Lana Del Rey kontra dźwięki z Gameboy'a - Olek - 21 marca 2012

Lana Del Rey kontra dźwięki z Gameboy'a

O tym, że Lana Del Rey wie na temat gier wideo tyle, co córka milionera o życiu w nędzy, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Wystarczy wsłuchać się w tekst piosenki Video Games, z którego właściwie nic konkretnego nie wynika. Na szczęście są jednak artyści potrafiący naprawiać cudze błędy. Chiptunerka Leeni przygotowała cover tego utworu, w którym nawiązań do gier wideo z całą pewnością nie brakuje.

Ponad 35 milionów odsłon klipu w serwisie youtube i 17 tygodni na liście przebojów radiowej Trójki... Lanę Del Ray (lub jak kto woli Elizabeth Grant) można traktować w kategoriach komercyjnego produktu, co jednak nie zmienia faktu, że jej piosenka Video Games stała się światowym przebojem. Pal sześć legendę, jaką zbudowano wokół tej wielgachnoustnej piosenkarki. Dziewczyna śpiewać potrafi, choć akurat w tym przypadku chyba sama nie bardzo wie o czym.

Tytuł piosenki wskazywałby na jakieś związki z grami wideo, jednak wtrącane co pewien czas wyrażenie „play video games” ma się do reszty jak przysłowiowa pięść do oka. Co więcej, wytwórnia płytowa Interscope Records powinna ufundować wysoką nagrodę pieniężną dla kogoś, kto na rzekomo „amatorskim” teledysku znajdzie jakąkolwiek grę wideo. Ale cóż, jak swego czasu śpiewała Kaśka Nosowska – obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst.

Rzecz jasna utwór Video Games nie mógł umknąć uwagi tych muzyków, którzy akurat gry wideo traktują na poważnie. Przykładem tego może być chiptunerka (wiem, że określenie brzmi koszmarnie, ale nie znam lepszego) Leeni. Artystka z Seattle nagrała własny cover tego przeboju z wykorzystaniem dwóch konsol Gameboy, oprogramowania Little Sound DJ, stacji produkcyjnej Korg EMX oraz iphone'owej aplikacji NESynth. Całość okraszona została też klipem wideo, w którym bez trudu powinniście rozpoznać wiele klasycznych tytułów z epoki grania na 8-bitowcach.

Warto dodać, że utwór znalazł się jak bonus na płycie Headphones On Your Heart (EP), z której dochód w całości przeznaczony jest na działania związane z prewencją samobójstw (szczerze, wolę nie wiedzieć dlaczego akurat taki cel).

Dla porównania Video Games w oryginalnym wykonaniu Lany Del Rey. Sami zdecydujcie, które lepsze.

Olek
21 marca 2012 - 15:14

Która wersja piosenki Video Games bardziej przypadła Ci do gustu?

oryginał - Lana jest niepowtarzalna 57 %

cover - Leeni przebiła Lanę 4,4 %

żadna - obie są beznadziejne 25,3 %

lane to ja lubię kluski w zupie 13,3 %