UV ocenia grę Theme Hospital - RETROKVLT! - UV - 12 kwietnia 2011

UV ocenia grę Theme Hospital - RETROKVLT!

UV ocenia: Theme Hospital
85

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku światło dzienne ujrzało wiele znakomitych tycoonów. Industry Giant, Railroad Tycoon, A-Train, Transport Tycoon, Theme Park, Capitalism czy nawet Anno 1602, jeśli przymkniemy oko – to jedne z najlepszych tytułów w swojej kategorii, po dziś dzień z sentymentem wspominane przez entuzjastów wszelkiej maści gier ekonomicznych. W moim prywatnym rankingu hitów tamtego okresu wysokie miejsce zajmuje też Theme Hospital, twór legendarnej firmy Bullfrog Productions, słynnej m.in. z takich produkcji, jak choćby Dungeon Keeper czy Syndicate. Wcielamy się w nim w rolę menadżera szpitala, który zmierzy się nie tylko z nękającymi pacjentów choróbskami, ale również z leniwą kadrą, epidemiami, pustym kontem i nieustannym brakiem miejsca na niezbędne gabinety, zarówno te diagnostyczne, jak i zabiegowe.

O tym, że zarządzanie szpitalem nie jest sprawą łatwą, przekonamy się podczas zaliczania złożonej z dwunastu misji kampanii. Gra nie od razu rzuca nas na głęboką wodę, pozwalając stopniowo zapoznać się z wszystkimi prawidłami rządzącymi rozgrywką. A że w Theme Hospital naprawdę jest co robić, dzieło firmy Bullfrog Productions potrafi przykuć do monitora nawet na kilkanaście godzin.

Jak na porządnego menadżera przystało, w Theme Hospital będziemy decydować o wielu różnych rzeczach. Do najważniejszych kwestii zalicza się rozmieszczenie poszczególnych gabinetów. W grze działamy na bardzo ograniczonej przestrzeni, sale muszą mieć określoną wielkość, na dodatek wszystko trzeba ułożyć tak, by pacjenci nie biegali nerwowo po szpitalu i nie marnowali czasu na stanie w gigantycznych kolejkach. Znalezienie złotego środka jest bardzo trudne i wymaga doskonałego planowania. Widać to zwłaszcza w wieńczących kampanię etapach, gdzie popełnione na starcie błędy wychodzą na wierzch dużo później. Źle urządzona placówka nie wytrzymuje naporu coraz większej liczby pacjentów, diagności nie nadążają z należytym zbadaniem nowoprzybyłych, a lekarze specjaliści siedzą bezczynnie w pustych salach zabiegowych, bo nikt do nich nie przychodzi. W efekcie chorzy umierają na oczach innych ludzi, przynosząc zarówno obiektowi, jak i jej właścicielowi fatalną renomę.

Na samych gabinetach, budowa szpitala oczywiście się nie kończy. Menadżer musi umieścić w budynku ubikację, by pacjenci nie zostawiali niemiłych niespodzianek w korytarzach, pokój socjalny, gdzie zmęczona kadra mogłaby odpocząć od stresującej pracy, a także salę do badań, pozwalającą opracować nowe urządzenia do leczenia, usprawnić stare graty czy też wynaleźć lekarstwa na trapiące ludzi choroby. Niezwykle istotny jest też wystrój placówki – odwiedzający szpital ludzie muszą mieć gdzie usiąść, a także umilić sobie czas oczekiwania na wizytę w gabinecie, np. poprzez wpatrywanie się w świeże kwiaty. Menadżer musi zadbać nawet o odpowiednią temperaturę w całym obiekcie, instalując w strategicznych miejscach kaloryfery – jeśli jest ona zbyt wysoka lub zbyt niska, pacjenci będą narzekać.

Chirurgia%20nie%20b%u0119dzie%20pracowa%u0107%20bez%20specjalist%F3w.
Chirurgia nie będzie pracować bez specjalistów.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który decyduje o sukcesie w grze, jest odpowiednia kadra. W Theme Hospital zatrudniamy cztery rodzaje pracowników: pielęgniarki, techników, recepcjonistki oraz łapiduchów. Ci ostatni dzielą się na lekarzy zwykłych oraz specjalistów. Fachowcy są wyszkoleni w danej dziedzinie i tylko oni mogą przeprowadzać pewne zabiegi. Dobrym przykładem jest tu chirurg – bez niego nie ma mowy o jakiejkolwiek operacji. Żeby było jeszcze ciekawiej, podwładni są prawdziwym wrzodem na tyłku. Pracują wolno, ale szybko się męczą, żądają ciągłych podwyżek, a sami spędzają długie chwile na wypoczynku bądź na niepotrzebnych spacerach po szpitalnych korytarzach. Nierzadko musimy poświęcić mnóstwo czasu na ich nauczanie – jeśli na rynku pracy nie ma już żadnych psychiatrów, trzeba sobie ich wyszkolić. Oczywiście pochłania to czas i pieniądze, nie mówiąc o zdrowiu pacjentów, które systematycznie podupada, gdy specjaliści wygłaszają prelekcje na sali szkoleniowej.

