Seks w grach - myrmekochoria - 26 września 2012

Seks w grach

Tekst zawiera spoliery dotytczące fabuły Mass Effect i Silent Hill 2

Osobiście wierze, że gry staną się nowym medium artystycznym opisującym kondycję ludzką podobnie jak literatura, malarstwo, teatr, kinematografia itd. Seks jest kluczowym doświadczeniem ludzkim i dzięki pożądaniu każdy z nas może cieszyć się egzystencją na tym wspaniałym świecie. Społeczeństwo ciągle ma problemy z rozmawianiem o seksualności. Nie rozumiem czemu ludzie przemilczają coś dzięki czemu istnieją. Każde medium artystyczne miało swoją batalie o niezależność. Największe bitwy jednak prowadzono o opis seksualności. Pędzle, pióra, dłuta, kamery wygrały je w końcu nie tylko walcząc o swoje, ale przede wszystkim tym, że dojrzały do tematu seksualności. Fedra Racin’a, obrazy Degasa, Czerwone i czarne Stendhala, rzeźby o idealnych kształtach i nawet choćby Boogie Nights, American Beauty czy Nóż w wodzie. Tysiące przykładów.

Sposób portretowania seksu w grach jest wciąż niedojrzały. Samego seksu używa się do celów marketingowych, wzbudzania taniej sensacji. Gry wciąż mają problem z odbiorem i poważnym traktowaniem jako artystycznej formy wyrazu. Ogromny procent społeczeństwa wciąż uważa gry za zabawki dla dzieci i jeżeli w powszechnym mniemaniu wrzuca się motyw dla dorosłych (seks, przemoc itd.) do „zabawek”, to zaczynają się kontrowersje. Dlatego tania seksualność nie pomaga grom w ich ewolucji do stania się czymś więcej. Historia seksualności w grach naznaczona jest na wpół nagimi bohaterami, stereotypami zachowań, wykorzystywaniem ciała w żałosny i upokarzający sposób, tanim seksapilem. My gracze stajemy się przez to w oczach innych niedorosłymi dziećmi, ludźmi, których łatwe podniety sprowadzają na manowce. Jest w tym sporo winy producentów i nas samych, bo marketing i sprzedaż, a audytorium graczy też czeka na nagość, bo kłamałbym i żyłbym w iluzji gdybym to negował. Przez to jednak stajemy się płytcy i dziecinni. Myślę, że seksualność można traktować poważniej. Zrozumienie seksualności to ogromny krok na drodze do ewolucji gier w coś więcej.

Trzeba zrozumieć, że seksualność i fizyczny akt uprawiania seksu, to dwie różne rzeczy. Nie możemy stawiać ciągle na to drugie. Wypadałoby, aby programiści i twórcy wplatali seksualność w relacje pomiędzy bohaterami. Jak owe relacje zmieniają się przez pociąg seksualny np. jak w Mass Effect musimy dokonać wyboru pomiędzy ciałem, które ewentualnie możemy pokochać (Ashley, Kaiden), a towarzyszem broni, przyjacielem. Co wynika z takiego wyboru? To, że przyjaźń jest iluzoryczna względem biologicznego popędu seksualnego? Jak wtedy wygląda świat? Czy nie przerażająco? Jesteśmy tylko marionetkami chemii i biologii? To prowadzi mnie do najdojrzalszej gry w tej kategorii. Oczywiście mam na myśli Silent Hill 2. Odrzucenie osoby, którą się kocha tylko dlatego, że nie może nam służyć już swoim ciałem. Morderstwo. The truth is, I hated you. I wanted you out of the way. I wanted my life back…” Frustracje seksualne, poczucie winy, niezaspokojone libido, halucynacje. Najbardziej szlachetne i prymitywne zachowanie dyktowane pragnieniem posiadania innego ciała. Osoba, która może was kochać odejdzie z powodu utraty zdrowia, detalu waszego ciała. To jest głębokie przedstawianie seksualności, które zadaje pytanie o nasze człowieczeństwo.

Jeżeli gry dalej będą podchodzić do seksu w sposób niedojrzały, podszyty strachem, to nigdy nie będą traktowane poważnie, tak jak ich odbiorcy. Trzeba będzie przełamywać granice portretowania seksualności, a jako, że gry nie posiadają takiego prestiżu artystycznego jak literatura, to zawsze będą skazywane na stracie za podejmowanie tematu. Zrozumienie seksualności w domenie gier komputerowych jest jednym z najważniejszych kroków do stania się pełnoprawnym medium artystycznym, które będzie opowiadać własne wspaniałe historie.

myrmekochoria
26 września 2012 - 16:06
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.09.2012 19:35
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
133
Alekde

Najlepsza scena seksu jest w Heavy Rain, od biedy można się pośmiać z sexu w Dragon Age Początek po dodaniu modów które rozszerzają scenki, hehe, nie mniej poza Heavy Rain nie widziałem nic godnego uwagi. Wiedźmin I i II to, no cóż jak to się mówi fantastyka ma swoje prawa.

26.09.2012 19:58
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

bałem się trafić na kolejny słaby tekst o seksie, a znalazłem jeden z niewielu godnych polecenia... Nawet jeśli moim zdaniem stawiasz tu bardziej pytanie o naturę człowieka niż o naturę gier.

26.09.2012 20:47
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Temat zszedł na Wiedźmina choć nie poruszałem go w ogóle w tekście. Tekst nie jest o danych przykładach, ale problemie portretowaniu, bez względu na konotacje, motywacje postaci czy stosunku świata przedstawionego do seksu. Inczuczuna sagę czytałem. Kwestia manipulacji jest sporna i zależy od obserwatora. Zresztą jak wszystko. Koosa być może masz rację, ale często pieprzenie się jak króliki jest sposobem opisu danego charakteru. A.l.e.X nie dane mi było jeszcze grać w Heavy Rain niestety. CascadJazz dzięki

26.09.2012 20:51
Orlando
😊
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile
26.09.2012 21:05
odpowiedz
krzychu2k7
39
Konsul

Żeby nie być narażonym na spoilery, trzeba albo znać wszystkie gry świata, albo nie czytać tekstu. BRAWO :D

26.09.2012 21:12
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

krzychu2k7 chodziło o spoilery dotyczące Silent Hill 2 i Mass Effect. Orlando filmik i seria bardzo dobra.

07.11.2012 14:34
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
95
Pretorianin

sir Qverty - najpierw trzeba precyzować czym dojrzały seks jest. Co w seksie od tyłu w brodziku jest takiego niedojrzałego? :)

07.11.2012 14:41
DanuelX
odpowiedz
DanuelX
82
Kopalny

No i co niedojrzałego jest w "grzmoceniu laski bez zadnego uczucia"? Ja rozumiem że "dojrzały" seks dla przeciętnego Polaka to: przy wyłączonym świetle 3 min pod kołdrą niezgrabnych (i śmiesznych) ruchów a później w kimono?

16.11.2012 00:01
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul
Image

DanuelX przeciętny seks Polaka to czyszczenie historii w przeglądarce.

29.01.2013 12:46
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul
29.01.2013 13:39
Flyby
😃
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Czy mogę nie zgodzić się z autorem artykułu? Nie mogę ;) A to już coś ;)
Dobra ..może zbyt powściągliwy jestem. Pomijając wątki (seksualne? uczuciowe?) w seriach Mass Effect czy Dragon Age, mogę napomknąć o Skyrim. Dość umiejętnie traktowane są tutaj wątki seksualne-uczuciowe, obecne najbardziej w skyrimskiej literaturze ;) Można je uzupełniać modami - niestety, nie wszystkie są "na poziomie" ale też można spotkać takie, co seks z uczuciem wiążą ;) To uzupełnia obraz świata gry, czyni go dla nas bardziej wiarygodnym, pełniejszym.. Stąd zawieranie ślubów a także w oficjalnym dodatku adoptowanie dzieci ;) Zauważmy, znowu sprawne omijanie growego tabu - aby sprostać obyczajowym konwencjom różnych nacji..

29.01.2013 13:47
reksio
odpowiedz
reksio
185
Pies Pogrzebany

Nie przesadzajmy z tym seksem Polaka. Nadrabiamy na wyjazdach. :>

29.01.2013 15:33
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Flyby mi chodzi bardziej o wplatania pożądania w relacje między postaciami. Nie chodzi o sam seks a seksualność i jej siłę nad umysłem danej postaci. Twoja uwaga o Skyrimie jednak jest trafna. Imersja wraz z ślubami i adopcją może nieco wzrosnąć. Reksio, tylko na delegacjach, tylko na delegacjach... . =D!

29.01.2013 15:40
odpowiedz
zanonimizowany849979
6
Generał

Nie ma to jak podbijać własny tekst po dwóch miesiącach. Pomysły na artykuły się skończyły?

29.01.2013 15:48
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Pożądanie i jego sposób wyrażania w grach, w między postaciowych relacjach? Obawiam się że zbyt wiele tutaj zależy od odbiorcy czyli gracza ;) To mniej więcej tak, jak kłopoty w wieku dojrzewania z prawidłowym wysyłaniem i odbiorem, sygnałów owego pożądania.. Wiele tutaj, na forum, wątków o tym mówi ;) Lecz rzeczywiście, być może odbicie owych sygnałów w grach, mogłoby być nawet pewnego rodzaju "edukacją"..
To dla twórców gier niestety wciąż zbyt trudne i ryzykowne zadanie - już to w innym poście zaznaczyłem - konwencje obyczajowe są zbyt różne i drażliwe..

29.01.2013 16:07
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

Egoleech ostatnio pisuję dość regularnie, nie wiem czy zaglądasz. Nie myślałem o tym w taki złowieszczy sposób tj. aby podbić artykuł. Zazwyczaj gry z tą tematyką otrzymują znaczek 18+, więc powiedzmy, że mamy ten problem przynajmniej pozornie legalnie rozwiązany. Masz rację, że trzeba się liczyć z recepcją i światopoglądem odbiorców. Bywają jednak drażliwsze tematy niż cielesność, ten po prostu jest jeszcze dla wielu kontrowersyjny.

29.01.2013 17:22
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

"Legalność" wiekowa ;) Raz tylko zdarzyło mi dostrzec prawidłową reakcję u chłopca siedmioletniego widzącego scenę walki w jakimś nowszym Falloucie (był przerażony) ;) Być może także był nadwrażliwy bo inni dążą do takich scen (w tym prymitywnej seksualności) omijając kontrolę rodziców na wszelkie sposoby. Można to i tutaj zauważyć. Udają oczywiście obojętność w tych tematach lecz przecież ich rodzice powinni pamiętać swoje reakcje i potrzeby z ..hmm, wczesnej młodości ;)
Jako dorosły chętnie bym widział w grach więcej umiejętnej erotyki (także w dialogach) lecz sądzę że na wszystko przyjdzie czas - wtedy kiedy gry staną się bardziej "uniwersalne", także technologicznie bo wbrew pozorom i ładnym obrazkom, wciąż nawet do "normalności" daleko ;)

29.01.2013 17:25
Kompo
😍
odpowiedz
Kompo
162
Legend

"Tekst zawiera spoilery", ale już odnośnie czego spoilery zawiera to autor nie napisał. Skąd mam wiedzieć czy mogę czytać? Logiki trochę.

29.01.2013 17:48
myrmekochoria
odpowiedz
myrmekochoria
45
Konsul

"Prymitywna" seksualność jest podstawą marketingu, więc raczej przemysł rozrywkowy się jej nie pozbędzie. Tak jak mówisz, więcej umiejętnej erotyki. Nie jestem adwokatem realnych symulatorów erotycznych=D. Naprawdę nie! Wcale nie wydałem oszczedności swojego życia na ten zbożny cel... . =).

Komp w tagach są tytuły gier, ale masz rację powinienem zaznaczyć jakie spoilery są w tekście

29.01.2013 19:17
Flyby
😃
odpowiedz
Flyby
196
Outsider

Hmm, realne symulatory erotyczne? ;) Very Interesting ;) Takie "boto-lalki" w necie? ;) Są już takie?! Taka boto-lalka z odpowiednim scenariuszem na własność? Natychmiast kupuję! Za ostatnie oszczędności..

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze