Fallout: New Vegas - RPG w wielkim stylu - Karolus - 29 stycznia 2012

Fallout: New Vegas - RPG w wielkim stylu

Karolus ocenia: Fallout: New Vegas
90

Premiera Fallout: New Vegas przeszła jakoś obok mnie. Chyba brak „4” w nazwie spowodował, że podświadomie potraktowałem grę jako mniej wartościową niż Fallout 3. Na szczęście co się odwlecze to nie uciecze. Niedawno spędziłem jakieś 50 godzin z New Vegas i mogę ze spokojem powiedzieć, że tak jak „wojna nigdy się nie zmienia”, tak gry z serii Fallout nigdy nie zawodzą. Najnowszy Fallout dał mi to, o co ostatnimi czasy bardzo ciężko - kawał porządnego oldskulowego RPGa.

W tytule brakuje "4", grafika i system zbytnio się nie zmieniły, ale New Vegas to nie żaden dodatek, a samodzielny tytuł. Grę rozpoczynamy jako kurier, który w trakcie zlecenia zostaje napadnięty i cudem uchodzi z życiem, dzięki interwencji sympatycznego robota. Na początku fabułę napędza chęć dowiedzenia się kto i dlaczego nas zaatakował, ale najciekawiej robi się wtedy gdy zostajemy wplątani w konflikt o zaporę Hoovera. Zapora jest kontrolowana przez wojska Republiki Nowej Kalifornii, ale chrapkę ma na nią Legion Cezara, a władca Nowego Vegas - tajemniczy Pan House również dorzuca tu swoje trzy grosze. 

Frakcje, które pojawiają się w grze (nie tylko te 3 główne wymienione wyżej, ale również kilka mniejszych) to prawdziwy majstersztyk. Każda ma swoje cele, jest oryginalna i ciekawa, a twórcom udało się uniknąć podziału na czarne i białe. Żadna strona nie jest po prostu dobra lub zła. Cały czas miałem dylemat w jaki sposób postąpić, komu pomóc, a komu zaszkodzić. Decyzje są brzemienne w skutkach, a my naprawdę mamy wpływ na świat wokół nas. Po prostu rewelacja. Pod tym względem gra może stawać w szranki z Wiedźminem.

Frakcja, która wzbudziła u mnie największe emocje i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie jest Legion Cezara. To fanatyczna armia łowców niewolników działająca na wzór starożytnego Rzymu. Działają pod przywództwem Cezara, stosują się do niezwykle surowych zasad, a ich podboje znaczą zgliszcza osad i ukrzyżowani mieszczanie. Świetny i oryginalny pomysł, który zaskakująco dobrze wpasował się w postnuklearny świat.

W New Vegas oprócz świetnego głównego wątku jest jeszcze mnóstwo zadań pobocznych, które stoją na bardzo wysokim poziomie. Są zróżnicowane i dobrze przemyślane. Zadania poboczne wykonywałem nie tylko po to, żeby nabić sobie więcej punktów doświadczenia, a przede wszystkim dlatego, że wciągały: fabułą, ciekawymi postaciami, intrygującymi miejscami. Pomoc ghulom w wystrzeleniu ich w kosmos; prowadzenie śledztwa dotyczącego krypty, w której jej mieszkańcy składali ofiary z ludzi; uwolnienie chłopaka z rąk kanibali. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ogromną zaletą dla mnie jest położenie dużego nacisku na umiejętności „nie walczące”. Wykorzystuje się je podczas rozmowy, eksploracji terenu i zwykłego życia na pustkowiach. Często dzięki nim można uniknąć rozlewu krwi lub po prostu ułatwić sobie wykonanie zadania. Wystarczy wspomnieć o tym, że nawet ostatniego bossa mogłem z maksymalnym poziomem Retoryki przekonać do odejścia.

New Vegas ma w sobie wszystko co powinien mieć porządny RPG:

  • świetny klimat i fabuła,
  • ogromny obszar do zwiedzenia,
  • rozrywka na wiele godzin,
  • ciekawi NPCe,
  • mnóstwo wciągających zadań pobocznych,
  • bardzo dobrze sprawdzający się rozwój postaci,
  • masa użytecznych przedmiotów,
  • możliwość wykonania zadań na różne sposoby,
  • swoboda w prowadzeniu rozgrywki.

Grze mogę zarzucić jedynie dwie wady. Pierwsza to silnik graficzny. Widać, że ma już swoje lata. Animacje i ogólna oprawa z nóg nie zwalają. Druga to towarzysze głównego bohatera. Szwendali się jedynie pod nogami i właściwie nie znalazłem powodu, dla którego chciałbym mieć ich u swego boku. Ostatecznie dużo lepiej podróżuje się samemu, ale to żadna nowość. Bethesda Softworks nie radzi sobie z tym elementem zarówno w The Elder Scrolls jak i w serii Fallout.

Na koniec krótka zachęta z mojej strony. Jeżeli tak jak ja przegapiliście premierę tej gry, to naprawdę warto zainteresować się nią teraz. Ponad rok czasu minął, ale New Vegas nadal zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie.

Karolus
29 stycznia 2012 - 13:50
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.01.2012 15:31
aope
👍
odpowiedz
aope
152
Corporate Occult

Flyby, no to się cieszę :) Bogatej w akcje przygody, Kurierze :)

31.01.2012 10:39
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Gram właśnie w Old World Blues (przetłumaczone jako Smutki Starego Świata) i na razie jest ok. Wybija się muzyka, sympatyczna. Co śmieszne mam 45 lvl i w tych okolicach szybciej się nabija levele niż wcześniej!

Zastanawiam się teraz jakiego moda wybrać do drugiego podejścia: Project Nevada czy ten J. Sawyera http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=457133

31.01.2012 13:31
aope
odpowiedz
aope
152
Corporate Occult

A czemu nie jeden i drugi? :] Wystarczy, że podczas instalacji Project Nevada odznaczysz poprawki do balansu :]

31.01.2012 13:47
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Za duzo kombinowania i zbyt duża szansa na przykre niespodzianki.

Nic to, wracam do OWB a potem do Zewu Prypeci z nowym modem - Misery/I work Alone.

31.01.2012 13:53
jopin
odpowiedz
jopin
144
Generał

witam serdecznie - mam pytanie czy slychac cos moze o wydaniu falouta nv w wersji GOTY ? no i tez polecam taki zbiór modów do falouta nv zrobiony jest on przez niezłego modera aureliusa tu link
http://hrothgar.pl/topics56/fallout-new-vegas-modpack-poprawiajacy-rozne-aspekty-gry-vt1150.htm

polecam serdecznie gra sie zmienia wyśmienicie ;)

31.01.2012 13:56
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
109
Legend

witam serdecznie - mam pytanie czy slychac cos moze o wydaniu falouta nv w wersji GOTY ?

Bodaj 10 lutego premiera.

no i tez polecam taki zbiór modów do falouta nv zrobiony jest on przez niezłego modera aureliusa tu link

W forumowym wątku o Falloucie Aurelinus wrzucał info na temat swojego moda.

31.01.2012 14:03
Orlando
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

A w lutym za 40 zł się zdobyło NW i 3 DLC na Steamie. :-D A chciałem complete, no ale.

31.01.2012 16:39
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Ja w święta za 50zł miałem podstawka+komplet DLC (4 duże 2 małe).

Za to mam inny zgryz - co drugie wyjście z gry jakieś pliki mi się pierdzielą i muszę weryfikować pliki gry a także je ściągać (kilka-kilkadziesiąt a teraz 250MB na 2Mb Neostrada to uciążliwa rzecz). O robieniu ALT+TAB mogę też zapomnieć bo nie działa. Znaczy, działa ale kaprysi/

31.01.2012 21:30
aope
😊
odpowiedz
aope
152
Corporate Occult

Znana jest już cena sugerowana (poszczególni sprzedawcy będą mieli z pewnością taniej) "kompletnego" wydania New Vegas w Polsce :) Całe 149,99 PLN. Moim zdaniem dobra cena jak za taką grę. Jednak Ci wszyscy, którzy omijali promocje i czekali przepłacą prawie 3 krotnie - komplet na Steam kosztował bowiem ok. 50 PLN w promocji świątecznej i wcześniejszych promocjach. Jest też dostępny trailer: http://kotaku.com/5877376/this-fallout-new-vegas-ultimate-edition-trailer-celebrates-folks-that-waited

31.01.2012 21:40
kęsik
😃
odpowiedz
kęsik
109
Legend

Znana jest już cena sugerowana (poszczególni sprzedawcy będą mieli z pewnością taniej) "kompletnego" wydania New Vegas w Polsce :) Całe 149,99 PLN

Na GOLu już za 119 :D

31.01.2012 21:42
Orlando
👍
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

aope, nie wiem czy już znasz, ale chcę sie odwdzięczyć:
http://newvegas.nexusmods.com/downloads/file.php?id=35061
Mod dodający fantastyczną stację radiową z utworami, które idealnie pasują do świata Fallouta. Nie wyborażam sobie chodzenia bez tego w tle.

31.01.2012 21:53
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Old World Blues ukończony. No to wszystkie DLC za mną. Zabrałbym się za podstawkę ale mi się strasznie nie chce.

@up
sprawdzę tę stację, przydałaby się muzyka bo mix muzyki z F3+oryginałów to za mało.

31.01.2012 21:58
aope
😊
odpowiedz
aope
152
Corporate Occult

Orlando, dzięki :) Sprawdzę na 100 proc. :)

01.02.2012 11:38
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Ja mam dwie dodatkowe stacje - bluesową i tą co bodajże Rojo polecał

01.02.2012 11:43
aope
👍
odpowiedz
aope
152
Corporate Occult

Jeśli już o stacjach radiowych, to czemu nie stworzyć sobie własnej? :] http://newvegas.nexusmods.com/downloads/file.php?id=36406

01.02.2012 11:43
mrgiveman
odpowiedz
mrgiveman
74
Za PełO to kradli

Druga to towarzysze głównego bohatera. Szwendali się jedynie pod nogami i właściwie nie znalazłem powodu, dla którego chciałbym mieć ich u swego boku. Ostatecznie dużo lepiej podróżuje się samemu, ale to żadna nowość. Bethesda Softworks nie radzi sobie z tym elementem zarówno w The Elder Scrolls jak i w serii Fallout. To w końcu jak jest , producentem jest Obsidian czy Bethesda ?

01.02.2012 11:49
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Bethesda ;) Tak stoi na pudełku FNV. I są "podobieństwa" ;)
Mimo wszystko, stałych NPC, "do użycia" na raz, więcej w FNV. ;) W Skyrim za to większy ich wybór.
Wbrew pozorom (lub w zależności od stylu grania) ani w FVN ani w Skyrim, nie są przeszkodą - odwrotnie, są atrakcją ;)
W FVN palmę pierwszeństwa wśrod NPC dzierży robot Eddi i Weronika - rola tego pierwszego wzrasta przy czwartym dodatku ;) Także NPC FNV są bardziej wpisani w fabułę - powiedziałbym nawet są niezastąpieni w wypadku fabuły właśnie. ;) Lecz trzeba mieć wszystkie dodatki. ;)

01.02.2012 12:05
kęsik
😉
odpowiedz
kęsik
109
Legend

No przecież Obsidian jest producentem New Vegas...

01.02.2012 12:09
Orlando
😊
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

Obsidian zrobił grę (co widać <3), Beszeda wydała.

01.02.2012 12:09
Flyby
😃
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Ja podaję to co pisze na pudełku FVN z frontu, kęsik - z tyłu i owszem, jest Obsidian, Bethesda, gamebryo, havok i Cenega - w takiej właśnie kolejności ;) Powiadają że sukces ma wielu ojców ;)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze