Kolekcjonować gry każdy może czyli chwalimy się naszymi kolekcjami - barth89 - 5 stycznia 2012

Kolekcjonować gry każdy może, czyli chwalimy się naszymi kolekcjami

Każdy gracz kupuje gry. Czyniąc to, chcąc lub nie chcąc, staje się swego rodzaju kolekcjonerem. Im więcej tytułów, tym lepiej, ale liczy się też ich jakość. Niektórzy z nas mogą pochwalić się prawdziwymi perełkami, które normalnie są już nie do zdobycia, inni posiadają gry młodsze, bo zaczęli je kupować od niedawna lub może po prostu pozbywali się starszych tytułów, by kolekcja była "świeża". Nieważne jak duża jest nasza kolekcja gier - pochwalmy się nią!

Moje podejście do kolekcjonowania gier, pudełek itp. mogliście już poznać TU i TU, ale także tutaj je krótko opiszę.


Najistotniejszy jest dla mnie fakt, by kolekcja była kompletna (dążę do tego, by posiadać wszystkie tytuły z danej serii. Jeśli więc zdecydowałbym się na Mass Effect 3 nie mając poprzednich części, starałbym się ten "ubytek" nadrobić), a przede wszystkim - by była zadbana. Z pedantyczną wręcz ostrożnością i delikatnością obchodzę się nie tylko z samymi płytami, ale też z pudełkami, instrukcjami czy innymi dodatkami, które mogły być dodane do jakiejś edycji kolekcjonerskiej.

Gry na półce ustawiam gatunkami, dalej poszczególnymi tytułami (bądź powiązanymi, np. tematycznie) i ich częściami. Wszystko ustawione jest na półce, więc raczej standardowo, choć znam osoby, które gry trzymają np. w szafie czy gablotce. Zresztą ładna gablotka z szybą to moje marzenie, więc przy okazji przeprowadzki na pewno się w takie "cacko" uzbroję.

Na mojej półce z grami zobaczycie przede wszystkim tytuły świeże. Znajdzie się kilka starszych i kultowych (Colin McRae Rally 2, Mafia - niestety ostatnio sprzedałem premierowe wydanie tej świetnej gry, która w moim rankingu wszechczasów jest w ścisłej czołówce; Max Payne - niestety też reedycja). Zresztą moje podejście do reedycji jest takie, że nie przeszkadzają mi, ale jeśli mam możliwość kupna edycji premierowej to staram się właśnie taką edycję kupić. Starsze tytuły na bieżąco sprzedawałem, kiedy zorientowałem się, że kupuję gry dla faktu samego ich posiadania. Teraz wszystkie gry, które możecie zobaczyć coś dla mnie znaczą (nierzadko stanowią wartość sentymentalną) czy po prostu są to moje ulubione serie, których nigdy się nie pozbędę.


Żeby nie przedłużać - moja kolekcja gier prezentuje się tak:

Na samej górze zobaczyć możecie kartonowe boxy - są to Colin McRae Rally 2, 3 i 4, a także Codex Edition gry Assassin's Creed: Brotherhood. No i trzy półki - na każdej z nich gry ustawione w sposób, który wyżej opisałem. Patrząc od lewej strony górnej półki mamy strategie, dalej samochodówki, gry sportowe i akcji/TPP, niżej wciąż gry akcji/TPP, następnie gry akcji FPP i strzelanki, a na samym dole - dalsza część strzelanek i cRPG. Niektóre z gier nadal w folii.


Zbliżenie najwyższej półki. Przeznaczona jest ona właśnie do takich większych wydań, ale niestety nie zmieści mi się ich na niej zbyt dużo.


Górna półka. Od lewej - strategie: Company of Heroes i moje ukochane Age of Empires 3 z dodatkami. Spędziłem mnóstwo czasu w starciach online. Zasadniczo ciężko już dostać AoE3, ale jeśli ktoś ma możliwość kupić to gorąco do tego zachęcam - warto! Następnie możecie zobaczyć całą kolekcję CMR/DiRT, obie części WRC i F1, a także GRIDa, Shiftów i ostatnich NfSów, dalej Test Drive'y i trochę bardziej rozrywkowe samochodówki. Dalej obie FIFy (do edycji 11 byłem wiernym fanem PESa) i zaczynają się gry akcji/TPP. Wszystkie części GTA i Max Payne: Antologia. Miejsce zostawione na trzecią część przygód Payne'a i kilka samochodówek, które mam zamiar w tym roku kupić (następny NfS, DiRT Showdown, Test Drive: Ferrari etc.).


