#2 StarCraft 2 - Soundtracki - JDabrowsky - 10 kwietnia 2012

#2 StarCraft 2 - Soundtracki

Ścieżka dźwiękowa jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają przede wszystkim na klimat jak i jakość rozgrywki.

Przez bardzo dużą różnorodność gatunków muzycznych, producenci gier mają coraz trudniejsze zadanie z wybraniem odpowiednich soundtracków, które mogłyby dopasować się do gustu każdego gracza, jak i nie niszczyłyby klimatu danej nacji (chodzi tutaj przede wszystkim o RTS’y). Dlatego coraz częściej autorzy gier odrzucają soundtracki, dając graczowi wolny wybór, na samodzielne odtworzenie, pożądanej przez niego muzyki.

Czy ścieżka dźwiękowa StarCrafta spełnia główne zamierzenia soundtracków? Czy dzięki niej możemy poniekąd ugrupować rasę do odpowiednich cech? Tak. Uważam że Blizzard dobrał uniwersalną muzykę, która zarazem potrafi podkreślić klimat gry, jak i przypasować się do gustów większości graczy. Dzięki soundtrackom możemy domyślić się, czy dana rasa jest dobrze nastawiona do „rzeczywistości”, czy źle. Mimo że muzyka ze StarCrafta spełnia wszystkie cechy jakie potrzebuje ścieżka dźwiękowa w grach, to według mnie nie jest ona na aż takim wysokim poziomie jak np. soundtracki ze Skyrima, czy Heavy Raina.

Jak już wspomniałem wyżej, każda rasa ma odmienną ścieżkę dźwiękową, dlatego w dzisiejszym artykule podzielę ocenę, jak i opis tych soundtracków na cztery kategorie.

1. Main Title

Main Title, czyli główna muzyka która wita nas na samym początku w menu. Mimo że zaczyna się spokojnie i niezbyt udanie, to cały efekt końcowy wychodzi świetnie i wręcz moralizuje do kolejnej rozgrywki. Widać że twórcy tej muzyki, byli mocno zapatrzeni na film StarWars, gdyż w niektórych momentach (np. 1:01) możemy rozpoznać „kawałki” ścieżki dźwiękowej z Gwiezdnych Wojen.

2. Terran

Terrani posiadają bardzo spokojne jak i karczmowe soundtracki, które pokazują dobroć rasy jak i ich opanowanie. Mimo wszystko wśród Terranów nie może także zabraknąć energicznych, jak i smutnych rytmów.

3. Zerg

Zergi to złowroga, jak i mroczna rasa, co znakomicie pokazują ich soundtracki. Mamy tutaj częste bębnienia i zmiany tonów, które idealnie podkreślają charakter "robaków".

4. Protoss

Soundtracki tej rasy są bardzo tajemnicze i pokazują że tak naprawdę nie do końca wiadomo jakie nastawienie do rzeczywistości mają Protossi. Ta zagadkowość jest mocno podkreślona przez mroczne dźwięki.

Przed napisaniem tego artykułu, starałem się wysłuchać wszystkich soundtracków ze StarCrafta 2, jak i wyczulałem ucho podczas grania by mniej więcej dopasować je do moich odczuć.

< Poprzedni artykuł (Początki)                            (Fabuła: Historia Protossów) Kolejny artykuł >

Dziękuje za przeczytanie i uwagę.

JDabrowsky

JDabrowsky
10 kwietnia 2012 - 11:31
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.04.2012 12:02
Placek89
Placek89
118
GameAddict

Artykuł spoko, taka zbiórka OSTa z Starcrafta. Osobiście soundtrack terran uważam za najciekawszy, ale to moje osobiste zdanie. Teraz zacznę się czepiać jak na mnie przystało...

Terrani posiadają bardzo spokojne jak i karczmowe soundtracki, które pokazują dobroć rasy jak i ich opanowanie.

Dobroć i opanowanie u Terran? Z której strony? Byli kryminaliści po praniu mózgu zaciągnięci do służby? Upadek Tarsonis? Czystki na ziemi jeszcze przed założeniem UED? Mógłbym wymieniać w nieskończoność... Akurat uniwersum Starcrafta tak samo jak WH40k nie ma tej do końca "dobrej" strony. Wiem, że artykuł jest całkowicie na inny temat, ale research też jest ważny...

10.04.2012 13:31
JDabrowsky
odpowiedz
JDabrowsky
6
Legionista

Inaczej - dobroć porównując z innymi rasami :)

10.04.2012 13:38
axel1
odpowiedz
axel1
76
LaCroix

No to i tak według mnie Protossi mają znacznie więcej 'dobroci i opanowania'.