W co pogrywa kanadyjska armia? - Olek - 19 listopada 2010

W co pogrywa kanadyjska armia?

Dobry żołnierz to zrelaksowany żołnierz... Tak przynajmniej sądzi dowództwo kanadyjskiej armii, która w tym tygodniu zdecydowała się dopisać na listę zamówień 500 egzemplarzy popularnych gier wideo. W co najchętniej grywają mundurowi z Kraju Klonowego Liścia? Pewnie nie będzie to zaskoczeniem - w strzelanki. Zdarzają się jednak miłośnicy Guitar Hero czy Tiger Woods 2011.

Nie wiadomo ile dokładnie pieniędzy kanadyjskie siły zbrojne zamierzają przeznaczyć na zakupy w sklepach z grami wideo. Agencja informacyjna Canadian Press przypuszcza, że chodzi o kwotę rzędu 25 tys. dolarów (amerykańskich).

Na liście próżno wypatrywać nowości. Wojskowi stawiają na sprawdzone tytuły jak Gears of War, który w wersjach na Xboksa 360 i pecety zamówiono aż w 93 egzemplarzach. Dla porównania gry z serii Call of DutyModern Warfare, Modern Warfare 2 i World at War łącznie zakupione zostaną w ilości 82 sztuk.

FPS-owy konkurent spod szyldu Electronic Arts w ogóle nie został uwzględniony, czemu zresztą trudno się dziwić. Po pierwsze, Medal of Honor to wciąż produkcja zbyt świeża, a po drugie, kanadyjski minister obrony Peter MacKay nie kryje się ze swoją dezaprobatą dla pomysłodawców wirtualnego strzelania do sojuszniczych żołnierzy w Afganistanie. Po co więc narażać się człowiekowi, który za to wszystko płaci?

Na czym najczęściej gra się w kanadyjskiej armii? Patrząc na listę zamówień można powiedzieć, że praktycznie wyłącznie na konsoli Microsoftu. Gry na pecety oraz konsolę PlayStation 3 to wyjątki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dla obu tych platform wojsko ma zupełnie inne zastosowania z kategorii „top secret”.

Kanadyjskie siły zbrojne chwalą się także tym, że wykorzystują gry wideo nie tylko do rozrywki, ale także dla celów szkoleniowych. Chodzi konkretnie o symulację pola walki Virtual Battle Space 2, którą oficjalnie włączono do programu treningu jednostek wysłanych w ubiegłym roku do Afganistanu.

Lista tytułów gier zamówionych w tym tygodniu przez kanadyjską armię:

Gears of War (PC), Rock Band 2 (Xbox 360), Call of Duty 4: Modern Warfare (Xbox 360), Guitar Hero 3 (Xbox 360), Assassins Creed 2 (Xbox 360), Call of Duty MW2 (Xbox 360), Assassins Creed 2 (Xbox 360), Grand Theft Auto 4 (Xbox 360), Gears of War (Xbox 360), Mortal Kombat DC Universe (Xbox 360), Rock Band (Xbox 360),Tiger Woods 2011 (Xbox 360), X-Men Origins (Xbox 360), Guitar Hero 3: Legends of Rock (Xbox 360); Fallout 3 (Xbox 360), Assassins Creed 2 (PS3), Ghost Recon (Xbox 360).

Olek
19 listopada 2010 - 11:35