Żywot gracza leworęcznego - Seraf - 30 września 2012

Żywot gracza leworęcznego

Co oznacza dla gracza posiadanie lewej ręki bardziej sprawnej, niż prawej? Czy istnieje sprzęt dedykowany dla takich osób? Jak sobie takie osoby radzą z grami dostosowanymi do ludzi praworęcznych?

Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, to zapraszam.

Leworęcznych ludzi jest około 10 procent na świecie. Są nazywani mańkutami, lewusami, co może świadczyć o tym, że pisanie lewą ręką nadal jest uważane za coś dziwnego. W moim mniemaniu nazywanie osoby leworęcznej w wyżej wymieniony sposób jest obraźliwe. Kilkadziesiąt lat temu zmuszano dzieci leworęczne do pisania prawą ręką i do wykonywania nią każdej innej czynności. Właściwość tą uznawano za coś złego, karygodnego, uleczalnego. Nazywanie kogoś mańkutem brzmi (moim zdaniem) nieco jak traktowanie takiej osoby jak osobę niepełnosprawną. Nie jest to przyjemne, choć ciekawe jest to, że leworęcznych uważa się za zdolniejszych od reszty populacji w dziedzinie plastyki, czy szybszego myślenia. W dzisiejszym wpisie zajmę się tematem omijanym szerokim łukiem przez media oraz firmy produkujące sprzęt i gry. Gracz leworęczny, jeśli chce grać wygodnie i efektywnie, ma kilka dość nieprzyjemnych przeszkód do pokonania.

Klawiatura

 

Jeden z największych problemów leworęcznego gracza - obsługa wsad-u prawą ręką..

 

Pierwszym z nich jest ustawienie klawiszy przed rozpoczęciem gry. Standardowo są one ustawiane pod graczy praworęcznych, to oczywiste. Gracz posługujący się lewą ręką musi więc za każdym razem przestawić sobie klawisze. Myślicie sobie „to tylko minuta roboty”. Macie rację, ale nie wzięliście pod uwagę jednej rzeczy. Gracz leworęczny najchętniej porusza postacią za pomocą strzałek. Nie musi dzięki temu trzymać prawej ręki w dziwacznej i niewygodnej pozycji, aby dosięgnąć do klawiszy WSAD. Problem pojawia się, gdy gra nie obsługuje strzałek.. Tak dzieje się np. w Sleeping Dogs. Wchodzę sobie w ustawienia sterowania i wita mnie radośnie niemożność przypisania opcji ruchu do strzałek. Dlaczego? Nie mam pojęcia, widocznie twórcy zapomnieli o ich istnieniu. Taki obrót spraw skutkował tym, że zmuszony jestem grać w wykrzywionej pozycji, laptopa trzymając nieco z boku tak, aby grać prawą ręką, używając WSAD-u. Gram na laptopie, więc wyobraźcie sobie jaką katorgę to stanowi podczas dłuższego posiedzenia przy jakimś tytule. Oprócz klawiszy ruchu musimy ustawić sobie pozostałe. Przyjrzyjcie się swoim klawiaturom. Obok WSAD-u macie mnóstwo innych klawiszy, które łatwo „wchodzą pod palce”. Spójrzcie teraz na prawą stronę klawiatury. Leworęcznemu graczowi pozostaje: ctrl, Shift, „/” , „’ ”, Enter oraz klawiatura numeryczna. Teoretycznie spory wybór, ale spróbujcie tak pograć godzinę i oceńcie sami, które ustawienie jest lepsze. Wasze, czy nasze. Oczywiście, można sobie podpiąć klawiaturę pod laptopa, ale chyba niewiele to ma wspólnego mobilnością i wygodą?

 

Istnieją oczywiście tzw. Klawiatury dla leworęcznych.

Klawiatura "dla leworęcznych". Taak...

Użyłem sformułowania „tak zwane”, ponieważ te klawiatury mają jedynie przeniesione klawisze numeryczne oraz.. strzałki z prawej strony na lewą. Nie ma to jak super udogodnienie. Idealnie by było gdyby klawisze były lustrzanymi odbiciami w porównaniu do klawiszy w normalnych klawiaturach, (z zachowaniem w tym samym miejscu klaw. numerycznej oraz strzałek) ale raczej przestawienie się na takie coś byłoby straszną mordęgą.

 

Game Pad?

 

Cyber Snipa Gamepad v2

 

Na klawiaturowe bolączki jest jednak jedno rozwiązanie: gamepad, nazywany również gameboard'em.

Nie taki, jakich używamy do grania na konsolach oraz pecetach, ale specjalna osobna „wysepka”, która jest podłączana do komputera poprzez port usb. Muszę przyznać, że wygląda zachęcająco i kosztuje około 250zł. Dostępnych jest kilka wersji takiego sprzętu, ale tylko niektóre posiadają klawisze kierunkowe. Większość to po prostu dodatkowe klawisze, które można zaprogramować. Niestety, nie udało mi się znaleźć takiego sprzętu w naszym kraju z wyjątkiem gameboard'u firmy Logitech. Jeśli poszukujemy większego wyboru, to jedyne co pozostaje, to wycieczka na Amazon. Jeśli się mylę albo znacie polski odpowiednik takiego czegoś (tj. polską nazwę), to dajcie znać w komentarzach.

 

Mysz

 

Razer DeathAdder Left Handed Edition

 

Jako zadeklarowany gracz chcę mieć dobrą myszkę gamingową, najlepiej z dodatkowymi przyciskami oraz odpowiednio wyprofilowaną. Model na rynku dostępny dla graczy leworęcznych jest aż Jeden: Razer DeathAdder. Nie mając zbytnio wyboru (;) zakupiłem właśnie tę myszkę i muszę przyznać, że przesiadka z myszy symetrycznej, stanowczo poprawiła komfort używania myszy. Myszy symetryczne są w porządku, ale jeśli chcemy, aby nasza ręka wprost płynęła z myszą, to zapewni nam to jedynie sprzęt ergonomiczny.

Co prawda Razer wyszedł z kolejną inicjatywą, ale nic za darmo. Postanowił poprosić graczy o 10 tysięcy like-ów na Facebooku, aby ci w ten sposób poparli pomysł stworzenia kolejnej myszki dla leworęcznych: Razer Nagi. Już jakiś czas temu zadanie zostało wykonane, ale leworęcznym przyjdzie czekać jeszcze kilka miesięcy, aż Naga stanie się swoim lustrzanym odbiciem.

Kupiliśmy jedyną leworęczną myszkę na rynku. Co teraz? Ja musiałem przesiąść się ze standardowego lewego i prawego przycisku myszy, na jego lustrzane odbicie. Wcześniej myszkę trzymałem w dość dziwaczny sposób, czyli palec wskazujący na lewym przycisku, a resztę dłoni z boku myszki. Niezbyt wygodne, nieprawdaż? Przyzwyczajenie się, że lewy przycisk, to tak naprawdę prawy, a prawy to lewy, wymagało nieco czasu, ale efekt jest teraz bardzo pozytywny. O ile nie gram w jakąś grę.. Tutoriale na początku każdej gry pokazują nam, który klawisz i przycisk myszy, jaką akcję wykonuje. Co się dzieje, kiedy mamy odwrócone klawisze myszy? Jest bardzo zabawnie. Próbowałem sobie wmówić, że muszę postępować jedynie odwrotnie, niż sugeruje tutorial, ale niestety, ta praktyka na mój mózg nie działa. Uparcie naciskam lewy przycisk myszy, mimo, że w ustawieniach widnieje on jako prawy. W strzelankach, czy erpegach nie robi to różnicy. Problem pojawia się, kiedy trzeba nauczyć się jakiejś sekwencji w bijatyce, slasherze albo grze akcji nastawionej na bicie się na pięści.

Jak widzicie, żywot gracza leworęcznego jest dość męczący. Ustawienie klawiszy, nauczenie się, że prawy to lewy, a lewy to prawy, jest żmudne i bywa, że odbiera radość z grania. Te niedogodności rekompensują jednak nam inne, przydatne talenty, których praworęczni posiadają (podobno) w mniejszej ilości ;). 

Jesteście leworęczni? Macie jakichś znajomych/krewnych, którzy są leworęczni i są graczami? Jeśli tak, to podzielcie się w komentarzach wrażeniami z grania lewą ręką.

Seraf
30 września 2012 - 21:03
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.10.2012 16:36
Kłosiu
odpowiedz
Kłosiu
170
Legend

Macie problem. Ja sobie zawsze ustawiam poruszanie na klawiaturze numerycznej, szczerze to nie widziałem gry która by nie miała opcji redefinicji klawiszy, a jakby nie miała, to problem producentów, nie mój - nie mam nigdy ciśnienia, żeby za wszelką cenę w coś zagrać. Nieergonomiczne myszki to problem, ale do wszystkiego da się przyzwyczaić.
Leworęczni przetrwali, bo cios z lewej w walce wręcz miał duży walor zaskoczenia, teraz nie mamy już tego handicapu, ale trzeba sobie radzić :)

01.10.2012 16:41
Dennoss
😉
odpowiedz
Dennoss
128
Legend

Kiedyś mnie rozłożyło pytanie koleżanki z klasy dlaczego piszę lewą ręką. Odpowiedziałem krótko, bo jestem leworęczny :P Ale to była jedyna sytuacja jaką miałem w życiu. Trochę dziwne uczucie miałem, tak jakbym się bardzo wyróżniał od innych.

01.10.2012 16:52
Meghan (mph)
odpowiedz
Meghan (mph)
81
Tarzana przez Tarzana

Moja przygoda z komputerem zaczęła się w szkole - więc siłą rzeczy nie miałam nawet możliwości przestawiania czegokolwiek na "swoją" modłę, potem gdy komputer pojawił się w domu, to też nie tylko dla mnie, ale dla całej rodziny - i znów przestawianie ustawień myszy w te i we wte nie miało sensu. Po circa 20 latach w tej chwili nawet chyba bym nie umiała przestawić się na myszkę dla leworęcznych i wcale nie czuję takiej potrzeby.

Co do leworęczności jako takiej - jestem tak leworęczna jak to tylko możliwe, prawą ręką poza używaniem myszki nie robię nic, co wymagałoby jakiejkolwiek, choćby minimalnej precyzji.
Jeżeli chodzi o używanie sprzętów użytku codziennego bardzo dziwi mnie, że spośród osób leworęcznych, które spotkałam (a jest ich zaskakująco dużo), znakomita większość trzyma sztućce jak osoba praworęczna, tzn. widelec w lewej, a nóż w prawej. Nawet jedyna osoba, o której wiem na pewno, że używa myszki lewą ręką, kroi prawą ręką. Ja bym tego nie potrafiła, wolałabym już wcale nie kroić...

01.10.2012 16:55
xanat0s
odpowiedz
xanat0s
193
Wind of Change

Ja miałem osotatnio złamany palec wskazujący prawej dłoni, więc parę tygodni większość działań musiałem wykonywać lewą ręką. Próbowałem przestawić się na pracę myszką lewą (szczęśliwie mam na stanie też symetrycznego Lachesisa) i z początku nie dało się pracować dłużej niż kilka minut. Swoją drogą, ciekawe uczucie - mózg głupieje i próbuje przestawić się na nowy sposób działania, co objawia się bólem głowy w konkretnym miejscu mózgu, ewidentnie za to odpowiedzialnym :) Codziennie mogłem pracować dłużej, więc wszystko kwestią czasu i bym mógł pracować też lewą ręką.

W końcu jednak poluzowałem sobie bandaże i uwolniłem środkowy i serdeczny prawej dłoni i zacząłem tak pracować (środkowy na LPM, serdeczny na PPM). Z początku było zupełnie nienaturalnie, ale teraz muszę się przestawiać w drugą stronę, bo nienaturalnie jest z wskazującym na LPM :)

Po dwóch tygodniach w miarę sprawnie lewą ręką myłem zęby, kroiłem chleb etc., także pewnie po miesiącu można by stać się w miarę oburęcznym. Oczywiście bez pisania, bo to był masakra - jak musiałem w pracy podpisać się pod umową, to wyszedł mi taki bazgroł że szok :)

Matekso --> Bycie leworęcznym jest tak postrzegane samo jak bycie pedałem czy gejem w naszym społeczeństwie.

Zaintrygowało mnie to - czym się różni pedał od geja? :)

01.10.2012 18:07
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
101
Legend

Ja jestem leworęczny, a gram normalnie.

01.10.2012 18:47
odpowiedz
Kuba018
11
Legionista

Jako gracz leworęczny, polecam granie w obie części Borderlands w następującej konfiguracji klawiszy:
Lewa ręka - myszka.
Prawa ręka:
Poruszanie się strzałkami
Prawy Control: Użycie przedmiotu, podniesienie, wykonanie akcji
0 na numerycznej (Insert): Walka wręcz
Prawy shift: Bieganie.

Mam nadzieję, że chociaż jedna osoba na to nie wpadła i będzie wdzięczna ;)

01.10.2012 20:23
BlaQ18
odpowiedz
BlaQ18
31
Chorąży

Ja jestem "lewusem" i jakoś nie potrzebuje specjalnego sprzętu do wykonywania podstawowych czynności.
Na myszce nauczyłem się grać ręką prawą, to samo z klawiaturą, mam taką dla praworęcznych.
Jedyny problem jaki mnie spotkał to ten przy nauce gry na perkusji, a, że jestem też lewonożny to cały osprzęt musiał być przestawiany pode mnie. Wyróżnienie w cholerę, ale fajnie się czymś wyróżniać ;)

01.10.2012 20:34
Roniq
😉
odpowiedz
Roniq
79
Senator

Również nie mam problemu z obsługą myszki prawą ręką...

Może dlatego, że jestem praworęczny? Hmm...

02.10.2012 17:11
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

xanat0s jak to zaintrygowało?, co chcesz coś więcej po polemizować w tym temacie??? czy jak??? tak jak byś nie wiedział jaka różnica jest w tym, że pedał, że gej/

02.10.2012 19:33
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
94
Pretorianin

hej. Ja również jestem leworęczny i nigdy nie spróbowałbym uczyć się obsługi komputera "dla leworęcznych". Myszkę trzymam w prawej dłoni, w FPSy (które lubię najbardziej) gram na WSADzie lewą ręką. Próbowałem kiedyś innego ustawienia, ale nie da się, lewą ręką ruszam myszką jak paralityk ;) To samo mam z innymi rzeczami: strzelam z łuku dla praworęcznych i jak praworęczny (z niezłymi osiągnięciami na koncie), gram na gitarze jak praworęczny. Lewą ręką piszę, rysuję, używam tabletu graficznego z ustawieniami dla leworęcznych, lewą nogą kopię piłkę.

22.12.2012 11:09
odpowiedz
Mad_Bart
1
Junior

Hej.
Ale kotleta odgrzeję, jednak nie mogę się powstrzymać.
A ja się pod tym podpiszę, może nie obiema rękami :) Bo gram na wsadzie, ale mniejsza o to do jakiego stopnia się przystosowałem bo nie o tym autor prawi.
Seraf, jedyne z czym się zgodzić nie mogę to myszka. Jestem szczęśliwym posiadaczem Logitech Gaming Mouse G300. Fakt, kształt jest symetryczny, jednak w dłoni "leży" bardzo dobrze, przynajmniej w moim przypadku. Jej ogromnym plusem są programowalne przyciski, producent pisze o 9, ale ujęte też są lewy, środkowy i prawy przycisk myszy oraz przycisk zmiany profilu (o tym za chwilę). Więc dodatkowych przycisków do zaprogramowania jest 5(Jeśli użytkownik stwierdzi, że nie potrzebuje opcji zmiany czułości DPI). No i te profile... są trzy, pamięć jest wbudowana, co sprawa, że gryzoń zawsze będzie miał nasze ustawienia. Niektórzy również stwierdzą, że wielkim minusem jest kabel... cóż albo się to lubi albo nie, nie ma co na ten temat przeprowadzać jałowych dyskusji.
Całe te wypociny na koniec, z czystym sumieniem, mogę podsumować... Myszka godna uwagi :)

PS. Trudno nie zwrócić uwagi na komentarze w klimacie "Ja się dostosowałem/am Ty nie?" Wydaje mi się, że dyskusja by była podobna do tej o przewodowych lub bezprzewodowych myszkach. Ja trzymam myszkę lewej dłoni, natomiast ustawienia przycisków mam praworęcznych, każdy ma swoje sposoby :) Problemem dla mnie od zawsze były dodatkowe przyciski które przydają się nie tylko w czasie gry ale nawet i w pracy ;)

Pozdrawiam

11.02.2013 23:25
👍
odpowiedz
andrzej785001
1
Junior

Ja tam piszę lewą ręką ale przy kompie używam prawej i wcale nie jest mi mniej wygodnie :)

11.02.2013 23:56
👍
odpowiedz
zanonimizowany885743
14
Generał
Image

klawiatura dla leworęcznych? Sidewinder od M$.

27.05.2013 10:47
odpowiedz
premium231002
1
Junior

wczoraj zepsulem sobie mysz i znowu trafila mnie mysl jaki ten swiat jest niesprawiedliwy. Nie wiem jak inni przedmowcy leworeczni sie uczyli kozystac z kompa, ja zapewne jakto dzieciak nie potrafilem skordynowac 2ch czynnosci na raz - klawiatura i mysz, i chyba kazdy dzieciak tak ma ze uczy sie najpierw albo naciskac jeden przycisk na klawiaturze albo bawic myszka. Ja zaczalem od myszki i chyba normalnym jest fakt ze przy "normalnym" ustawieniu cos bylo nie teges wiec mysz przekladalem na druga strone klawiatury, i tak przyzwyczailem sie do uzywania myszki pod lewa reka, od umm jakiegos 97 roku do dzisiaj mam problem :D.
Uwielbiam serie starcraft i musze powiedziec ze nie jest łatwo : p, uzywam normalnie wsadu bo jak inaczej? tak sie nauczylem od pierwszych wsadowych gier, wtedy nie myslalem nawet o zmianie przyciskow, na zmiane gralo sie z kumplami wiec wsad byl normalka. Mam wiec problem tworcy artykulu tyle ze ja trzymajac moja reke na myszce wskazujacy mam na prawym a srodkowy na lewym przycisku, przez to mysz nie moze byc duza, bron boze choc troche profilowana. Mam nadzieje na poznianie slowa egronomia. WSAD jest dla mnie normalnoscia i nie przeszkadza mi, po po prostu klawiature mam tak bardzo w prawo wysunieta ze nie pamietam jak wygladaja strzalki czy numpad.
I dzisiaj znowu mam problem, musze kupic mysz, jako czlowiek wyznajacy YOLO-you lives only online musze miec cos w gornej polki, odpornego na miliony klikniec czy zalanie potem. Musze jednak stwierdzic ze razer tylko mnie zirytowal ta myszka dla leworecznych, bo jak mam sie niby przestawic na zmiane przyciskow, ale faktem jest ze WRESZCIE ktos o mnie pomyslal, szkoda ze tak pozno, wiec mam dylemat- kupic mysz dla mnie i nie umiec jej uzywac czy nie.
A i szczerze sie dziwie leworecznym ze nauczyli sie trzymac mysz w prawej, znaczy nie bylo to od nas zalezne, przynajmniej odemnie bo nauczylem sie bedac dzieckiem znaczy mialem z 8 lat.
Jestem leworeczny, moge pisac sms lewa czy prawa jak mam ochote i jestem z tego dumny

27.05.2013 11:24
odpowiedz
Tuminure
91
Senator

Użyłem sformułowania „tak zwane”, ponieważ te klawiatury mają jedynie przeniesione klawisze numeryczne oraz.. strzałki z prawej strony na lewą. Nie ma to jak super udogodnienie. Idealnie by było gdyby klawisze były lustrzanymi odbiciami w porównaniu do klawiszy w normalnych klawiaturach, (z zachowaniem w tym samym miejscu klaw. numerycznej oraz strzałek) ale raczej przestawienie się na takie coś byłoby straszną mordęgą.
Układ QWERTY nie jest dla praworęcznych, a dla oburęcznych osób. Dlatego tworzenie lustrzanego odbicia byłoby bez sensu.

27.05.2013 13:08
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
155
Senator

Też jestem lewo ręczny ale nie widzę jakiegoś problemu w urzytkowaniu klawiatury na lewo i myszki po prawej stronie, choć kiedyś :P w strzelanki FPP/TPP lubiłem kierować postacią strzałkami.

A teraz tego nie robię bo nie za wygodne to było chyba że w stylu GTA strzałkami prowadzę auto, a WSADem na piechotę

03.01.2014 18:50
odpowiedz
Cordian
5
Chorąży

To jakiś bezsens. Jestem leworęczny, piszę lewą, kopię piłki lewą, ale żeby mieć problem z użytkowaniem myszki i klawiatury? Nigdy, wszystko robie na standardowym sprzęcie bez problemów. I nigdy nie byłem dziwnie nazywany przez to że jestem leworęczny

03.01.2014 18:56
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
155
Senator

Jestem Lewy i jakoś problemów z urzytkowaniem nie mam, jedyny problem to moja dysleksja która w internecie jest karana.

09.10.2015 21:20
odpowiedz
krugeer
1
Junior

Witam
Na wstępie chciałbym powiedzieć ze używam sprzętu dodatkowego do grania w postaci Keypada Tracera ponieważ granie na strzałkach jest wkurzające,przyciski na około są daleko WSAD nie wchodzi w gre bo za daleko a numertk trzeba ustawiać pod siebie z każdą nową grą, irytujące strasznie ze producenci gier nie zrobią ustawień w opcjach pod klawiaturę numeryczną.Temat myszki dla mnie jako osoby leworęcznej która gra zawodowo jest niezmiernie ważny i denerwują mnie osoby które sie wypowiadają ze nauczyły sie obsługiwać uniwersalną myszkę i im to nie przeszkadza , prezeciez nie o to tu chodzi bo przyzwyczaić sie można do wszystkiego. Do prawdziwego Gamingu potrzebna jest mysz ergonomiczna dla osoby leworęcznej a co najważniejsze układ dodatkowych przycisków pod kciukiem!!! co mi po myszce z z możliwością ustawienia góra 6 pocisków jak myszy dedykowane dla praworęcznych mają nawet ich prawie po 20 i o to tu właśnie chodzi.

09.10.2015 22:15
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
155
Senator

Jestem lewo i jakoś sobie radzę bez tych rzeczy.
choć pamiętam jak grałem w gry akcji na swoim 1szym komputerze w 2002 to nie za bardzo było ogarnąć do kierowania WSADem i wolałem kursory, ale szybko zaprzestałem kiedy to było mi nie wygodnie i spadała mi efektywność w przechodzeniu różnych gier.

Aczkolwiek jeśli gra pozwala, to na piechotę poruszam się WSADem a pojazdy korzystam z kursorów.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze