Przegląd serialowych powrotów tej jesieni [Odcinek 2] - Whiteman - 16 września 2012

Przegląd serialowych powrotów tej jesieni [Odcinek 2]

Kolejny, a zarazem ostatni odcinek subiektywnego zestawienia. W poprzednim wspomniałem o seriach: American Horror Story, Dexter oraz Jak poznałem waszą matkę. Zrezygnowałem z zarysu, jak również istotniejszego streszczenia fabuły. Mając przede wszystkim na uwadze funkcjonowanie odpowiedniego „okołofilmowego” serwisu, jak również fakt, że większość z Was o ile nie jest na bieżąco z serialami, tak skądinąd „kojarzy”, bądź też o nich słyszała.

* Tekst nie zawiera lokowania spojlerów

** Daty premier dotyczą emisji w USA.


Teoria wielkiego podrywu [Sezon 6 – premiera: 27 września]

Chcąc przedstawić przeciętny harmonogram dnia gracza hardcorowego, omawiany tytuł z pewnością plasuje się w czołówce pod kątem wiarygodności. Do pojęcia hardcore dodałbym jeszcze pokrewne: nolife, nerd i geek. W każdym razie postaciami wiodącymi są osobnicy, których relacje towarzyskie niejednokrotnie ograniczają się tylko i wyłącznie do wklepywania w klawiaturę komend w World of Warcraft. 

Zasłużony, sitcomowy duet stojący za stworzeniem serialu (Chuck Lorre i Bill Prady) jest gwarancją udanych gagów i z lekka sarkastycznego klimatu. Przyznam szczerze, że przy jednoczesnym rozbawieniu, pojawił się lekki niepokój – zważywszy na to jak doskonale odnajduję się we wszystkich aluzjach czynionych wobec graczy. Dla równowagi – terminologia z dziedziny fizyki i astronomii jest mi niemal całkowicie obca.

Analogicznie do „przypadku” Jak poznałem waszą matkę – TWP dysponuje koronnym charakterem, który stanowi ikonę serii i zbiór charakterystycznych motywów. Sheldon Cooper – geniusz fizyki teoretycznej, wyznawca Star Treka i dość „praktycznego” podejścia do życia. Mimo pewnej rutyny w konstruowaniu standardowego odcinka, w dalszym ciągu na liście „do oglądnięcia”.

(Gdzie oglądać? – Ostatni (piąty) sezon gościł w ramówce Comedy Central. Najbliższy zapewne również tam zawita z wiadomym opóźnieniem. 'Alternatywą' pozostają oczywiście bogate zasoby Internetu).


The Walking Dead [Sezon 3 – premiera: 14 października]

Motyw żywych trupów zdaje się nie tracić na popularności, zarówno na poletku gier video (Resident Evil  6 jako „czasowy exclusive” w Polsce),  jak i kinematografii (ponownie Resident, eJay raczej rozwiał wątpliwości co do „jakości” tej produkcji). Na powyższych frontach z dwojakim powodzeniem radzi sobie seria The Walking Dead.

Z grą (jeszcze) nie miałem do czynienia, jednak pozytywnie opinie prawdopodobnie wymuszą sięgnięcie do portfela. Serial to osobna kwestia, zwłaszcza po ostatnim sezonie. Pierwszy przyciągnął oczywiście tematyką i survivalem w apokaliptycznych realiach (z oryginałem w postaci komiksu niestety nie miałem do czynienia). Nie było spektakularnego ‘Wow’, niemniej oczekiwania zostały spełnione z nawiązką. Drugi zaś rozmienia się na drobne oraz powyższe argumenty, zastępując je przegadanymi odcinkami wraz z położeniem ciężkości na relacjach międzyludzkich. Zombie zdają się okazjonalnym gościem.

W moim zestawieniu najniżej, paradoksalnie jednak sięgnę po otwarcie kolejnego sezonu. Z ciekawości, z chęci poznania dalszych losów, z nadzieją powrotu właściwego „mięsa” tego  serialu.

(Gdzie oglądać? – Pierwszy i drugi sezon emitowane są na rodzimym FOXie. Trzeci sezon ponownie tam zawita. Niemal na równi z premierą zza oceanem, bo już 16 października. Ku mojemu zdziwieniu pierwszy sezon 'zadebiutował' w TVP1. W ramówce figuruje osobliwie jako 'Żywe trupy', osobliwe są również pory emisji - 2:30 nad ranem).


Zakazane imperium [Sezon 3 – premiera: 16 września]

Absolutny faworyt, biorąc pod uwagę dotychczasową formę, jak i miejsce w subiektywnym rankingu. Argumenty za to przede wszystkim: klimat, pieczołowitość w odzwierciedleniu Ameryki „tamtych” czasów i niewątpliwie - gro postaci, pośród których błyszczy naczelny szwarccharakter – Enoch „Nucky” Thompson (Steve Buscemi).

Znaczące nazwisko niekoniecznie przekłada się na równie znaczący sukces (vide Ridley Scott i Prometeusz), jednak w wypadku Zakazanego Imperium zadziałało. Zwłaszcza jeśli za produkcją serialu stoi Martin Scorsese, a scenarzystą jest ojciec Rodziny Soprano. Gangsterski półświatek funkcjonuje więc z właściwym sobie porządkiem - wymuszenia, haracze, nielegalny (wówczas) handel alkoholem są chlebem powszednim w Atlantic City. Wszystko to okraszone nieodłączną polityką, zawrotnymi sumami pieniędzy, ukazując również w dalszym tle zarys i obyczaje społeczne epoki czasów prohibicji.

Serial dość luźno nawiązuje do rzeczywistych wydarzeń z kart historii. Pośród fikcyjnych postaci wiodących pojawiają się jednak takie „osobistości” jak Al Capone i Charles „Lucky” Luciano.

(Gdzie oglądać? – Jako, że mamy do czynienia z produkcją HBO - domyślnym miejscem emisji są łamy tej właśnie stacji. I to już dzień po premierze zza oceanem).


Family Guy [Sezon 11 - premiera: 30 września]

Klasyk w zestawieniu. W zasadzie jakikolwiek komentarz wydaje się zbędny. Nieśmiertelne uniwersum, Seth MacFarlane i sarkastyczne aluzje do popkultury. To nie może się znudzić.

(Gdzie oglądać? – Miszmasz sezonów wyświetla rodzimy FOX. Bycie 'na bieżąco' to ponowne zawierzenie bogactwu zasobów Sieci).

Whiteman
16 września 2012 - 21:23
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.09.2012 00:12
Krecik1218
Krecik1218
84
Pretorianin

The Walking Dead na TVP1 leciał w sobotę o 23:25, tydzień temu trochę po północy. Chyba, że coś się zmieniło i trzeci odcinek w następną sobotę pojawi się tak późno.

17.09.2012 00:24
Whiteman_1989
odpowiedz
Whiteman_1989
7
Legionista

Ogólnie rzecz biorąc pora emisji jest nieregularna, chociaż założeniem jest, że 'nowy odcinek' debiutuje w piątek zaś powtórka następuje w kolejny dzień. Cała sytuacja jest dość kuriozalna, zważywszy, że TVP nie robiło jakiejkolwiek 'promocji' tego serialu.

17.09.2012 08:21
BliBs_Pl
odpowiedz
BliBs_Pl
77
Weltschmerz

The Walking Dead na TVP leci w ten sposób, że jest najpierw w piątek po 1 czy nawet 2, a potem następnego dnia, czyli w niedzielę leci ten sam odcinek ale około 23.30 (tak było ostatnio)

17.09.2012 10:22
Punisher1777
odpowiedz
Punisher1777
49
Pretorianin

tyle fajnych seriali odpada po 1 sezonie a taki żałosny The Walking Dead się utrzymuje...muszą nieźle w łapy dawać. a co do Zakazanego Imperium - nie sięgam po 3 sezonie ze względu na to że w finałowym odcinku 2 sezonu uśmiercili najbardziej barwną ( i najlepiej grającego aktora w tym serialu ) postać i tyle w temacie

17.09.2012 10:24
Orlando
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

muszą nieźle w łapy dawać.

Panoczek wie co to oglądalność?

17.09.2012 10:45
hopkins
😊
odpowiedz
hopkins
175
Zaczarowany

Oooo zapomnialbym o Boardwalk Empire. Dzieki juz sie ssie! :)

17.09.2012 11:59
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Akurat w przypadku Walking Dead jestem w stanie uwierzyć, że ktoś płaci tym ludziom za oglądanie.

Nie rozumiem tylko, dlaczego tak wiele osób twierdzi, że dopiero drugi sezon zniżył loty. Przecież już pierwszy był do dupy.

17.09.2012 14:23
hopkins
odpowiedz
hopkins
175
Zaczarowany

Swoja droga to razem z Family Guy startuje tez nowy sezon American Dad.

17.09.2012 16:12
Whiteman_1989
odpowiedz
Whiteman_1989
7
Legionista

@Punisher1777 - Śmierć wspomnianej postaci również pozostawiła w przekonaniu, że kolejny sezon 'nie będzie taki sam', w każdym razie chyba wiedział na co się pisze igrając z większymi od siebie ;)

Kolejne sezony 'The Walking Dead' nie zastanawiają, jeśli brać pod uwagę oceny jakie zgarnia (na Metacritic średnia 8,2 z recenzji). Zresztą popyt na zombiaki jest jednocześnie na tyle bezkrytyczny, że konsumuje wszystko (spoglądam właśnie na zagraniczny box office i czołowe miejsce najnowszego Residenta).

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze