#5 StarCraft 2 - Wywiad z DaNa - JDabrowsky - 11 maja 2012

#5 StarCraft 2 - Wywiad z DaNa

Radosław „DaNa” Danowski to jeden z najbardziej znanych graczy StarCrafta w Polsce. Mimo młodego wieku, sportowiec prezentuje profesjonalny styl gry, który umiejscowił go w arcymistrzowskiej lidze.

DaNa

DaNa: Witam wszystkich! Nazywam się Radosław ''Dana'' Danowski. W tym roku kończę 15 lat. Gram w Starcrafta 2, dumnie reprezentując zergów w lidze GM (Grand Master – Arcymistrzowska).

JDabrowsky: Na początku chciałbym zacząć od prostego pytania - dlaczego postawiłeś właśnie na RTS’y?  Co Cię w nich na tyle zainteresowało, że stały się one poniekąd Twoją pasją?

D: Szczerze mówiąc StarCraft jest jedynym RTS’em który mnie kręci… którego lubię. Na co dzień bardziej preferuje gry z gatunku RPG. Moja przygoda z SC zaczęła się przypadkowo - dostałem ją na urodziny jak miałem bodajże 8 lat, od razu się w niej zakochałem i kiedy wyszła druga część tego RTS’a było oczywistym wyborem w kontynuacji mej kariery e-sportowej.

JD: W takim razie co Ci się spodobało w StarCrafcie? Co wyróżniło tą grę spośród innych strategii?

D: W StarCrafcie najbardziej podoba mi się mechanika gry, potrzeba szybkiego zasuwania na klawiaturze, jednoczesnego myślenia i analizowania gry. Sądzę że to właśnie odróżnia StarCrafta i czyni go bardziej ''skillowym'' od innych strategii.

JD: Podobnie jak Nerchio, jesteś bardzo znany przede wszystkim z profesjonalnego grania Zergami. Dlaczego wybrałeś właśnie tę rasę? Co przede wszystkim ukształtowało Twój wybór?

D: Zaczynając grę multiplayer w SC2, grałem protossem z  racji przyzwyczajenia się z BroodWara. Tutaj jednak nie podchodził mi styl makrowania, z kolei terranem zabił mnie mirror którego nie potrafiłem grać, wybór więc wypadł na zerga. Pewnego razu zobaczyłem roach push z jednej bazy, przybrałem tą strategię i zacząłem w nią grać. Na początku dzięki temu, wygrywałem większość gier, następnie dokładałem do tego nowe taktyki i tak jakoś wyszło : ).

JD: Jesteś bardzo młodym graczem i zarazem profesjonalnym, czy zamierzasz w przyszłości ciągnąć swoją karierę w e-sporcie? 

D: Myślę że będę grał w StarCrafta dopóki będzie on ''żył'', dużo też zależy od mojej nauki - teraz wyboru liceum, potem studiów. Mam zamiar iść na medycynę więc nie będę miał czasu grać w SC2. Kolejnym czynnikiem który chcąc, nie chcąc decyduje o mojej przyszłej karierze e-sportowej jest sport. Gram w piłkę nożną, w miarę na wysokim poziomie, jeżeli pojawi się szansa trafienia do jakiegoś profesjonalnego klubu, myślę że nie będę miał tyle czasu na granie.

JD: Jak słyszymy, nauka ma naprawdę duży wpływ na przyszłość Twojej e-sportowej kariery, więc zapytam jak Ci poszły testy gimnazjalne ?

D: Powiedzmy że w miarę w porządku.

JD: Wraz z redakcją gameplay.pl życzymy Ci wysokich wyników w nauce! Wracając do tematu - co na temat e-sportu i SC2 sądzi Twoja rodzina jak i pobliskie otoczenie? 

D: Moja rodzina reaguje pozytywnie na StarCrafta, szczególnie od czasu gdy widzą że mogę coś na tym zyskać, a nie tylko ''tracić'' czas przed komputerem grając w te głupie gry! Pamiętam jak na lanie w Kłomniach mój ojciec oglądał każdy, mój mecz na livestreamie, mimo że w ogóle nie ogarnia StarCrafta to po każdym wygranym meczu wysyłał mi sms’a motywującego i zagrzewającego do dalszej gry. Koledzy w szkole, w drużynie oczywiście się jarają moją grą i ciągle pytają o różne rzeczy z nią związane.

JD: Czy traktujesz StarCrafta jako rozgrywkę, a może już jako pracę?

D: StarCrafta zawsze będę traktował jako rozrywkę, bo nie ma sensu tracić tyle czasu na coś co nie sprawia ci rozrywki, coś co cię nudzi. Turnieje to tylko dodatkowa fajna sprawa, która nagradza wszystkie trudy włożone w trening. 

JD: Jakie jest Twoje największe osiągnięcie, z którego jesteś najbardziej zadowolony?

D: Huh. Nie mam ich zbyt dużo, ale jeśli mam dokonywać wyboru to stawiam na MaxFloPlay Open Torturament, ponieważ był to jeden z moich pierwszych turniejów na których pokazałem się na scenie gammingowej, otworzył mi też on drogę do MaxFloPlay jako zawodnika.

JD: Pamiętasz może jakiś ciekawy turniej, albo grę która utkwiła Ci w pamięci z powodu śmiesznych akcji albo niedorzecznych zagrań :)?

D: Pamiętam jak grałem na mTwSonG'a i openingi się tak ułożyły że ja zagrałem 1 base infestor, a on 3 raxy i z tego jeszcze wyszła makro gra! Jak by tego było mało, to na koniec zastosowałem Idra GG tajming i wyszedłem mając duża przewagę (praktycznie wygraną grę), ale całe bo7 wygrałem także ok! : )

JD: Patrząc okiem profesjonalnego zawodnika, jak według Ciebie Polacy stoją w e-sporcie, jeśli chodzi o SC2?

D: Polacy w esporcie zawsze stali wysoko, przecież w Sc1 byliśmy swego czasu mistrzami świata! W SC2 jest już trochę gorzej, ale myślę że jest nieźle, tacy gracze jak Nerchio, Mana, DieStar reprezentują naprawdę wysoki międzynarodowy poziom.

JD:  Może lekko zejdźmy z e-sportu i pogadajmy na temat StarCrafta. Co sądzisz na temat kampanii StarCrafta? Oczywiście jeśli w ogóle w nią grałeś.

D: Pewnie że grałem, fabuła sama w sobie nie jest zła ale rozgrywka jest już naprawdę nudna. Siedzisz na pokładzie i robisz misje terranem, jedyna odskocznia od tej rutyny to wcielenie się w skórę protossów i przejęcia wspomnień Zeratula na kilka misji.

JD: A co w ogóle byś z mienił w uniwersum StarCrafta? Co uważasz że jest piętą achillesową tej gry i musi być koniecznie zmienione?

D: Jak dla mnie SC2 powinno być zdecydowanie bardziej zróżnicowane, bo jak na razie to każda gra to klepania schematu standard vs standard, tutaj nie możesz wytworzyć własnego stylu jak w SC:BW. Komentator nie może powiedzieć o tobie jak np. o Paranoidzie ''ten gracz jest makro graczem'' albo ''ten gracz ma uber micro mutami !'', trzeba coś z tym zrobić panowie z Blizzarda!

JD: Jak wiemy początki w tymże RTS’ie są naprawdę trudne i większość graczy po pierwszy dwóch meczach, odkłada tą grę na półkę. Masz dla nich jakąś wskazówkę? Podpowiedź?

D: Przede wszystkim nie załamywać się gdy przegrywamy i nie zwalać tego na imbe, tylko na spokojnie obejrzeć replay zobaczyć co zrobiłem źle i co powinienem zrobić lepiej. Można też powypytywać lepszych graczy i dyskutować z nimi na temat gry, ja robię to do teraz.

JD: I ostatnie pytanie - jakie tytuły oprócz StarCrafta 2 Cię jeszcze fascynują? Jak wspomniałeś wyżej, cenisz sobie także inne gatunki gier.

D: Wszelkiej maści RPG'i: Wiedźmin, Assasin Creed, Dragons Age ect ect... Oczywiście lubię się także zrelaksować grając w najnowsze wydanie Fify albo Tekkena.

JD: Dziękuje za wywiad i życzę dalszych sukcesów! Nie tylko gammingowych! Pozdrawiam.

D: Na końcu chciałbym jeszcze pozdrowić całe MaxFloPlay, Strefe SC, mojego wiernego menadżera Hexe, moją kochaną drużynę Sapa Rumia, Mateusza(on wie) i wszystkich ludzi którzy dotrwali do końca. Mam nadzieję ze nie czytało się tego aż tak strasznie, pamiętajcie to mój pierwszy wywiad i toss imba !: D

JDabrowsky
11 maja 2012 - 17:25