Piguła #11 - nieobiektywny bilans tygodnia (30.10-5.11) - Olek - 7 listopada 2010

Piguła #11 - nieobiektywny bilans tygodnia (30.10-5.11)

W historii gier wideo było już kilka, a według niektórych badaczy nawet kilkanaście, przełomowych momentów. Czas pokaże czy kolejną ważną datą stanie się 4 listopada 2010 roku. W tym dniu w amerykańskich sklepach pojawił się kontroler Kinect. Marketingowcy Microsoftu zaserwowali więc porcję zdjęć dzieciaków ustawiających się w kolejkach po innowacyjne urządzenie. Na dodatek analitycy wieszczą, że w pierwszym roku sprzedaży Kinect może rozejść się w nakładzie nawet 12 mln sztuk. Póki co rewolucji nie ma, bo też na razie brakuje sensownych tytułów, w które można by pograć z wykorzystaniem kontrolera. W tej materii rywal spod szyldu Sony wydaje się znacznie bardziej dopracowany, ale także PlayStation Move nie sprzedaje się aż tak rewelacyjnie. Być może gracze po prostu nie chcą machać kończynami przed telewizorem? Tak czy inaczej, pora podsumować najciekawsze wydarzenia ubiegłego tygodnia.

630 000 - w tylu egzemplarzach sprzedała się w okresie pierwszych sześciu miesięcy roku podatkowego 2010/2011 pecetowa wersja gry Final Fantasy XIV . Jak na wysokobudżetową produkcję z gatunku MMO, na dodatek przypisaną do legendarnej marki, wynik jest mizerny. Square-Enix przeprasza graczy i zapowiada reformy. Pytanie, dlaczego dopiero teraz?

Assassin's Creed: Brotherhood

Kolejna część przygód Ezio wyląduje na sklepowych półkach w połowie tego miesiąca. Wydawca ujawnił już jednak kilka szczegółów na temat pierwszego dodatku typu DLC . Z miejsca powiało też patriotyzmem, bo centralną postacią Copernicus Conspiracy będzie słynny polski astronom. Rozszerzenie pojawi się dwa dni po amerykańskiej premierze gry i udostępnione zostanie bezpłatnie.

Star Trek Online

Jak zapewnić naprawdę ciekawe questy w grach typu MMO? Odpowiedź jest prosta - powierzyć ich przygotowanie graczom. Z takiego założenia wyszła ekipa studia Cryptic odpowiedzialna za Star Trek OnlineWersję beta edytora przygód The Foundry  mogą już wypróbować subskrybenci gry. Jeżeli pomysł wypali, to najprawdopodobniej zostanie zaadoptowany także do Champions Online i Neverwinter.

Wiedźmin 2

Jeśli kiedykolwiek marzyliście, by stać się częścią świata gry komputerowej, teraz nadarza się ku temu okazja. Wystarczy przebrać się za jedną z postaci wiedźmińskiego uniwersum i zrobić sobie efektowne zdjęcie w kostiumie. Potem już tylko trzeba wysłać zgłoszenie na konkurs ogłoszony przez studio CD Projekt RED  i liczyć na odrobinę szczęścia. Twarze dwóch zwycięzców posłużą do wymodelowania drugoplanowych postaci w grze Wiedźmin 2: Zabójcy królów.

- Call of Duty: Black Ops to hołd dla odwagi, oddania i poświęcenia ludzi, którzy bronią naszego narodu i naszej wolności na całym świecie - Bobby Kotick, szef Activision.

Rock Band 3

Gracze mają już najwyraźniej dosyć muzycznych gier, w których cała sztuka polega na zręcznym operowaniu przyciskami specjalnie zaprojektowanych kontrolerów. Słabe wyniki sprzedaży Guitar Hero: Warriors of Rock okazały się znakomite w porównaniu z tymi, jakie osiągnęło dzieło studia Harmonix . Według danych serwisu vgchartz.com gra Rock Band 3 w ciągu niespełna 2 tygodni od premiery znalazła jedynie 200 tys. nabywców na całym świecie.

Wii

Stacjonarna konsola z logiem Nintendo stacza się po równi pochyłej. Tak przynajmniej wynika z raportów sprzedaży japońskiego giganta. Konkurencja w postaci Xboksa 360 i PlayStation 3 wyprzedziła Wii na rynkach amerykańskim, europejskim i japońskim. Prezesowi Satoru Iwacie nie pozostaje chyba nic innego, jak ujawnić wreszcie datę premiery następczyni, czyli Wii 2.0.

IO Interactive

Twórcy serii Hitman oraz Kane&Lynch przeżywają trudne chwile. Nie dość, że wydawca wciąż dementuje plotki o pracach nad piątą odsłoną Hitmana, to jeszcze część ekipy otrzymała wypowiedzenia umów o pracę . Duńskie studio IO Interactive ponosi więc konsekwencje słabej sprzedaży gry Kane & Lynch 2: Dog Days.

Peter Gonzalez - to chyba najzagorzalszy fan konsoli Xbox 360. W kolejce pod sklepem sieci Toys R Us na nowojorskim Time Square stanął już we wtorek, by dwa dni później być pierwszym klientem, który kupił kontroler Kinect. Opłaciło się. Gonzalez nie tylko znalazł się w gronie 3 tys. nabywców urządzenia uhonorowanych przez Microsoft dodatkowymi akcesoriami o wartości 150 dolarów. Trafił także do galerii Gameface w popularnym serwisie kotaku.com .

Olek
7 listopada 2010 - 13:30