Czy CD Projekt w ogóle pracował nad lokalizacją Diablo III? Wygląda na to że nie. To za co ten Decybel? - sathorn - 10 stycznia 2013

Czy CD Projekt w ogóle pracował nad lokalizacją Diablo III? Wygląda na to, że nie. To za co ten Decybel?

Pewnie słyszeliście, że parę dni temu serwis Dubscore.pl rozdał nagrody Decybeli 2012. Wyróżnione zostały osoby, firmy i tytuły, które wyróżniły się na plus lub na minus w minionym roku w kwestii lokalizacji gier wideo.

Wśród nagrodzonych znalazła się firma CD Projekt, która otrzymała statuetkę w kategorii najlepsza pełna lokalizacja. To dziwne, bo z tego co wiem, to wydawca nie przyłożył ręki do prac nad polonizacją tego tytułu. Za co w takim razie ta nagroda?

Nieoficjalnie, dowiedziałem się, że CD Projekt nie wykonał żadnych prac związanych ze spolszczeniem Diablo III. Podobno polski wydawca nie robił nic, co by miało przełożenie na rodzimą wersję. Studia lokalizacyjne i nagraniowe pracowały bezpośrednio dla Blizzarda – wszystko działo się po stronie producenta i jego podwykonawców, podległych jemu bezpośrednio.

CD Projekt jak byk

To znaczy, że CD Projekt dostał już wszystko na tacy. Łącznie z pudełkami. To tak, jakby właścieciel warzywniaka miał półkę na nagrody, bo marchewki które sprzedaje zgarniają trofea.

Wysłałem maile z zapytaniem o sytuację do Dubscore.pl, CD Projektu i Blizzarda. Odpowiedział mi tylko Tomasz Wilkiński z pierwszego z wymienionych. Pytałem m.in. o to czy CD Projekt przyjął nagrodę.

„Tak, przyjął. Ale nie robiłbym z tego dramatu. Nawet jeśli nie przyłożyli ręki do polonizacji (a tak najwyraźniej było), to są wydawcą/dystrybutorem (nie pamiętam teraz dokładnie kim) Diablo III w Polsce. Jeżeli byli odpowiedzialni tylko za rozesłanie paczek z grami do sklepów, to mimo to nie mogliśmy ich pominąć.

Uprzedzę pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się w ogóle CDP przyznać nagrodę. Odpowiedź jest prosta. Nie wiedzieliśmy, że to Diablo III wygra plebiscyt. Zadeklarowaliśmy się jednak przed jego rozpoczęciem, że także wydawca otrzyma statuetkę w przypadku zwycięstwa. Nie chcieliśmy się z tego wycofywać. Co gdyby wygrał MoH: Warfighter? Wtedy pominięcie EA byłoby nieporozumieniem.”

Cóż, porównanie do właściciela warzywniaka i jego półki na nagrody dla marchewek wciąż pozostaje żywe. CD Projekt i Blizzard mi nie odpowiedziały.

Na stronie dystrybutora możemy przeczytać „Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy docenili lokalizacje w tytułach wydawanych przez CDP.pl i zagłosowali na nie w plebiscycie Dubscore.pl. Obiecujemy, że nie zwolnimy tempa i będziemy dokładali swoje "cegiełki" do budowania jak najlepszych, profesjonalnych lokalizacji gier w Polsce.”.

A tak CD Projekt dziękuje za wyróżnienie. To czy im się należy stoi moim zdaniem pod dużym znakiem zapytania.

Cóż, nie chciałbym być złośliwy, ale biznesowy sukces, jakim jest nawiązanie współpracy z Blizzardem, który sam zajmuje się kwestią polonizowaniem swoich tytułów i zgarnianie za to laurów nie specjalnie wpasowuje mi się w budowanie profesjonalnych lokalizacji gier w Polsce.

Oczywiście nie wygłaszam tutaj kategorycznych sądów. Możliwe, że cała sprawa jest nieporozumieniem, a CD Projekt miał jakiś wkład w polonizację Diablo III. Chciałbym, żeby ktoś z firmy się wypowiedział, ale niestety... od dwóch dni w skrzynce nie mam nic.

Jeżeli podoba Ci się mój materiał to będę Ci wdzięczny, jeżeli polubisz mój fanpage na Facebooku, może nawet zasubskrybujesz mój prywatny profil, albo zafolołujesz mnie na Twitterze. Wrzucam tam sporo rzeczy, które nie pojawiają się na Gameplay'u. Reaktywowałem też niedawno swojego prywatnego bloga.

sathorn
10 stycznia 2013 - 19:52

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.01.2013 23:55
ubersniper
92
Pretorianin

CDP to w mojej opinii marketing najwyższej klasy i tyle.
Twój tekst więc mnie nie zdziwił zbytnio.

10.01.2013 23:58
Madril
odpowiedz
Madril
199
I Want To Believe

A CDP nie jest przypadkiem właścicielem firmy, która robiła lokalizacje? Tak mi się coś kojarzy, mogę się mylić.

11.01.2013 01:04
Ryslaw
odpowiedz
Ryslaw
163
Patrycjusz

Madril --> Absolutnie nie jest. Aczkolwiek owa firma wiele lat współpracowała z CDP.

11.01.2013 02:43
Madril
odpowiedz
Madril
199
I Want To Believe

Kojarzyło mi się, że właśnie Ty gdzieś tak pisałeś, ale jak widać źle. :)

11.01.2013 08:28
odpowiedz
PierwszyWolnyJestZajęty
14
Generał

CDP i tak już nic nie wydaje więc mogą nawet 10 nagród dostać, a i tak nic to nie zmieni.
Stawiam na to, że do końca 2013 roku zamiast tak głośno zapowiadanej rewolucji zlikwidują ten pseudo biznes i nawet domena po nich nie zostanie.

11.01.2013 09:25
Buli
odpowiedz
Buli
151
Konsul

Tak czy siak lokalizacja DIII jest mistrzostwem! I twierdzę, że jest dużo lepsza niż oryginalny podkład. Głosy Postaci w pierwowzorze są bardzo "bezpłciowe". W rodzimych wokalach czuć emocje. Jedynie oryginalny Azmodan brzmi bardzo podobnie do naszego. Ale reszta (np. porównując teksty Szelmy), to "Panie daj Pan spokój".

11.01.2013 09:57
ROJO.
😊
odpowiedz
ROJO.
143
Magia Kontrastu

yasiu FTW!

11.01.2013 10:08
yasiu
👍
odpowiedz
yasiu
192
Legend

rojo :) :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze