List w obronie Linkin Park. Wait... what?! - fsm - 6 sierpnia 2010

List w obronie Linkin Park. Wait... what?!

Drogi Czytelniku. Jeśli mnie znasz (a pewnie nie), to wiesz, że za najlepszy zespół na tej planecie uważam Nine Inch Nails. Opinia tyleż kontrowersyjna, co prawdziwa (bo moja :P). Co zatem robi tutaj Linkin Park? Banda komercjuszy bez talentu? Czytaj dalej, to się dowiesz.

Na pocztątek zastosuję zabieg, ktory wykorzystał eJay w swoim tekście o epickości. Komercja.  Bo przecież Linkin Park to komercyjne ścierwo nie warte nawet splunięcia (no, chyba że ma się 14 lat i pierwsze glany). Czym zatem ona jest? Działanością nastawioną na osiągnięcie zysku. Czym jest Linkin Park? Zespołem komercyjnym. Tak. Czym jest jakikolwiek inny zespół wydający swoją muzykę za pomocą mniejszych czy większych wytwórni? Zespołem komercyjnym. Stąd już na wstępie odrzucam stanowczo pejoratywne nacechowanie stwierdzenia "łe, ale komercha... ja wolę Godsmack albo Napalm Death". Bo i Godsmack i Napalm Death chcą sprzedawać płyty, ergo chcą wyciągać tzw. kabongę z portfeli słuchaczy. W ten czy inny sposób.

(wtrącenie - Napalm Death nie słucham, ale Godsmack tak. Linkin Park również czasem znajduje swoją drogę do mojego ucha, bo mają wesołe, skoczne i melodyjne kawałki, a Chester ma potężne głosisko)

 

tacy jesteśmy elektroniczni, że aż strach

 

No ale wracamy do meritum. Pretekstem do napisania tego krótkiego tekstu jest premiera nowego singla Linkin Park. Piosnka zwie się The Catalyst i jest dostępna do przesłuchania na ich myspace (i na wszelakich tubach pewnie też). No i masz pan. Zrobili coś innego. "WTF is this techno shit?!" mógłby rzec jakiś polski zakompleksiony fan metalu, gdyby znał angielski (bez urazy). Grali chłopaki gitarowo, grali hiphopowo, zagrali też miły uchu każdej gospodyni nowoczesny rock, a teraz nagle elektronika. Pojawia się zarzut - komercyjne gówno, a jakże. Tymczasem taki, a nie inny zabieg (moim zdaniem) odsuwa ich na bok głownego nurtu muzyki popularnej. Dlaczego? Gdyby chcieli natrzaskać mnóstwo tzw. Benjaminów (czyli banktonów 100$), to nagrali by coś, co wszyscy dobrze znają i lubią. Tymczasem mieli ochotę i odwagę pójśc w  nowym kierunku. I chwała im za to. Ryzykują utratę części publiczności, ale mają szansę na zdobycie nowej. Podobny manewr wykonał w zeszłym roku nasz rodzimy Hey nagrywając płytę zdecydowanie inną i mniej rockową, niż poprzednie. No i były narzekania, ale nie oszukujmy się - płyta MURP! jest świetna. Wystarczy tylko pogodzić się ze zmianą. Prorokuję, że podobnie może być w przypadku A Thousand Suns LP... Płyta będzie elektronicza i zupełnie inna od poprzednich. Może będzie dobra, może okaże się "techno szitem". Usłyszymy we wrześniu. Ale na pewno należy się uznanie, że wykonali taki, a nie inny krok. I na pewno nie są "komercyjnym bojsbandem". Nie podoba się? To nie słuchaj.

The Catalyst to utwór dziwny, ale jak to bywa w przypadku dobrze nagranej muzyki popularnej, wchodzi w mózg i wymusza podświadome nucenie po jakimś czasie. I wlazł.

A tak naprawdę, to pisanie o tym zespole jest kontrowersyjne i wzbudza dyskujsję wśród miłośników muzyki wszelakiej, więc jest szansa, że wielu z Was tu zajrzało i to przeczytało. Ależ jestem przebiegły! Muahahaa!

Na koniec: zaznajcie tego, co najlepsze. W prezencie :)

 

fsm
6 sierpnia 2010 - 14:46
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.08.2010 15:01
klaudyna
klaudyna
60
Pretorianin

Tak jest ze wszystkim i ze wszystkimi. I w sumie to nie wina artystów - chwała im za odwagę, za różnorodność. Fanom zaś łeb urwać za SZUFLADKOWANIE - raz przypną etykietkę i nagle konsternacja, kiedy ci drudzy wydadzą coś innego. A najprostszą formą reakcji jest krytyka, narzekanie, a przecież trzeba się otworzyć i poszerzać horyzonty! tyle mam do powiedzenia ogólnie w temacie :)

11.08.2010 15:19
napster92
odpowiedz
napster92
97
Why so serious?!

Przecież oni już wcześniej wykorzystywali różne elektroniczne motywy. Wystarczy sobie przypomnieć "Papercut", "Crawling", czy tez "Numb". Wtedy mieszali jednak te style, a teraz chcą żeby ich muzykę puszczali DJ'e w klubach. To jest zwykły skok na kasę. Odrzucili swój dość oryginalny styl i pewnie niedługo wystąpią w feat. z Guettą, a wiadomo, że teraz największe hity pop wychodzą na elektronicznym podkładzie.

11.08.2010 15:45
ppaatt1
odpowiedz
ppaatt1
95
Obieżyświat

A najprostszą formą reakcji jest krytyka, narzekanie, a przecież trzeba się otworzyć i poszerzać horyzonty!
Krytyka jest istotna i potrzebna. Muzyka może się podobać albo się nie podobać. Słuszne zarzuty wobec argumentu pt. komercja, ale nie widzę powodu dla którego każdy fan LP miałby o razu wychwalać nową płytę pod niebiosa "bo jest inna". Otóż każdy ma inny gust i ma prawo skrytykować (byle ta krytyka miała jakieś muzyczne podłoże, a nie "dópa, komercja, schit i w ogule gnuj") coś co mu się nie podoba. A poszerzać horyzonty muzyczne jak najbardziej polecam. :)

Tak tylko zerkałem. LP nie słucham, więc dokładnie problemu nie znam.

11.08.2010 15:55
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

Nie sprecyzowałam. Owszem, krytyka jest potrzebna - nie sugeruje, że trzeba wszystko chwalić. Chodziło mi o taką częstą reakcję obronną ze strony odbiorców, którzy słyszą coś innego i momentalnie atakują. Nie dlatego, że im się nie podoba (bo nawet nie zdążyli się nad tym zastanowić), tylko dlatego, że jest INNE :)

11.08.2010 15:58
😜
odpowiedz
zanonimizowany546967
25
Legend

Dobrze, że robią coś innowacyjnego :) Pamiętam jakie były reakcje w 2001r na "Invincible" Michaela Jacksona ... :P

11.08.2010 16:22
odpowiedz
zanonimizowany245591
30
Pretorianin

to ktos jeszcze slucha linkin smarkow? ci co ich sluchali dorosli i maja juz dzieci, najwyrazniej teraz ich dzieci tego szajsu sluchaja, zgodze sie z jednym.

NIN to faktycznie najlepszy zespol jaki znam takie LP to im do piet nie dosiega i nigdy nie bedzie grajac swoja smieszna muzyczke dla najmlodszych

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze