Ekranizacje komiksów DC vs. Marvel: które są lepsze/lepiej oceniane/najbardziej lubiane przez nas - TommiK - 9 lipca 2011

Ekranizacje komiksów DC vs. Marvel: które są lepsze/lepiej oceniane/najbardziej lubiane przez nas

DC Comics i Marvel Comics to jedne z największych wydawnictw komiksowych na świecie. Obie firmy istnieją od końcówki lat 30. ub. wieku i skupiają się na opowiadaniu historii o superbohaterach. Mimo wzrostów i spadków popularności komiksów obie marki istnieją do dziś, a na przygodach Spider-Mana, Batmana czy Supermana wychowały się całe pokolenia. Oczywiście, ten sukces leży nie tylko w poziomie komiksów (bo i tu zdarzały się słabsze momenty), ale w ukazywaniu bohaterów obu światów w innych środkach przekazu. Historie zapoczątkowane przez DC i Marvela trafiają do najszerszej publiki właśnie dzięki filmom, w przeważającej mierze stanowiącym wielkobudżetowe, hollywoodzkie produkcje.

W poniższym wpisie zestawiłem wszystkie ekranizacje oparte na licencjach wspomnianych wydawnictw. Najstarsza produkcja to 1978 rok - moment premiery Supermana i pierwszy przykład zrealizowanego na poważnie filmu opartego na komiksie - odrzuciłem tym samym nieliczne przykłady powstałe wcześniej. Przy każdym tytule podaję ocenę, jaką dany film ma na serwisie IMDB - najbardziej znanym jeśli chodzi o tę dziedzinę sztuki. Zachęcam do przyjrzenia się, jak oceniane są filmy bazujące na DC, a jak te oparte na Marvel, oraz do dyskusji. Umieściłem też ankietę, w której wybierzecie Wasze ulubione filmowe adaptacje.

Filmy oparte na universum DC Comics:

                Tytuł:                     Ocena IMDB:

                                                    Średnia: 6,2/10

                 Powstające:

 •  The Dark Knight Rises  -  2012
 •  Man of Steel           -           2012

                  Oskary i nominacje:

 • Superman (1978)                    1 Oskar, 3 nominacje
 • Batman (1989)                        1 Oskar
 • Batman Returns (1992)        2 nominacje
 • Batman Forever (1995)         3 nominacje
 • Batman Begins (2005)          1 nominacja
 • Superman Returns (2006)   1 nominacja
 • The Dark Knight  (2008)      2 Oskary


Najwyższy wynik:
The Dark Knight - 8.9/10, 2 Oskary

-----------------------------------------------------------

Filmy oparte na universum Marvel Comics:

                        Tytuł:                     Ocena IMDB:

                                                                 Średnia: 6,4


                          Powstające:

 • Captain America: The First Avenger  -  2011
 •  Ghost Rider: Spirit of Vengeance       - 2012
 • The Avengers
 • The Amazing Spider-Man
 • Iron Man 3                         -                       2013
 • Thor 2

                 Oskary i nominacje:

 •  Spider-Man - 2 nominacje
 • Spider-Man 2 - 1 Oskar, 1 nominacja
 • Iron Man - 2 nominacje
 • Iron Man 2 - 1 nominacja

Najwyższy wynik: X-Men: First Class - 8.1/10

-----------------------------------------------------------

Liczby to wprawdzie tylko liczby i każdy ma własne zdanie, jednak oceny na najpopularniejszym serwisie filmowym zawsze w jakimś stopniu oddają poziom produkcji. Na dole zamieszczam ankietę, dzięki której mamy okazję stworzyć nasz własny ranking filmów bazujących na światach DC i Marvel.

Ponieważ tutaj mogę umieścić tylko jedną ankietę, drugą wypełniamy na moim fanpage na Facebooku - głosujemy na który z powstających filmów najbardziej czekamy.

TommiK
9 lipca 2011 - 17:18

Moja ulubiona ekranizacja komiksu (DC, Marvel) to...

Batman 5.1 %

Batman Returns 0.9 %

Batman Forever 0 %

Batman & Robin 0.2 %

Batman Begins 1.4 %

Blade 1.2 %

Blade II 0.2 %

Blade: Trinity 0.4 %

Captain America (1990 0.5 %

Daredevil 1.6 %

Elektra 0.5 %

Hulk 0.4 %

Ghost Rider 0.9 %

Fantastic Four 0.2 %

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 0.2 %

Green Lantern 0.7 %

Iron Man 18.7 %

Iron Man 2 3 %

Jonah Hex 0.2 %

Spider-Man 3.5 %

Spider-Man 2 0.5 %

Spider-Man 3 1.1 %

Superman 0.5 %

Superman II 0 %

Superman III 0 %

Superman IV 0 %

Superman Returns 0 %

Supergirl 0.4 %

The Dark Knight 29.9 %

The Incredible Hulk 0.5 %

The Punisher (1989) 0.2 %

The Punisher (2004) 0.4 %

Punisher: War Zone 0.5 %

Thor 4.8 %

X-Men 2.1 %

X-Men 2 1.2 %

X-Men Origins: Wolverine 3 %

X-Men: First Class 3.2 %

X-Men: The Last Stand 1.1 %

Watchmen 11.1 %

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
09.07.2011 21:06
Keii_GP
17
Chorąży

Temat ciekawy, ale przydałoby się sortowanie tytułów po ocenach i ankieta, w której można zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź :d

09.07.2011 21:21
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Okazuje się, że nie da sie wstawić tu ankiety na więcej niż 1 odpowiedź. Technicznie niemożlwe, dlatego zmieniłem pytanie - głosujemy na 1 film zamiast 3.

09.07.2011 21:47
odpowiedz
eJay
164
Quaritch

Filmy Marvela miały od groma nominacji do Oscara na technikalia (Iron man, Spiderman), natomiast w wojnie komiksowej nie ma raczej jednego zwycięzcy. Każda marka miała wtopy i świetne pozycje.

09.07.2011 22:02
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

eJay: sypnij przykładami nominacji, to uzupełnię.

09.07.2011 22:36
odpowiedz
Mephistopheles
152
Legend

Jeśli chodzi o adaptacje filmowe, to DC może pochwalić się jedynie Batmanami Burtona i Nolana. No i od biedy dwoma pierwszymi Supermanami, choć obecnie część pierwsza niewiele ma widzowi do zaoferowania. Watchmenów nie liczę, bo nie należą nawet do tego samego universum (poza tym komiks był lepszy).

Marvel w ogólnym rozrachunku o wiele lepiej wykorzystał swój potencjał. Wystarczy porównać krótką ścieżkę, jaka prowadziła do powstania Avengersów oraz filmowej wersji Justice League, na której producenci na przemian dokonują aborcji i rytuałów nekromancji. Choć nie każdy film bazujący na tej marce jest arcydziełem, to produkcje Marvel Studios trzymają co najmniej dobry poziom. Do tego dorzućmy trzy udane filmy o X-Menach (1, 2 i FC) oraz parę całkiem fajnych pełnometrażowych animacji.

Btw, nikt poza Random Guy'em nie potrafi tak dobrze zobrazować temtyki Marvel vs DC.
http://www.youtube.com/watch?v=h_2n3OTGkuQ

spoiler start

Poza tym jedyne fajne rzeczy od DC to Batman i komiksy od Vertigo (które do reszty universum mają się jak pięść do nosa). Piszę w spoilerze, żeby fanboje tego nie widzieli.

spoiler stop

10.07.2011 00:47
odpowiedz
dresX94
42
Senator

Z adaptacji komiksów w moim osobistym rankingu rządzą 3 pozycje - "Watchmen", "Dark Knight" oraz "Sin City". "Watchmen" mimo kilku aspektów po prostu słabych (odbiegający od reszty Dr. Manhattan) zawiera masę znakomitych ról, znakomity wątek główny oraz masę pobocznych, GENIALNY soundtrack, rewelacyjne zakończenie... Ciągnąć można długo. Nolanowska wizja Batmana przez jednych wychwalana pod niebiosa przez drugich gnojona za tandeciarstwo i odbieganie od ogólnie przyjętej formy, pokazało bohaterów żyjących w Gotham jako ludzi, których można złamać, nie zaś jako bohaterów z super mocami lub jak w przypadku Batmana Burtona, za bardzo przerysowanych. Mroczny Rycerz to człowiek z krwi i kości, próbujący walczyć z burdelem, którego i tak zatrzymać się nie da. Do tego dochodzi Joker, kierujący się najniższymi instynktami, szukający wszędzie zabawy i wszczynający chaos. Nic o nim nie wiadomo, skąd jest, jak się nazywa, jaki jest jego cel, jedyne co chce, to wszystko niszczyć, i właśnie za ten pojedynek ten film uwielbiam. "Sin City" w sumie od żadnego z dwóch wymienionych wydawnict nie jest, jednak w tym temacie na wzmiankę zasługuje. Genialny klimat oraz kolorystyka filmu tworzą genialny efekt. Przerysowani do granic możliwości bohaterowie, wciąż panoszący się smutek i świadomość o zepsuciu tytułowego miasta grzechu oraz plejada gwiazd - od kręcącej tyłkiem Jessici Alby, przez skorumpowanego gliniarza Del Toro, po jedną z najlepszych ról w dorobku Bruce'a Willisa, zmęczonego życiem i służbą policjanta. Do tego dochodzi wielowątkowość, genialne dialogi oraz jeszcze raz klimat, mieszanina komiksowych barw z przygnębieniem i depresją filmów noire. Oczywiście poza tymi trzema ekranizacjami zdarzały się inne ciekawe, jak chociażby trzeci Spider-Man, Iron Man z bardzo fajnym soundtrackiem i rolą Downey Jr., efektowny Blade czy też całkiem niezły "X-Men: First Class", który jednak zawiódł moje oczekiwania

12.07.2011 11:21
odpowiedz
James_007
143
Septimus

brakuje w tym zestawieniu The Incredible Hulk z Nortonem

12.07.2011 12:01
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

James: przecież jest, zarówno wśród filmów, jak i w ankiecie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze