Japońska sztuka reklamy - Kono - 26 stycznia 2011

Japońska sztuka reklamy

Japonia znana jest z wielu rzeczy. Samuraje, ninja, manga, anime, zwariowane teleturnieje i… można by tak wymieniać w nieskończoność. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni kochają też gry, a te (jak każdy z resztą produkt) trzeba jakoś zareklamować by się sprzedały. Postanowiłem więc pokazać wam jak w kraju samurajów nakłania się ludzi do ich kupowania. Fanów dziwactw zapraszam, a ludziom twardo stąpającym po ziemi powiadam: porzućcie wszelki zdrowy rozsądek, Wy, którzy tu wchodzicie.

Devil May Cry

Nawiązując do mojego ostrzeżenia na pierwszy ogień idzie reklama pierwszej części przygód Dantego. Osoby, które nie grały w DMC (jest ktoś taki?) mogą szybko wyszukać na YouTube klipów z rozgrywki, a następnie oglądać to cudo poniżej.

The Legend of Zelda

Ta zacna seria od Nintendo doczekała się kilku ciekawych japońskich reklam. Zacznijmy od spotu reklamującego drugą część przygód Linka.

Co ciekawe, Nintendo nie zaprzestało na krzyczących sobie do uszu ludzi. Przy promowaniu The Legend of Zelda: Link's Awakening na GameBoya wykorzystywali też kukiełki.

Jednak skrzydła rozwinęli dopiero przy wydanej na Super Famicom A Link to the Past, gdzie poszli na całość i wypuścili bardzo ziomalski klip.

Po tym wybryku Nintendo postanowiło stonować swoje zapędy twórcze i w kampanii promującej Ocarina of Time użyli skromniejszych, aczkolwiek nieco mniej pruderyjnych środków.

Metal Gear Solid

Hideo Kojima znany jest ze swojego poczucia humoru. Niestety klip promujący pierwszą część sagi umiarkowanie z tego korzystał.

Autorzy tych dwóch reklam najprawdopodobniej podzielają gusta mistrza i wzorowo dopasowali się do konwencji gier zarówno przy produkcji klipu do MGS2

…jak i MGS3

REZ i Katamari Damacy

Na koniec zostawiłem chyba najbardziej abstrakcyjne, absurdalne i nienormalne reklamy. Jednak biorąc pod uwagę to, jakie gry promują – wydają się być całkiem odpowiednie.

To tyle w tym „odcinku”. Jeśli spodoba się Wam dzisiejszy artykuł to postaram się kontynuować temat i następnym razem spróbuję zadowolić fanów bardziej swojskich klimatów.

Kono
26 stycznia 2011 - 12:49
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.01.2011 18:57
Ambitny Łoś
Ambitny Łoś
156
Cthulhu

Tylko te z Zeldy słabe, reszta mi się bardzo podobała :D

26.01.2011 19:12
Scott P.
👍
odpowiedz
Scott P.
99
Generał

Aż tak szalona ta Japonia nie jest albo zemną jest coś nie tak. Amerykanie swego czasu też w dość dziwny sposób reklamowali gry.

26.01.2011 19:14
przeszczep21
odpowiedz
przeszczep21
22
Pretorianin

Metal Gear Solid 2 i Katamari najlepsze.

26.01.2011 19:15
odpowiedz
zoloman
31
Legend

Jedynie DMC i Katamari Damacy w miarę dobre. Na resztę szkoda czasu..

27.01.2011 10:40
Harry M
odpowiedz
Harry M
147
Master czaszka

DMC the best hahah. i KD