20. urodziny Lemingów – 100 lat gryzonie! - Olek - 15 lutego 2011

20. urodziny Lemingów – 100 lat gryzonie!

Pozostawionej nieco na uboczu, kultowej dla graczy z początku lat 90. ubiegłego stulecia serii stuknęła wczoraj okrągła „dwudziestka”. Dokładnie 14 lutego 1991 roku ukazała się gra Lemmings. Łza się w oku kręci, kiedy człowiek pomyśli, ile czasu spędził próbując sympatyczne gryzonie bezpiecznie doprowadzić do norki. Dziś trudno w to uwierzyć, ale 20 lat temu dla Lemingów kupowało się komputer...

Z okazji jubileuszu ojcowie Lemingów – Dave Jones, Gary Timmons, Mike Dailly i Russell Kay odsłonili na fasadzie dawnej siedziby studia DMA Design (które dziś większości graczy znane jest jako Rockstar North) w Dundee pamiątkową tablicę. Było co wspominać, bo dla większości z nich Lemmings to życiowy sukces. Tylko w dniu premiery gra rozeszła się w ponad 30 tysiącach kopii. W ciągu 20 lat Lemingi zawędrowały na 28 platform sprzętowych, a gry z ich udziałem sprzedały się w ponad 15 milionach egzemplarzy. Dały one też gospodarczego kopa sennemu, szkockiemu miastu, które w tej chwili jest jednym z centrów branży gier wideo na Wyspach Brytyjskich.

Aż szkoda, że 20. rocznica urodzin obyła się bez nowej odsłony cyklu. Po raz ostatni Lemingi widziane były na konsolach z logiem PlayStation w roku 2007 i jeśli nie liczyć gier na telefony komórkowe oraz rozsianych w Internecie flashowych „emulacji” dawnego hitu, słuch o nich zaginął. Prawa do marki należą w tej chwili do koncernu Sony, który najwyraźniej nie przepada za gryzoniami.

W przypadku Lemmings stwierdzenie „dziś już nie ma takich gier” wydaje się zasadne. Dla większości wydawców byłoby zresztą nie do pomyślenia upchnąć ponad 120 poziomów w jednej grze. Przecież wystarczyłoby 30, a resztę można by sprzedać w formie płatnych DLC. 20 lat temu branża myślała jednak nieco innymi kategoriami...

Wszystkim fanom Lemingów proponuję, by rocznicę ich urodzin uczcić przejściem kilku leveli w DHTML-owym remake'u tej gry.

Olek
15 lutego 2011 - 20:19