Jak i Daxter powrócą w HD (chyba) - Pita - 13 października 2011

Jak i Daxter powrócą w HD (chyba)

Jak oraz Daxter powrócą w postaci kolekcji HD na PlayStation 3 najprawdopodobniej w przyszłym roku. Jest się z czego cieszyć ponieważ to seria wybitna, jedna z najlepszych na PlayStation 2 oraz z pewnością ponadczasowa.

Rozczarowany obiema odsłonami Uncharted czekam z niecierpliwością na powrót kultowych bohaterów w prawdziwej czwartej części co wcale nie oznacza, że pogardzę kolekcją w HD.

Dlaczego Jak & Daxter to tak dobra seria?

To proste - Naughty Dog stworzyło otwarte światy, pełne skakania, walki oraz zagadek, w których świetnie mieszają się gatunki. Pierwszy Jak to po dziś dzień jedna z najwspanialszych platformówek 3D z otwartym światem, godna poleceniu każdemu graczowi, świetna dla dzieci oraz dorosłych. Drugi Jak poszedł w stronę shootera, oferując interesującą, mroczną fabułę oraz elementy sandboxa na miarę GTA. Trójka dodała do tego fragmenty racera, rozwinięte następnie w uzależniającym niczym dobre ciastka Jaku X.

Cechami całej, nieprawdopodobnej serii jest pierwszorzędny humor oraz wykonanie. Sam design leveli w Jaku jest wręcz legendarny, a tempo rozgrywki odpowiednio dostosowane tak, że nigdy się nie nudzimy. Nawet oprawa po dziś dzień ma się dobrze, zaś muzyka jest chwytającą za serce, klimatyczną podróżą w podróży, nie tylko zwykłym tłem dla przygód bohaterów. Strzelanie, skakanie, myślenie, wyścigi, kombinowanie, szukanie, obijanie - trylogia oferuje wszystko czego potrzeba dobrej grze akcji, nie popadając w schemat ani nie ogłupiając gracza.

Kto nie grał jeszcze w trylogię powinien mocno żałować, a z drugiej strony zacierać ręce na nadchodzącą kolekcję. Jak to fantastyczny, dynamiczny bohater, przechodzący spore przemiany; postać wieloznaczna, wzbogacająca i tak już ciekawą filozofię świata przedstawionego, zaś jego kumpel Daxter, poza niewyparzoną mordą pełną zabawnych tekstów jest jednym z najfajniejszych side-kicków w historii. Fabuła Jaka jest wielowarstwowa oraz interesująca; podlega w pewnych ramach nawet interpretacji i wymaga sporej uwagi do zrozumienia wszystkich jej elementów.

Seria, która z pozoru wydawała mi się kolejną popierdółką dla dzieci stała się dla mnie jedną z najlepszych, najbardziej ukochanych i najważniejszych gier w życiu. Jak & Daxter po raz kolejny udowadniają, że nie trzeba się silić na poważną oprawę, żeby dostarczyć dojrzałe produkcje, zarazem można je stworzyć tak, żeby zadowolić zarówno dziecko, przeciętnego gracza, jak i starych wyjadaczy.

Cztery główne gry z Jakiem stoją dumnie w mojej biblioteczce, a nawet mimo katowania ich jakieś dziesiątki razy (serio, każdą część skończyłem niezliczone ilości razy) to kolekcję HD i tak kupię. Chce odwiedzić znów te światy licząc na lepszą oprawę oraz dodatki. Jak & Daxter to bohaterowie, to seria, to podróż, do której bardzo chętnie się powraca. Jak & Daxter to frustracja, śmiech i podziw, ponieważ niewiele serii w historii gier jest tak kompletne oraz interesujące jak przygody dwóch zawadiaków z małej wioski.

Szczerze to seria pod wieloma względami przypomina mi kultowe Legacy of Kain - bo choć nie wygląda na to, to podobnie jak przygody Raziela oraz Kaina oferuje doskonałą, głęboką historię, interesujących, skomplikowanych bohaterów i dopracowany, bardzo dobry gameplay. Jak zarazem przebija przygody wampirzych panów grywalnościowo, ustępując im trochę fabularnie. Nie oznacza to jednak że jest gorszy - jest inny. Ale obie serie to ta sama, wysoka klasa.

A - plotka o wersji HD pochodzi od samych developerow oraz tradycyjnie ze sklepow internetowych. Ponownie - zachęcam do zapoznania się z bohaterami i grami, w których wystąpili. Nie będziecie żałować.  

 

Co chciałbym zobaczyć w kolekcji HD, czego nie posiadają oryginalne wydania tych gier?

 

- Możliwość skipowania cut-scenek w pierwszym Jaku;

- Podpisy pod wszystkimi dialogami, również z różnych maszyn/radioodbiorników;

- Podciągnięta oprawę graficzną;

- Wymienione modele Jaka i Daxtera w jedynce;

- Jaka X ze sprawnym online (w co wątpię, raczej Xa nie uświadczymy w kolekcji...);

- Sporą ilość materiałów dodatkowych, artów, making of etc.

- Dorzucony Jak & Daxter Trilogy Movie, który dołączano do specjalnej edycji Jaka 3;

 

Do kompletnie nierealnych pomysłów, które chciałbym zobaczyć należą:

 

- Nowe tryby rozgrywki, time attack, survival, zdobywanie punktów;

- Zremiksowane etapy do wyboru;

- Edytor misji/etapów oraz tras;

- Możliwość zagrania dowolnym Jakiem w dowolną część;

- Misje do kooperacji po sieci;

 

Co najpewniej dostaniemy:

 

- Trzy części z podciągniętą rozdzielczością;

- Trochę dodatkowych materiałów;

- Jakieśtam wsparcie dla Move;

- Nieoficjalną zapowiedź Jaka IV;

- Trofea;

Pita
13 października 2011 - 19:18
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.10.2011 19:50
krzychu2k7
39
Konsul

Nie grałem, ale...kupiłem ostatnio PS2. Dzięki za polecenie marki, sam bym nie trafił na nią :)

13.10.2011 19:52
👍
odpowiedz
Lans_Tartare
41
Pretorianin

tylko unikaj Lost Frontier bo to taki Jak jak z łosia zając.

13.10.2011 21:32
The Puchacz
odpowiedz
The Puchacz
52
Generał

Jak miałem PS2 to się w to zagrywałem :)