Środkowa półka to 100% akcji. C.d. akcji/TPP - serie takie jak: Just Cause, Driver (tylko ostatnia część, ale ponieważ jest to swoisty spin-off to nie czuję się w obowiązku posiadania wcześniejszych części), Saint's Row, Mafia (za Mafią zostawione miejsce na Spec Ops: The Line), Assassin's Creed, Batman (City w steelbooku), dlaej trochę FPP w stylu trochę post-apo, czyli Dead Island, Borderlands i Bulletstorm, dalej to już strzelanki z krwi i kości, czyli: cała seria Crysis, Red Orchestra (miejsce na Rising Storm), Call of Duty i Sniper: Ghost Warrior (miejsce na przesuniętą na drugi kwartał 2012 "dwójkę").


Dolna półka to wszystkie gry z serii Medal of Honor i Battlefield (3 w steelbooku), dalej MMO - World of Tanks i gry cRPG - Risen (czekam na Dark Waters), obowiązkowy Wiedźmin i, jakże mogłoby być inaczej, Skyrim.


Boję się momentu, w którym będę musiał przejść na wersje elektroniczne (a wiem, że kiedyś musi się to stać), bo póki co nie wyobrażam sobie, by nowo zakupionej gry nie dotknąć, rozpakować i postawić na półce. Ale to dalsza, mam nadzieję, przyszłość, a ten rok zapowiada się nad wyraz obiecująco i na pewno kupię sporo gier, które następnie zagoszczą na mojej półce.

A co o kolekcjonowaniu gier sądzi gnoll, jeden z naszych GOLowych kolekcjonerów?

"Gry zacząłem zbierać na studiach. W pewnym momencie miałem nadmiar gotówki i wielką chęć na zagranie w coś. Gdy kupowałem w sklepie komputerowym czyste płyty zauważyłem antologię pierwszych Battlefieldów - i kupiłem. Instrukcja gruba, 4 płytki - spodobało mi się. Następnie była Mafia z Kolekcji Klasyki - na początku nie zwracałem uwagi na wydanie. Kiedyś byłem filatelistą (zbierałem znaczki), więc wzorem tego zacząłem zwracać uwagę na towar starszy, nowy i całe serie. I tak poszło - miałem dużą niechęć do kartonów, w pewnym momencie wolałem kupić coś z taniej serii niż premierowy karton. Z biegiem czasu dalej go nie lubię, choć mam parę kartonów, ale takich naprawdę dużych gier - Blizzarda, pierwsze NfS, Master of Orion 2... po części lubię angielskie wydania gier (mają standardowe pudełka DVD, które mi pasują), ale polskie mają często znacznie lepsze wydania. Taki Wiedźmin mógłby na Zachodzie być EK. Dziś powoli kończę z tym - przerzucam się na Steam, zacznę sprzedawać gry jak zniknie moja wishlista na Steam. Ale oczywiście takie serie jak NfS, Battlefield, Silent Hill czy gry Blizzarda zostawię - do niektórych serii mam zbyt duży sentyment."

Wątek na forum GRY-OnLine, który poświęcony jest kolekcjonowaniu gier znajdziecie TU

 


 

Teraz kolej na Was - opowiedźcie jakie jest Wasze podejście do kolekcjonowania gier, w jaki sposób ustawiacie je na półce, a przede wszystkim - zróbcie ich zdjęcia i pochwalcie się nimi! Jeżeli znajdziecie chwilę czasu to najlepiej jakbyście opisali wszystko w sposób podobny do mojego, ale już samo zdjęcie i krótki opis wystarczy, by każdy zobaczył Waszą kolekcję :)

barth89
5 stycznia 2012 - 17:50

Czy starasz się, by Twoje gry ładnie wyglądały na półce?

Tak 77,2 %

Nie 22,8 %