowej rozrywki. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni Taniaksiazka.pl.

Solidna komiksowa adaptacja eposu Homera, która dostarcza czytelnikowi nie tylko rozrywki, ale również sporo ważnej wiedzy.
Froszti
24 stycznia 2022 - 10:26