Ewolucja gamingu na wideo-zestawieniach - TommiK - 16 czerwca 2011

Ewolucja gamingu na wideo-zestawieniach

Oddając się przyjemności szybkiego skakania po stronach internetowych w poszukiwaniu czegokolwiek, co da jakikolwiek powód, by jeszcze chwilę nie wyłączać, trafiłem na jeden z niewielu oryginalnych filmików pokazujących historię rozwoju gier. Teraz panuje moda na kręcenie vlogów i innych wideo-komentarzy, a ponieważ ja nie jestem i nigdy nie będę z tych filmowych, to wklejam Wam cudzą pracę w formie kilku klipów. Niestety, w tej tematyce mamy deficyt, ale coś tam dało się wydłubać.

Przy pierwszym tak się zapatrzyłem, że dopiero na koniec zorientowałem się, że są na nim wyłącznie konsolówki. Sam teraz bardziej jestem pecetowcem (aczkolwiek grającym na padzie od konsoli MS), ale moimi pierwszymi sprzętami do grania były obecne na filmiku NES i Mega Drive (II, a więc Slim tamtej epoki). Czyli jednak jest sentyment:

Drugi klip też mnie urzekł, gdy go niedawno prezentowano - historia gier przedstawiona w Little Big Planet 2, zarazem zwiastun tej gry:

Trzeci to na pierwszy rzut oka niezły obciach, ale nie dajcie się zwieść pozorom, bo koleżka-raper wymienia raczej najważniejsze rzeczy. Chociaż znowu z pominięciem PC...

Klip niżej to nic specjalnego, skupia się na samych konsolach (bez gier), wymieniając te najważniejsze. Wklejam, bo jest fajnie zrealizowany jeśli chodzi o obraz:

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię też zestawienia pokazujące ewolucję poszczególnych gatunków. Niezłym przykładem będzie poniższa historia FPS - od wczesnych lat 80-tych do roku 2049:

A skoro już o FPSach mowa, to chapeaux bas przed autorem następnego filmiku. Gość opublikował historię gatunku w 30 (!) odcinkach, każdy po +/- 10 minut. Pierwsza część niżej, resztę znajdziecie na jego kanale:

Miałem już kończyć, ale pech chciał, że w wynikach wyszukiwania na YT trafiłem na dwuczęściową ewolucję gier piłkarskich - temat, który kochałem jeszcze dekadę temu (czyli w czasach, gdy było znacznie więcej tytułów, więcej się działo, była lepsza konkurencja, a gry piłkarskie naprawdę rozwijały się - nie to co teraz, gdy mamy dominacjo-stagnację FIFA/PES i nic tak naprawdę się nie zmienia):

Koniec. Możecie podawać własne przykłady, to będę wklejał pod moimi, wraz z pozdrowieniami.

---------------------------------------------------------------

Więcej staroszkolnych klimatów  na Facebooku:

TommiK
16 czerwca 2011 - 14:40

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.06.2011 17:20
Harry M
Harry M
142
Master czaszka

Przeeeeświetne filmiki. Super.

16.06.2011 17:40
Calarvero
😁
odpowiedz
Calarvero
17
Pretorianin

Duke Nukem Forever(2049)

16.06.2011 17:53
odpowiedz
x173o
35
Pretorianin

koniec 2 i 4 był prze śmieszny

16.06.2011 23:39
cycu2003
😊
odpowiedz
cycu2003
190
Legend

fajnie sobie powspominać, ja niżej niż lata 90-te to nie grałem ale i tak gęba sie uśmiecha

17.06.2011 22:31
eske
👍
odpowiedz
eske
20
Pretorianin

Aż szkoda, że nie urodziłem się wcześniej, wtedy przeżyłbym początek elektronicznej rozrywki, a dziś myślałbym jak ja się na tym bawiłem - mowa oczywiście o pierwszych konsolach, u mnie się zaczęło niestety z PlayStation One. No cóż, ale przynajmniej za dwadzieścia lat będę się ciekawił jak ja mogłem grać na czymś takim jak PS3 ;). Wiem jak, ciesząc się najlepszą technologią dostępną jak na tamte czasy - mowa rzecz jasna o konsolach, znowu ;).

19.06.2011 15:58
👍
odpowiedz
zanonimizowany777435
34
Senator

Tommik ----- dobra robota z tymi poszukiwaniami. Filmiki porwały mnie do reszty.

Pierwszy był naprawdę super wykonany , bazował od na zasadzie : Wszystkiego po trochu...
W szybki i zręczny sposób przekazał widzowi , jak to te wszelakie produkcje ewoluowały , zmieniły się na przełomie tych wszystkich lat. Najbardziej podobał mi się ostatni epizod przedstawiający przyszłość graczy oraz tekst :

Gaming opening doors to other world since 1958

Jak dla mnie brzmi on super. :)

Równie mocno przypadł mi do gustu filmik z numerem 3# , gdyż jego kompozycja w znaczny sposób różniła się od pozostałych. Z uwagi że gość w intrygujący sposób wyrapował historię gamingu oraz również montaż poszczególnych scen zrobił na mnie duże wrażenie , filmik obejrzałem z uśmiechem na twarzy. Czasem dobrze jest przyjąć jakąś wiedzę w troszkę inny sposób, a tak stało się właśnie tutaj przedstawione było to w formie piosenki , aniżeli nudnych :P słów. Mi tam się bardzo to podobało.

I wreszcie pozostaje trzeci filmik , który zainteresował mnie na tyle , iż straciłem 5 minut życia oglądając go. Mowa o tym , który przedstawia chronolgoiczną ewolucję FPSów. Człowiek przypatrując się temu , może sobie uświadomić i wreszcie porównać czasy dawne z obecnymi , jeżeli chodzi właśnie o ten gatunek. Aż nie do wiary jak się to wszystko zmieniło... Chyba nikt w latach 60' nawet nie wyobrażał sobie , że gry mogą ewoluować w coś , co przypominać będzie realny świat...
No , ale wszystko zaczyna się od marzeń...
a potem już z górki. :)

18.09.2011 15:03
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
80
Silence of the LAMs

Przy ewolucjach FPSow zabrakło naszego rodzimego Pyła i Mortyra. GOG mógłby się dogadać z właścicielami marek (prawa po Optimus Nexus przejął Onet), no chyba, że z zagranicznymi łatwiej im się dogadać niż z rodakami...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze