Wczoraj pisałem o premierze „Pirackiego Kartridża”, czyli Pirate Kart, przygotowanego na konkurs IGF 2012 przez kolektyw twórców. W niezwykłym zestawie znajdziemy 300 gier o najróżniejszej tematyce. Postanowiłem opisać dziesięć najciekawszych z nich, aby pokazać, że poziom absurdu, ale i geniuszu znajdujący się w tych małych produkcjach jest niewyobrażalny.
Blind
Autor: blockOman
W Blind wcielamy się w osobę niewidomą, która wraca do pewnego parku, aby zmierzyć się z bolesną przeszłością. Obszar gry został zaprezentowany w postaci napisów symbolizujących odgłosy wydawane przez różne elementy otoczenia. Cała opowieść nie jest długa i ma dwa, bardzo emocjonalne i zaskakujące zakończenia.
Graveyard Graveyard Revolution
Autor: Terry Cavanagh
W grze przenosimy się na cmentarz z kilkunastoma nagrobkami. Kiedy podejdziemy do jednego z nich, aby odczytać napis, włącza się muzyka i tańczymy, wciskając odpowiednie klawisze niczym w Guitar Hero lub Rock Band. Sam tytuł, Graveyard Graveyard Revolution, jest przekręceniem nazwy popularnej gry tanecznej.
Reset
Autor: Robin Burkinshaw
Startujemy małym stateczkiem z Ziemi w nieznane. Pojazd nie jest uzbrojony i ma ograniczone zasoby paliwa. Po kilkunastu sekundach atakują nas obce statki i rakiety. Tak prezentuje się gra Reset, w której nawet jeśli wygramy, skończymy w ten sam sposób. Dryfując w przestrzeni kosmicznej bez celu i nadziei.
Brain Dead
Autor: Mark Johns
Brain Dead rozpoczyna się od scenki, w której król dowiaduje się, że jego syn znalazł się w stanie śmierci mózgowej. Gra odwraca zasady platformówki, bo nie kierujemy postacią, ale elementami planszy (za pomocą jednego przycisku!). Zadanie jest proste tylko na papierze – musimy przeprowadzić bohatera przez poziomy. Świetna oprawa audiowizualna.
Frolick Furballs Safari Resort
Autor: Sos Sosnowski
Trafiamy do kolorowego świata pełnego futrzaków podskakujących radośnie do taktów wesołej muzyki. Na spacji przywołujemy zwierzątka do siebie. Co można z nimi zrobić? Oczywiście zdetonować je w fontannie krwii (lewym przyciskiem myszy). Warto sprawdzić, co stanie się, gdy pozbawimy życia wszystkie istoty.
Babymine
Autor: Rob Fearon
Psychodeliczna platformówka, w której, jak sugeruje tytuł, pełzamy dzieckiem po zakręconych i wizualnie męczących poziomach. Tak naprawdę, trudno powiedzieć, o co tu chodzi, bo gra za wszelką cenę stara się wytrącić odbiorcę z równowagi. Warto jednak rzucić na nią okiem. Bardzo małym kosztem osiągnięto tu porażające efekty.
defective
Autor: Sergio Cornaga
Samotna postać uzbrojona w broń stoi na środku ekranu. Nagle, pojawiają przeciwnicy. Oczywiście zaczynamy strzelać. Po wybiciu wszystkich postaci przechodzimy dalej: niestety drogę blokuje ogromne pole czerwonej mazi. defective to bardzo prosta gra, która stara się złamać pewną konwencję i poddać w wątpliwość przyzwyczajenia gracza.
Friendship in 4 Colours
Autor: Damian Sommer
Intrygująca platformówka dla dwóch osób (można grać też w pojedynkę), która na pierwszy rzut oka nie wnosi niczego. Dwójka bohaterów ma pokonać labirynt i dostać się do wyjścia. Pierwszy z graczy, którzy dotrze do końca otrzymuje broń. Okazuje się, że nie służy ona do zabijania wrogów, ale rani towarzysza. Przejście levelów wymaga więc ogromnego zgrania.
Let’s Typing Some English
Autor: Richard Perrin
Jedna z wielu gier dostępnych w zestawie, która ma na celu zaszokować nieświadomego gracza nagłą zmianą klimatu lub rozgrywki. Zabawa rozpoczyna się niewinnie: wpisujemy na czas kolejne zdania, składające się na opowieść o zwykłym dniu pewnej osoby. Po którymś z kolejnych obrazków, historia przybiera nieoczekiwany obrót.
Mirage Cat
Autor: Arcane Kids
Wyjątkowo wkurzająca gra, w której próbujemy dopaść pewnego kota. Mała bestia majaczy na horyzoncie i wydaje się być bardzo blisko. Kiedy jednak zbliżamy się do niej, wciskając na przemian strzałki w lewo i w prawo, nic się nie dzieje. Nie jest to oczywiście pełnoprawna gra z poziomami, ale pewien, bardzo zabawny i dziwaczny żart.
Mam nadzieję, że powyższe zestawienie skłoni Was do sięgnięcia po Pirate Kart (zestaw jest dostępny za darmo na oficjalnej stronie). Moje typy tylko kilka z co najmniej kilkudziesięciu świetnych produkcji, które pokazują inne podejście do gier. Jeśli odkryliście ciekawe tytuły w tym przebogatym worze z niespodziankami, dajcie znać w komentarzach.