Jak widać, w Theme Hospital jest naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy do roboty. Urządzenie wszystkiego tak, żeby działało sprawnie i bez zarzutu, będzie kosztować Cię wiele wysiłku i nerwów. Ale próbować warto, bo pozytywny efekt końcowy sprawia niemałą satysfakcję. Nie ma nic lepszego niż widok uśmiechniętego VIP-a, który przyjdzie wizytować nasz przybytek, czy też sprawnie leczonych ofiar wypadku, przywiezionych do szpitala śmigłowcem i wymagających natychmiastowej interwencji.

Produkt firmy Bullfrog z pewnością nie byłby tak dobry, gdyby nie jego oprawa. Pod tym względem Theme Hospital nawet dziś może się podobać, o ile przełkniemy fakt, że mamy tu stosunkowo niską rozdzielczość (640x480) i dwuwymiarowy obraz prezentowany w rzucie izometrycznym. Bardzo ładna, rysunkowa grafika sprawia przyjemne wrażenie, muzyka doskonale pasuje do charakteru rozgrywki, a głos spikerki wygłaszającej znudzonym głosem przyziemne komunikaty buduje odpowiedni klimat. Niewątpliwym atutem gry jest też humor. Autorzy bardzo luźno podeszli do trudnego tematu, czego dobrym przykładem są poszczególne choroby. Pacjentów z nadmuchanymi głowami leczy się za pomocą igły i pompki, a na szpitalnych korytarzach możemy spotkać ludzi z syndromem króla, którzy wyglądają jak Elvis Presley. Nie brakuje tu oczywiście również poważniejszych schorzeń, ale nawet gdy takowe się pojawią, eliminuje się je w absurdalny sposób.

Koniec%20roku%20to%20czas%20podsumowa%u0144.%20Za%20osi%u0105gni%u0119cia%20otrzymuje%20si%u0119%20nagrody.
Koniec roku to czas podsumowań. Za osiągnięcia otrzymuje się nagrody.

Theme Hospital to świetna gra i warto się z nią zapoznać, nawet dziś. Jest nie tylko ładna i zabawna, ale również odpowiednio wymagająca. Mimo luźnej otoczki traktuje wyzwanie całkowicie poważnie – stworzenie perfekcyjnie działającego szpitala w dziele firmy Bullfrog Productions nie jest sprawą łatwą, ale za to bardzo satysfakcjonującą. Jedynym poważniejszym mankamentem jest tak naprawdę jej długość, poza kampanią tytuł ten nie ma w zasadzie nic do zaoferowania. Od tycoona wymaga się choćby lichego zestawu losowych scenariuszy, a tu lipa. Przyczepić można się również do nienajlepiej zrealizowanego zarządzania kadrą, która daje się we znaki zwłaszcza w przypadku techników. Na ogół snują się oni bez celu po pustych korytarzach i nigdy nie ma ich tam, gdzie są naprawdę potrzebni. Kontrolujące ich suwaki nie sprawdzają się tu dobrze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby znane w Theme Park sztuczne wytyczanie tras dla kadry. Nic takiego jednak tutaj nie uświadczymy i szkoda.

Podsumowując, bardzo miło wspominam dzieło firmy Bullfrog, choć to nie sentyment zdecydował o takiej, a nie innej ocenie tej gry. Prawdę mówiąc, wracam do Theme Hospital regularnie co jakiś czas i zawsze dobrze się bawię. A to tak naprawdę świadczy o sile produktu, który ma już na karku prawie piętnaście lat. Polecam.

UV
12 kwietnia 2011 - 18:48

Czy zgadzasz się z moją oceną gry Theme Hospital?

Tak, jest adekwatna. 70,5 %

Nie, jest za wysoka. 9,8 %

Nie, jest za niska. 19,6 %

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.04.2011 19:38
ROJO.
👍
ROJO.
140
Magia Kontrastu

Wspaniała gra. Przesympatyczna rozgrywka i bardzo motywujące podsumowania. Pamiętam jak rodzice byli w szoku gdy poprosiłem ich o taką grę, a nie o kolejnego shootera:)

12.04.2011 19:41
odpowiedz
Fett
187
Avatar

Również systematycznie wracam do tej gry :) Co ważne, po tylu latach, gra nadal jest grywalna :)

12.04.2011 21:01
Deell
odpowiedz
Deell
65
Centurion

Theme Park i Theme Hospital - wedlug mnie zdecydowanie najlepsze gry z typu "theme" w historii :) Spedzilem przy nich ogromna ilosc czasu :)

12.04.2011 21:02
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
117
Playing with writing

gameplay.pl

Świetny tytuł, miłe wspomnienia :) Jeśli mnie pamięć nie myli to grałem w TH na PSX-ie i wcale nie dobijało mnie sterowanie.

