League Lab #5 - evilmg - 16 stycznia 2013

League Lab #5

 

 

Wczoraj pojawiła się wiadomość, że w sezonie trzecim wiele się zmieni w systemie rankingowym League of Legends. Po dwóch sezonach przyjdzie nam pożegnać się z systemem ELO zapożyczonym z szachów, zamiast tego systemu pojawi się rozwiązanie łudząco podobne do tego, które znamy z drugiego Starcrafta. Dlaczego taka zmiana? Podobno zbyt wielu graczy bało się grać rankedy w obawie przed utratą punktów i wylądowaniem na poziomie najgorszych graczy. Z drugiej strony wystarczyło mieć trochę szczęścia by po kilkunastu grach wylądować na potwornie wysokim ELO nie przystającym nijak do naszych możliwości i skończyć psując gry innym graczom. Ot, loteria. Nowy system ma rozwiązać podobne problemy, ale jak zwykle, gdy lol się zmienia pojawiło się miliard dyskusji i zgadywanek na temat nadchodzących nowości. O co w tym wszystkim chodzi? Co wspólnego mają z tym kosmici? Zapraszam.

 1. Jak to wygląda w praktyce?

 

Ranking podzielono na 6 poziomów (brąz, srebro, złoto, platyna, diament, pretendent), z których każdy dzieli się na 5 dywizji. Zakładając, że gracz wdrapywałby się z samego dna drabinki wystartowałby w 5 dywizji brązowego poziomu i powoli wspinałby się na kolejne szczeble ( 4 dywizja, 3, 2 i wreszcie pierwsza) gdzie po zdobyciu 100 punktów rankingowych rozgrywa coś w rodzaju eliminacji pozwalających na wdrapanie się do srebrnej ligi. Teraz uwaga: żeby przebić się do kolejnej dywizji trzeba wygrać w systemie „best of 3” czyli wygrać dwa mecze, żeby wejś na wyższy poziom (na przykład ze srebrnego na złoty) trzeba zwyciężyć w systemie „best of 5”, czyli wygrać 3 mecze z 5.

 

 1. Czy jeśli będę tracić punkty to mogę spaść na przykład ze złota do srebra?

 

Nie, oczywiście przegrywając gry będziesz tracić punkty, ale najgorsze co może Cię spotkać to spadek do niższej dywizji w ramach tego samego poziomu. Przejście z jednego poziomu do drugiego pełni rolę swoistego check pointu. Raz dostawszy się na przykład na złoty poziom nie można już spaść niżej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przestaniesz na bardzo długi czas grać.

 

 1. Czy jeśli przegram eliminacje to moje punkty się wyzerują?

 

Nie! Najprawdopodobniej stracisz jakieś 10 – 30 punktów, a po odrobieniu straty możesz natychmiast ponownie przystąpić do eliminacji.

 

 1. Czy po dojściu do eliminacji muszę je grać natychmiast i jeden po drugim?

 

Nie, możesz rozegrać je kiedy chcesz, jeśli przerwa była dłuższa (liczona nawet w tygodniach) zagrasz z innymi graczami i nie wpłynie to na twoje wyniki.

 

 1. Co jeśli wyskoczę z lobby podczas eliminacji, bo nie będzie mi odpowiadał mój team?

 

Wypadniesz z nich nawet jeśli miała to być ostatnia gra. Możesz podejść do eliminacji ponownie po tym jak wygrasz kolejny mecz. To ma być środek ostateczny w walce z takim zachowaniem.

 

 1. Co z moim elo?

 

Zostanie usunięte, a Ty trafisz na poziom odpowiadający czemuś pomiędzy twoim top elo, a aktualnym. NIE BĘDZIE RESETU ELO.

 

 1. Co z elo boostem?

 

Wraz z usunięciem systemu ELO zostanie zastąpiony przez odpowiednik w nowym systemie. Nowy gracz rozegra kilka gier klasyfikujących, których celem będzie przydzielenie go do odpowiedniego poziomu.

 

 1. Co jeśli zaraz po przejściu, na przykład z 5 do 4 dywizji diamentowego poziomu przegram kilka pierwszych gier? Spadnę znów do 5?

Nie, przez jakiś czas przysługuje Ci system ochronny, dzięki któremu nie spadniesz niżej przez pecha przy dobieraniu drużyny.

 

 1. Ilu graczy jest na moim poziomie?

 

Każdy gracz jest przypisany do miniaturowej ligi w której siedzi z 250 (nie wiadomo jeszcze czy jest to liczba stała czy maksymalna) innymi graczami ( zdaje się, że będzie można zobaczyć z kim dokładnie) dzięki czemu szybko zorientujesz się czego można się po kim spodziewać. Z każdym przejściem do innej dywizji, czy na wyższy poziom, ta grupa będzie się zmieniać. Jeśli masz wśród przyjaciół graczy o podobnym poziomie to najprawdopodobniej wylądujesz w jednej grupce z nimi.

 

 1. Co jeśli po wejściu na nowy poziom będę ciągle przegrywał?

 

Nie spadniesz do niższego poziomu, ale system będzie dobierał najsłabszych graczy twojego poziomu i krańcowych przypadkach (kiedy kompletnie sobie nie radzisz i przegrywasz wszystko) może dobierać graczy z niższych poziomów. Co gorsza jeśli znalazłeś się na nowym poziomie dzięki pomocy kolegi, który gra lepiej od ciebie i po prostu podbił Ci ranking jak byłeś na wakacjach (i dlatego nie potrafisz wygrać żadnej gry), to będziesz zdobywać punkty ligowe znacznie wolniej. Jak widzisz wynajmowanie lepszych graczy żeby podnieść się w rankingu nie ma sensu.

 

 1. Ile punktów zdobędę wygrywając grę w nowym systemie?

 

Najprawdopodobniej koło 15, ale ta informacja nie jest jeszcze pewna.

 

 1. Czy mogę grać duo z kumplem który ma znacznie wyższy poziom, powiedzmy ja mam brąz, a on diament?

 

Tak, ale musicie brać pod uwagę to, że przeciwny team będzie podobnie zbudowany, więc nie spodziewajcie się cudów...

 

 1. Dotarłem na szczyt rankingu (pretendent), co się stało?

 

Gratulacje, zostałeś jednym z najlepszych graczy na Twoim serwerze. Masz skilla na nieludzkim poziomie i możesz śmiało pchać się na turnieje na najwyższym poziomie (ale cudów od początku nie oczekuj) i pamiętaj – liczba pretendentów na każdym serwerze jest stała. Jeśli Ty wszedłeś na ten poziom to ktoś spadł i ty możesz wypaść jeśli pojawi się ktoś lepszy! To jest jedyny poziom, który działa w ten sposób, ale nie zdziw się jeśli zaczną się tobą jakieś profesjonalne teamy interesować. Możesz też założyć swój team, bo widzisz, którzy gracze na twoim serwerze mają podobne umiejętności.

 

 1. Zaraz, czyli każdy może sprawdzić kto w tej chwili ma status pretendenta na serwerach?

 

Tak, informacje te będą dostępne na stronach lola i z poziomu klienta gry.

 

 1. Czy ktoś będzie pretendentem w momencie wprowadzenia tego systemu?

 

Nie, wszyscy będą musieli się przebić przynajmniej przez diament zanim dobrną do najwyższego poziomu.

 

 1. Kiedy ten system wystartuje?

 

Już nie długo, w ciągu kilku dni będzie na otwartej becie, a stamtąd już tylko krok!

 

 

evilmg
16 stycznia 2013 - 13:56