PlayMakers konkurencją dla tvgry.pl? - omadaha - 10 maja 2011

PlayMakers konkurencją dla tvgry.pl?

„Cyberkultura w najlepszym wydaniu. Największe gwiazdy polskiego gamingu oraz błyskotliwe i charyzmatyczne prowadzące.” To wszystko czeka nas już niebawem zdaniem twórców nowego przedsięwzięcia intermedialnego, jakim jest PlayMakers TV. Czy nowa telewizja dla graczy będzie miała szansę zadomowić się na dłużej na rynku zdominowanym przez tvgry.pl?

W tworzenie PlayMakers zaangażowany jest między innymi Piotr Mańkowski – autor książki Cyfrowe Marzenia, który w nowej TV pełni rolę prowadzącego program Gamestory. Ideą tych cyklicznie prezentowanych materiałów jest przybliżanie widzom kolejnych ważnych wydarzeń z historii branży elektronicznej rozrywki. Sami twórcy tak piszą o swoim dziele: „Gamestory to historia elektronicznej rozrywki. Wybieramy najciekawsze wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lub kilku lat i staramy się mówić o tym, co w grach ważne i ciekawe. Nie zajmujemy się recenzowaniem gier, bo tytuły o których mówimy mają zagwarantowane miejsce w panteonie sław. Chodzi nam o wskazywanie momentów, gdy jarmarczna zabawa przekształca się w historię nie tylko gier, ale również całej popkultury. Gamestory to opowieść o tym jak rodziły się legendy świata gier. Interaktywna podróż do korzeni przemysłu, który dostarcza rozrywkę setkom milionów ludzi na planecie Ziemia.” Tyle, jeśli chodzi o ideę, a w kwestii konkretów warto dodać, że w odcinku pilotażowym Gamestory (patrz niżej) na pierwszy ogień poszedł fenomen Mario.

Do tej pory poza Gamestory zapowiedziano także 3 inne programy. Pierwszy to reinkarnacja znanego z wp.pl FaktoGramu, który przejdzie gruntowną przemianę. Zasadniczą zmianą ma być zaangażowanie nowego prowadzącego, którego nazwisko nie jest jeszcze znane. Kolejnymi cyklami, które zadebiutują na PlayMakers TV będą: E-Sporter traktujący o wyczynowym graniu, oraz Kontroler adresowany przede wszystkim do graczy casualowych.

Po obejrzeniu pierwszego odcinka Gamestory odczuwam lekki niedosyt. Mam wrażenie, że oto zapowiada się kolejny program, w którym 90% czasu "antenowego" stanowi mało wartka narracja okraszona krótkimi wypowiedziami ekspertów (?) oraz sporą dawką zdjęć i wstawek filmowych. Prowadzącego na ekranie jest jak na lekarstwo a gości jeszcze mniej. "In plus" zaliczyć nalezy natomiast ciekawą oprawę audiowizualną, w tym zdjęcia, montaż i animacje. Pomijając sam wygląd Gamestory (bo innych przed premiera nie oceniam) cały czas mam wrażenie, że to już gdzieś było, jak nie w wp.pl to w Gram.TV na kanale TV4. Zdecydowanie brakuje mi jaj, luzu i autentyzmu, który wręcz wylewa się z ekranu podczas oglądania programów w tvgry.pl.

W tym miejscu naturalne wydaje się pytanie o to, czy nowa telewizja w takiej formule ma w ogóle szansę zaistnieć na zdominowanym przez tvgry.pl rynku? Póki co, trudno wyrokować o przyszłości kanału, bo są to dopiero je pierwsze kroki (choć w projekt zaangażowani są ludzie, którzy w ten czy inni sposób związani byli już z podobnymi działaniami.) Jak na razie jednak zwiastuny z Małgorzatą Kosik (Kontroler) bardziej odstraszają niż zachęcają. Może się okazać, że złe dobrego początki. Póki co pozycja tvgry z pewnością nie jest zagrożona.

omadaha
10 maja 2011 - 20:12