Ewolucja gamingu na wideo-zestawieniach - TommiK - 16 czerwca 2011

Ewolucja gamingu na wideo-zestawieniach

Oddając się przyjemności szybkiego skakania po stronach internetowych w poszukiwaniu czegokolwiek, co da jakikolwiek powód, by jeszcze chwilę nie wyłączać, trafiłem na jeden z niewielu oryginalnych filmików pokazujących historię rozwoju gier. Teraz panuje moda na kręcenie vlogów i innych wideo-komentarzy, a ponieważ ja nie jestem i nigdy nie będę z tych filmowych, to wklejam Wam cudzą pracę w formie kilku klipów. Niestety, w tej tematyce mamy deficyt, ale coś tam dało się wydłubać.

Przy pierwszym tak się zapatrzyłem, że dopiero na koniec zorientowałem się, że są na nim wyłącznie konsolówki. Sam teraz bardziej jestem pecetowcem (aczkolwiek grającym na padzie od konsoli MS), ale moimi pierwszymi sprzętami do grania były obecne na filmiku NES i Mega Drive (II, a więc Slim tamtej epoki). Czyli jednak jest sentyment:

Drugi klip też mnie urzekł, gdy go niedawno prezentowano - historia gier przedstawiona w Little Big Planet 2, zarazem zwiastun tej gry:

Trzeci to na pierwszy rzut oka niezły obciach, ale nie dajcie się zwieść pozorom, bo koleżka-raper wymienia raczej najważniejsze rzeczy. Chociaż znowu z pominięciem PC...

Klip niżej to nic specjalnego, skupia się na samych konsolach (bez gier), wymieniając te najważniejsze. Wklejam, bo jest fajnie zrealizowany jeśli chodzi o obraz:

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię też zestawienia pokazujące ewolucję poszczególnych gatunków. Niezłym przykładem będzie poniższa historia FPS - od wczesnych lat 80-tych do roku 2049:

A skoro już o FPSach mowa, to chapeaux bas przed autorem następnego filmiku. Gość opublikował historię gatunku w 30 (!) odcinkach, każdy po +/- 10 minut. Pierwsza część niżej, resztę znajdziecie na jego kanale:

Miałem już kończyć, ale pech chciał, że w wynikach wyszukiwania na YT trafiłem na dwuczęściową ewolucję gier piłkarskich - temat, który kochałem jeszcze dekadę temu (czyli w czasach, gdy było znacznie więcej tytułów, więcej się działo, była lepsza konkurencja, a gry piłkarskie naprawdę rozwijały się - nie to co teraz, gdy mamy dominacjo-stagnację FIFA/PES i nic tak naprawdę się nie zmienia):

Koniec. Możecie podawać własne przykłady, to będę wklejał pod moimi, wraz z pozdrowieniami.

---------------------------------------------------------------

Więcej staroszkolnych klimatów  na Facebooku:

TommiK
16 czerwca 2011 - 14:40