12.04.2011 21:34
odpowiedz
zanonimizowany754951
9
Legionista

Z tą grą wiążą się w mojej wyobraźni tylko pewne obrazy - pamiętam najbardziej charakterystyczne (dla mnie) krzesła i kaloryfery oraz... szczury!

12.04.2011 21:44
Tomal_P
👍
odpowiedz
Tomal_P
96
Legend

Świetna gra! Chyba ze 2 miesiące temu nawet ją ściągnąłem żeby sobie po grać.

12.04.2011 22:12
👍
odpowiedz
moreezz
4
Junior

aż łezka się w oq kręci

12.04.2011 22:17
Scott P.
👍
odpowiedz
Scott P.
99
Generał

Świetna gra i świetna zabawa.

12.04.2011 22:35
pijarsc
odpowiedz
pijarsc
17
Legionista

Theme Hospital był jednym z najlepszych tycoonow. Problem, że w dziwnych okolicznościach gdzieś odszedł ode mnie (wieki temu ze starym pecetem). Kto wie, gdzie go można obecnie kupić? Sprawdzałem na gog.com, bowiem fajniej byłoby znaleźć wersję do ściągnięcia...

13.04.2011 00:45
kjx
odpowiedz
kjx
125
Mighty Pirate

Na przykład tutaj:
http://www.zavvi.com/games/platforms/pc/theme-hospital/10034408.html

Ładne pudełeczko (DVD), całość z przesyłką (darmowa) ~17PLN. Na alledrogo nówka bez przesyłki 24PLN.
Z wersją do pobrania niestety się nie spotkałem :(

13.04.2011 00:46
odpowiedz
Vinncent
48
Centurion

Zawsze modliłem się żeby pacjent mi zdechł poza szpitalem.

13.04.2011 06:49
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
187
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Warto dodać, że ta wersja ze Sold Out działa bezproblemowo pod Windows XP. :)

13.04.2011 10:43
Harry M
odpowiedz
Harry M
141
Master czaszka

Śmiszna gra :).

13.04.2011 13:36
Jami84
odpowiedz
Jami84
57
Steam Maniak

o, może kupię, właśnie ostatnio chciałam wrócić do tej gry, ale niestety nie działała mi poprawnie na Windows 7, ktoś wie czy ta Sold Out z zavvi będzie działać ?

13.04.2011 13:41
kjx
odpowiedz
kjx
125
Mighty Pirate

Sam bym się chciał dowiedzieć, bo też na W7 siedzę (do tego x64). Też od dłuższego czasu się na nią szykuje (podobnie jak Dungeon Keeper 2 w tej samej cenie) i czekam tylko aż ktoś potwierdzi na 100%, że działa.

edit: Poszperałem. Działać działa, jak najbardziej. O ile użyje się DosBoksa. Z tego co wiem, to instaler jest 16-bitowy więc na gołym W7x64 nie ruszy. Jak będzie z W7x86 niestety nie wiem.

13.04.2011 14:32
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
187
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

A wersja z SoldOut ma pliki DOS-owe, żeby działała pod DOSBoksem?

13.04.2011 14:33
kjx
13.04.2011 18:33
odpowiedz
zanonimizowany5018
15
Legend

Współczuję osobom, które nie miały okazji grać w Hospitala (jak nazywaliśmy to ze znajomymi) w czasie premiery. Toż prawdziwy, nieprzerysowany kult. Wzór świetnej gry ekonomicznej, poczucia humoru i niebanalnych rozwiązań (szczególnie jeśli idzie o zgony pacjentów). Podejrzewam, że "współczesny gracz" może mieć problem z poczuciem klimatu tej gry. Aż ciśnie się na usta sprawdzony slogan: "to były czasy!".

13.04.2011 23:13
kjx
odpowiedz
kjx
125
Mighty Pirate

Skoro już sobie tak rozmawiamy o starszych gierkach, to może redakcja słyszała jakieś plotki o jutrzejszej konferencji CDP i GoG?
http://www.gog.com/en/news/gogs_awesome_presentation_on_cdp_days

Patrząc na tło na stronie głównej (co kilkanaście godzin jest inne), forumowicze doszli do wniosku, że na ww konferencji zostanie ogłoszone dodanie gier EA do katalogu GoGa. Czyli między innymi: seria Wing Commander, Dungeon Keeper, Ultima Underworld i (tadaaam!) American McGee's Alice (oraz inne).

Wiecie coś? Przyznawać się tutaj zaraz :)

23.04.2012 11:09
Ferrou
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

Ten świetny tycoon wylądował wreszcie na GOG'u :):) Gra jedyna w swoim rodzaju. Ciągle wkręca, ciągle zabawna, tytuł nieśmiertelny.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze