Trójkąt kwadrat kółko i krzyżyk – jakie znaczenie mają symbole na kontrolerach do PlayStation? - Olek - 26 sierpnia 2010

Trójkąt, kwadrat, kółko i krzyżyk – jakie znaczenie mają symbole na kontrolerach do PlayStation?

Cztery charakterystyczne, różnokolorowe znaki doskonale znane są nie tylko użytkownikom konsoli PlayStation. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że umieszczone na przyciskach pada symbole nie są przypadkowe. Ich znaczenie ujawnił Teiyu Goto, który przez kilkanaście lat pracował w zespole designerów koncernu Sony.

Wywiad z projektantem opublikował japoński magazyn Famitsu. Teiyu Goto opowiedział w nim o kulisach pracy nad konsolami z rodziny PlayStation. Twórcy pierwszej generacji urządzenia od początku wiedzieli, że sukces ich konsoli w dużej mierze zależy od wygodnego i w pełni funkcjonalnego kontrolera. Pierwotnie zresztą miał on być klonem rozwiązania znanego ze SNES-a. Ówczesny szef Sony, delikatnie mówiąc, nie był jednak zachwycony pomysłem ultrapłaskiego pada. To dało zielone światło dla pomysłów Teiyu Goto.

Na początku lat 90. większość producentów padów oznaczała przyciski symbolami alfanumerycznymi lub po prostu różnymi kolorami. Projektanci PlayStation doszli do wniosku, że oznaczenia na ich kontrolerze muszą być łatwe do zapamiętania. Goto zaproponował więc umieszczenie symboli w postaci figur geometrycznych – zielonego trójkąta, różowego kwadratu, czerwonego kółka i niebieskiego krzyżyka (w geometrii to w zasadzie dwa przecinające się odcinki prostej). Znaki nie były przypadkowe. Trójkąt symbolizować miał „głowę gracza” lub inaczej jego punkt widzenia. Kwadrat to „kartka papieru” reprezentująca dokument albo menu, a kółko i krzyżyk to „tak” i „nie”.

Z czasem zaproponowany przez Teiyu Goto układ oznaczeń na przyciskach pada stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli PlayStation.

Olek
26 sierpnia 2010 - 19:56
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.08.2010 21:59
😉
zanonimizowany726463
9
Centurion

Z tym trójkątem nad innymi symbolami, ja bym się raczej dopatrywał znamion okultyzmu niżeli jakiś "głów gracza" ;) Nie od dziś wiadomo, że co drugie logo, symbol itd na zachodzie jest zgodne z numerologia i/albo satanizmem. Japończycy też to na pewno robią. Nawet ja tak robię przy tworzeniu grafik.

27.08.2010 03:04
CTSG
odpowiedz
CTSG
16
Pretorianin

Zgadza sie, trojkat az sie prosi o dorysowanie mu Oka Opatrznosci. :P Z krzyzyka na sile mozna swastyke zrobic. Kolko to bez watpienia Yin-Yang. Kwardat jest nieco trudniejszy do rozgryzienia, ale stawial bym na masonskie Square & Compasses. :P Co do samego pada, to bardziej mnie zastanawialo dlaczego Start jest po prawej, a Select po lewej. To tak troche wbrew logice. A artykul bardzo interesujacy, lubie takie ciekawostki. :>