2012 IGF Pirate Kart – 10 najbardziej intrygujących gier niezależnych - Hed - 21 października 2011

2012 IGF Pirate Kart – 10 najbardziej intrygujących gier niezależnych

Wczoraj pisałem o premierze „Pirackiego Kartridża”, czyli Pirate Kart, przygotowanego na konkurs IGF 2012 przez kolektyw twórców. W niezwykłym zestawie znajdziemy 300 gier o najróżniejszej tematyce. Postanowiłem opisać dziesięć najciekawszych z nich, aby pokazać, że poziom absurdu, ale i geniuszu znajdujący się w tych małych produkcjach jest niewyobrażalny.

Blind

Autor: blockOman

W Blind wcielamy się w osobę niewidomą, która wraca do pewnego parku, aby zmierzyć się z bolesną przeszłością. Obszar gry został zaprezentowany w postaci napisów symbolizujących odgłosy wydawane przez różne elementy otoczenia. Cała opowieść nie jest długa i ma dwa, bardzo emocjonalne i zaskakujące zakończenia.

Graveyard Graveyard Revolution

Autor: Terry Cavanagh

W grze przenosimy się na cmentarz z kilkunastoma nagrobkami. Kiedy podejdziemy do jednego z nich, aby odczytać napis, włącza się muzyka i tańczymy, wciskając odpowiednie klawisze niczym w Guitar Hero lub Rock Band. Sam tytuł, Graveyard Graveyard Revolution, jest przekręceniem nazwy popularnej gry tanecznej.

Reset

Autor: Robin Burkinshaw

Startujemy małym stateczkiem z Ziemi w nieznane. Pojazd nie jest uzbrojony i ma ograniczone zasoby paliwa. Po kilkunastu sekundach atakują nas obce statki i rakiety. Tak prezentuje się gra Reset, w której nawet jeśli wygramy, skończymy w ten sam sposób. Dryfując w przestrzeni kosmicznej bez celu i nadziei.

Brain Dead

Autor: Mark Johns

Brain Dead rozpoczyna się od scenki, w której król dowiaduje się, że jego syn znalazł się w stanie śmierci mózgowej. Gra odwraca zasady platformówki, bo nie kierujemy postacią, ale elementami planszy (za pomocą jednego przycisku!). Zadanie jest proste tylko na papierze – musimy przeprowadzić bohatera przez poziomy. Świetna oprawa audiowizualna.

Frolick Furballs Safari Resort

Autor: Sos Sosnowski

Trafiamy do kolorowego świata pełnego futrzaków podskakujących radośnie do taktów wesołej muzyki. Na spacji przywołujemy zwierzątka do siebie. Co można z nimi zrobić? Oczywiście zdetonować je w fontannie krwii (lewym przyciskiem myszy). Warto sprawdzić, co stanie się, gdy pozbawimy życia wszystkie istoty.

Babymine

Autor: Rob Fearon

Psychodeliczna platformówka, w której, jak sugeruje tytuł, pełzamy dzieckiem po zakręconych i wizualnie męczących poziomach. Tak naprawdę, trudno powiedzieć, o co tu chodzi, bo gra za wszelką cenę stara się wytrącić odbiorcę z równowagi. Warto jednak rzucić na nią okiem. Bardzo małym kosztem osiągnięto tu porażające efekty.

defective

Autor: Sergio Cornaga

Samotna postać uzbrojona w broń stoi na środku ekranu. Nagle, pojawiają przeciwnicy. Oczywiście zaczynamy strzelać. Po wybiciu wszystkich postaci przechodzimy dalej: niestety drogę blokuje ogromne pole czerwonej mazi. defective to bardzo prosta gra, która stara się złamać pewną konwencję i poddać w wątpliwość przyzwyczajenia gracza.

Friendship in 4 Colours

Autor: Damian Sommer

Intrygująca platformówka dla dwóch osób (można grać też w pojedynkę), która na pierwszy rzut oka nie wnosi niczego. Dwójka bohaterów ma pokonać labirynt i dostać się do wyjścia. Pierwszy z graczy, którzy dotrze do końca otrzymuje broń. Okazuje się, że nie służy ona do zabijania wrogów, ale rani towarzysza. Przejście levelów wymaga więc ogromnego zgrania.

Let’s Typing Some English

Autor: Richard Perrin

Jedna z wielu gier dostępnych w zestawie, która ma na celu zaszokować nieświadomego gracza nagłą zmianą klimatu lub rozgrywki. Zabawa rozpoczyna się niewinnie: wpisujemy na czas kolejne zdania, składające się na opowieść o zwykłym dniu pewnej osoby. Po którymś z kolejnych obrazków, historia przybiera nieoczekiwany obrót.

Mirage Cat 

Autor: Arcane Kids

Wyjątkowo wkurzająca gra, w której próbujemy dopaść pewnego kota. Mała bestia majaczy na horyzoncie i wydaje się być bardzo blisko. Kiedy jednak zbliżamy się do niej, wciskając na przemian strzałki w lewo i w prawo, nic się nie dzieje. Nie jest to oczywiście pełnoprawna gra z poziomami, ale pewien, bardzo zabawny i dziwaczny żart.

 

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie skłoni Was do sięgnięcia po Pirate Kart (zestaw jest dostępny za darmo na oficjalnej stronie). Moje typy tylko kilka z co najmniej kilkudziesięciu świetnych produkcji, które pokazują inne podejście do gier. Jeśli odkryliście ciekawe tytuły w tym przebogatym worze z niespodziankami, dajcie znać w komentarzach.

Hed
21 października 2011 - 17:57
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.10.2011 22:36
vulpes433
54
Centurion

W Frolick Furballs Safari Resort nie mogłem znaleźć ostatniego furballa. Trochę pobiegałem i w końcu się poddałem. Podobał mi się Alfredo będący remakiem jednej z gier z Action 52.

22.10.2011 11:15
omadaha
😊
odpowiedz
omadaha
33
Centurion

@Hed - omadaha pięknie dziękuje za to zestawienie i podlinkowanie <pokłon>

26.10.2011 00:42
xyp
odpowiedz
xyp
7
Legionista

Chciałem znaleźć Blind, ale trafiłem na to i naprawdę polecam, choć po pół godzinie sam miałem dość: http://www.agame.com/game/blind.html