Z jaskini Nietoperza - najwięksi wrogowie Batmana #1 - Strider - 11 października 2011

Z jaskini Nietoperza - najwięksi wrogowie Batmana #1

Wielkimi krokami zbliża się jedna z najbardziej oczekiwanych premier growych tego roku - Batman: Arkham City. W grze przyjdzie zmierzyć nam się z wieloma przeciwnikami znanymi z kart komiksu oraz filmów, ale na ile tak naprawdę ich znamy? Czy potrafimy wymienić wszystkie wersje przeszłości Jokera? Potrafimy powiedzieć z czyjej winy powstała Poison Ivy? Który z wrogów Batmana uważał, że jest jego bratem? Nie znacie odpowiedzi na te pytania? To w takim razie zapraszam do lektury pierwszej części artykułu, w którym przeanalizujemy życiorysy najbardziej znanych i najbardziej zasłużonych czarnych charakterów Bat-uniwersum. Miłej lektury!

Joker

Jack Nicholson w roli Jokera

Imię: Jack (niepotwierdzone)

Nazwisko: nieznane

Wiek: nieznany

Cechy rozpoznawcze: biała skóra, zielone włosy, nienaturalnie rozciągnięte usta, charakterystyczny śmiech

Umiejętności: wysoki iloraz inteligencji, zdolny chemik, groźny w walce wręcz

Stan psychiczny: skrajnie niezrównoważony; psychopatyczny morderca

Pierwszy występ: Batman #1 (1940)

Początki:

Wierzcie sobie w to, lub nie, ale Joker jest jedną z nielicznych postaci z uniwersum Batmana o przeszłości której niemal nic nie wiemy. Nie chciałbym Was okłamywać, ale ten prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych czarnych charakterów w historii komiksu, nie ma w swoim życiorysie choćby jednego faktu, którego prawdziwość nie podlegałaby dyskusji. Winni temu oczywiście scenarzyści, którzy raz po raz starali się po swojemu opowiedzieć historię najbardziej przerażającego błazna w historii. Joker miałby więc być m.in. inżynierem pracującym w fabryce chemicznej, który rzucił swoją pracę, aby spełnić swoje marzenie i zostać komikiem (z dość marnym skutkiem, trzeba przyznać; w tej wersji historii ma on również ciężarną żonę, Jeanne), czy utalentowanym złodzejem, kryjącym się pod mianem Czerwonego Kaptura. Wszystkie historie krzyżują się jednak w jednym miejscu, które stanowi swego rodzaju miejsce narodzin Jokera: w fabryce, gdzie w wyniku wypadku Jack (imię podane w jednym z komiksów przez Riddlera) przeistacza się w zielonowłosego szaleńca. Ostatecznie scenarzyści doszli do wniosku, że Joker niewiele pamięta ze swej przeszłości, co symbolicznie rozwiązano w The Killing Joke, gdzie on sam stwierdza: "Sometimes I remember it one way, sometimes another... if I'm going to have a past, I prefer it to be multiple choice!". No i nagle każda wersja jego przeszłości może mieć w sobie ziarno prawdy...

Heath Ledger jako Joker w filmie "Batman: The Dark Knight"

Kariera kryminalna:

Na przestrzeni lat postać Jokera była jedną z najbrutalniejszych, z jakimi przyszło mierzyć się Mrocznemu Rycerzowi. Nigdy nie wahał się on mordować dziesiątków niewinnych osób (rekord ustanowił w "The Joker: Devil's Advocate", gdzie był odpowiedzialny za śmierć ponad 2000 ludzi), sprawiało mu to wręcz sadystyczną przyjemność. Wieloletnia wojna pomiędzy Jokerem a Batmanem doprowadziła do popełnienia przez tego pierwszego niezliczonej liczby zbrodni, które cechowały się niezwykłą brutalnością oraz logiką, "która sens miała tylko dla niego samego". Do najbardziej spektakularnych czynów Jokera należy:

  • Postrzelenie Barbary Gordon (Batgirl), w wyniku którego została ona sparaliżowana poniżej pasa. Był to wstęp do większego planu Jokera, który polegał na porwaniu komisarza Gordona i torturowaniu go pokazywaniem mu zdjęć, na których chwali się tym co zrobił Barbarze. Joker chciał w ten sposób doprowadzić do załamania psychicznego Gordona i udowodnienia mu, że każdy jest w stanie stać się takim samym psychopatą jak on, jeśli tylko "ma gorszy dzień".

  • Zamordowanie Jasona Todda (drugi Robin) w komiksie "A Death in the Family". Była to suwerenna decyzja fanów, którzy w głosowaniu mogli zdecydować, czy chcą śmierci Cudownego Chłopca, czy też nie. Jason, po długotrwałym torturowaniu przy użyciu łomu, ginie ostatecznie wraz z matką w eksplozji magazynu, w którym zamknięci zostali przez Jokera. Motyw ten wykorzystany został później w filmie "Batman: Under the Red Hood", gdzie Robin również ginie na kilka sekund przed uratowaniem go przez Batmana (przy czym w filmie zostaje wskrzeszony i powraca do Gotham City jako drugi Czerwony Kaptur).

  • W cross-overze, pt. "The Last Laugh", Joker jest przekonany o tym, że cierpi na śmiertelną chorobę. Obsesyjnie chcąc przejść do historii (tak, jakby jeszcze mu się to nie udało), infekuje swoim gazem wszystkich więźniów zakładu karnego "The Slab", a następnie stara się rozpylić go na całym świecie i wywołać globalny chaos. Jego poczynania doprowadziły do wypowiedzenia mu wojny przez Stany Zjednoczone, znajdujące się w tamtym czasie pod rządami Lexa Luthora.

Legenda Jokera:

W latach 1999-2001 emitowany był w USA serial animowany "Batman Beyond" (w Polsce znany pod nazwą "Batman: 20 lat później"), który rzuca nieco światła na późniejsze losy Jokera. W futurystycznym Gotham City od lat nie widziano co prawda straszliwego błazna, ale w całym mieście raz po raz dochodzi do incydentów, w których główną rolę odgrywają gangi Jokerzów, młodocianych bandytów inspirujących się legendarnym przeciwnikiem Mrocznego Rycerza. W filmie "Batman Beyond: The Return of the Joker" wyjaśnione zostają również dalsze losy Jokera: zostaje przez przypadek zabity przez młodego Tima Drake'a (Robina), którego postanowił przerobić przy użyciu swego gazu na własnego syna i zwrócić przeciwko Batmanowi. W ostatecznym rozrachunku Drake nie zdobył się na zamordowanie swego dawnego przyjaciela, ale zastrzelił Jokera, kładąc tym samym kres trwającej od lat wojnie pomiędzy nim a Mrocznym Rycerzem.

Jokerzi, naśladowcy legendarnego przestępcy

 

Harley Quinn

Imię: Harleen Frances

Nazwisko: Quinzell

Wiek: około 25 lat

Cechy rozpoznawcze: biały makijaż, imitujący kolor skóry Jokera

Umiejętności: wysoki iloraz inteligencji, utalentowana akrobatka, psychiatra

Stan psychiczny: niezrównoważona, rozchwiana emocjonalnie

Pierwszy występ: Batman: The Animated Series, odcinek 22: "Jokers Favor"

Początki:

Harleen Frances Quinzell była młodą absolwentką studiów psychiatrycznych (jedną z najlepszych na roku), gdy oddelegowana została do pracy w zakładzie zamkniętym Arkham Asylum. Dla utalentowanej i pełnej zapału pani doktor, zakład Arkham był niemalże spełnieniem marzeń – mogła w nim do woli przeprowadzać badania na najbardziej skrzywionych umysłach, jakie wypluło przez lata Gotham City. Nieszczęśliwie, Harleen upodobała sobie przede wszystkim jednego z pacjentów placówki – Jokera - który nie potrzebował wiele czasu, aby omotać młodą dziewczynę i przekonać ją do pomocy w ucieczce z Arkham. Po kilkukrotnym udzieleniu pomocy Jokerowi, młoda psychiatryczka doczekała się zwolnienia z pracy i osadzenia we własnej celi w Arkham, skąd uciekła w jakiś czas później.

Kariera kryminalna:

Jako postać stworzona przez Jokera, to z nim dzieli ona zasadniczo swoją "kryminalną karierę". Zaznaczyć tutaj jednak należy, że relacje łączące Harley z królem zbrodni Gotham nigdy nie były tak proste, jak w przypadku normalnych ludzi, przez co związek ich dość często się rozpadał (nierzadko w gwałtownych okolicznościach), a Harley rozpoczynała swoją samodzielną działalność, lub też sprzymierzała się z Trującym Bluszczem i Kobietą-Kotem (Gotham City Sirens). Szczególnie gorące uczucia żywiła względem tej pierwszej, która na przestrzeni lat stała się dla Harley niemalże starszą siostrą, nie wahającą się nigdy jej napominać, a nawet krytykować jej związku z Jokerem. Chociaż Harley nie była równie niezrównoważona jak jej ukochany, niemniej godnie dotrzymywała mu kroku w popełnianiu kolejnych przestępstw.

Starość:

Dalsze losy Harley Quinn, podobnie jak w przypadku Jokera, śledzić możemy w "Batman Beyond: Return of the Joker". Stary Bruce Weyne, wspominając śmierć Jokera, oczyma pamięci widzi również domniemaną śmierć jego pomocnicy, która spada w przepaść. W końcowych scenach filmu Harley pojawia się jednak ponownie, jako babcia bliźniaczek Dee-Dee, dających się wraz z całym gangiem Jokerzów wciągnąć do walki z nowym Batmanem. Po cierpkich słowach, jakimi określiła Jokera i jego powrót, możemy się domyślać, że z biegiem lat niewiele zostało z jej wielkiej miłości do byłego pacjenta.

 

Trujący Bluszcz (Poison Ivy)

Uma Thurman jako Poison Ivy w filmie "Batman i Robin"

Imię: Pamela Lilian

Nazwisko: Isley

Wiek: około 30 lat

Cechy rozpoznawcze: charakterystyczny ubiór, akcentujący jej zamiłowanie do natury

Umiejętności: utalentowana botaniczka i toksykolog, zdolność manipulowania roślinami

Stan psychiczny: obsesja na punkcie Batmana

Pierwszy występ: Batman #181 (1966)

Historia:

W latach poprzedzających jej związek ze światem przestępczym, Pamela Lilian Isley była obiecującą botaniczką z Seattle. Pierwsze odnotowane przestępstwo popełniła wraz ze swym profesorem ze studiów, któremu dała się przekonać do wspólnej kradzieży egipskiego artefaktu, zawierającego starożytne zioła. Obawiając się, że Pamela może oskarżyć go w przyszłości o kradzież, zdecydował się zabić ją przy użyciu śmiertelnej, ale aczkolwiek niewykrywalnej trucizny. Pamela przeżyła próbę zamachu na jej życie, równocześnie odkrywając u siebie odporność na wszelkie toksyny oraz choroby.

Kariera kryminalna:

Choć współodpowiedzialna za kradzież starożytnego zabytku, swoją właściwą karierę kryminalną rozpoczęła Isley dopiero po przybyciu do Gotham City i przybraniu przydomka Trujący Bluszcz. Jej przyjazd do Gotham zbiegł się z powrotem do miasta Bruce'a Weyne'a, co niewątpliwie zaważyło na przyszłości miasta. Gdyby nie Batman, miasto musiałoby ulec jej szantażowi, lub (co równie prawdopodobne) zmagać musiałoby się z atakiem bioterrorystki, która groziła wypuszczeniem na miasto zabójczych zarodników. W porę powstrzymana przez Mrocznego Rycerza i zesłana do zakładu Arkham Asylum, Trujący Bluszcz wykształciła u siebie obsesję na punkcie Batmana, jedynego mężczyzny, którego nie była w stanie omotać przy użyciu swych mocy.

Z czasem Ivy doszła do wniosku, że całe jej przestępcze życie miało na celu tylko jedno: zdobycie środków na spokojne życie w odosobnieniu, zdala od ludzkości, za to wśród ukochanych roślin. Po kilku latach opuściła ona Gotham i przeniosła się na opuszczoną wyspę na Karaibach gdzie, jak sądziła, będzie mogła żyć nie-niepokojona przez kogokolwiek. Wykorzystując swoje umiejętności przekształciła całą wyspę w tętniący życiem ogród, drugi Eden, gdzie po raz pierwszy od dawna czuła się naprawdę szczęśliwa. Pech chciał jednak, że na (jak sądzono) opuszczonej wyspie przeprowadzono testy nowej broni, która doszczętnie zniszczyła nowy dom Ivy. Żądna zemsty powróciła do Gotham City, stawiając sobie niemożliwy do wykonania cel: "oczyszczenie" miasta oraz zapewnienie roślinom takiego świata, w którym będą mogły bezpiecznie rosnąć.

 

Bane


Imię: nieznane

Nazwisko: Dorrance

Wiek: nieznany

Cechy rozpoznawcze:

Umiejętności: wysoki iloraz inteligencji, nadludzka siła, zręczność oraz wytrzymałość

Stan psychiczny: zrównoważony

Pierwszy występ: Batman: Vengeance of Bane #1

Historia:

Życie Bane'a jest doskonałym przykładem na to, że wszelkie slogany pokroju "równy start dla każdego" to zwykłe mżonki. Większość swej młodości spędził on za murami niesławnego więzienia Pena Duro, gdzie odebrał twardą szkołę życia. Nie zrażony tym, Bane wykorzystywał swój głód wiedzy i naturalne zdolności do stworzenia z siebie niemalże idealnego człowieka: czytał praktycznie każdą książkę, jaką zdołał dostać w swoje ręce, regularnie trenował na siłowni, a sztuk walki uczył się od innych więźniów. Ostatecznie, Bane został nieformalnym królem więzienia Pena Duro, czym ściągnął na siebie uwagę jego władz. Zmuszony siłą do wzięcia udziału w eksperymencie, przyjął narkotyk pod nazwą Venom, którego zażycie przeżył jako pierwszy na długiej liście "królików doświadczalnych". Odtąd Bane przyjmować musiał Venom co dwanaście godzin (systemem charakterstycznych rurek był on pompowany wprost do jego mózgu), lub cierpiał na efekty uboczne odstawienia narkotyku.

Człowiek, który złamał Nietoperza:

Po latach Bane'owi udało się uciec z Pena Duro, skąd podążył (jak wielu przed nim) do Gotham City. Miasto to przypadło Bane'owi do gustu szczególnie – rządziła nim ta sama zasada, którą znał on z więziennego życia: strach. Jedyną różnicą było jego ukierunkowanie: w więzieniu był to strach przed innymi więźniami oraz strażnikami, w Gotham – przed Batmanem. Bane, od lat prześladowany w snach przez demonicznego nietoperza, podczas pobytu w mieście doszedł do wniosku, że uosobieniem owego nietoperza jest Batman, co doprowadziło ostatecznie do konfrontacji pomiędzy nimi.

Plan, jaki Bane przygotował do zniszczenia Batmana, był prosty: maksymalne osłabienie Mrocznego Rycerza i doprowadzenie do bezpośredniej konfrontacji w momencie, gdy ten będzie u kresu sił. Bane uwolnił więc uwięzionych za murami Arkham Asylum szaleńców, na których złapanie Batman potrzebował aż trzech miesięcy. Gdy wrócił wreszcie do swojej jaskini, były więzień Peno Duro czekał tam już na niego w pełni sił i gotów do walki. Była to jedna z najcięższych walk Mrocznego Rycerza, zakończona niewyobrażalnymi dotąd obrażeniami – Bane, jako jedyny w historii przeciwnik Człowieka-Nietoperza, złamał Batmanowi kręgosłup i pozostawił go w takim stanie w jego własnyn azylu.

Chociaż Bane był jednym z najtrudniejszych przeciwników, z jakimi przyszło mierzyć się Batmanowi, w przyszłości bardzo często zdarzało się, że działał on nie tylko przy aprobacie Mrocznego Rycerza, ale nawet w kooperacji z nim. Nienawidząc handlarzy narkotyków, uparcie eliminował ich z ulic Gotham City, nierzadko otrzymując wsparcie finansowe ze strony Bruce'a Weyne'a. Bane jest jedną z najbardziej złożonych psychologicznie postaci występujących w uniwersum Batmana i nie dziwi, że to właśnie on pojawi się (po Ra's al Ghulu, Jokerze i Dwóch Twarzach) w kolejnym filmie o przygodach Człowieka-Nietoperza.

Niniejszy tekst powstał w znacznej mierze w oparciu o hasła zamieszczone na Batman Wikia. Dziękuję również G4ostowi, który ofiarnie zeskanował i podesłał mi gigantyczny artykuł na temat Jokera.

Strider
11 października 2011 - 14:00