Filmy zwane mockbusterami - Hubert Taler - 7 marca 2013

Filmy zwane mockbusterami

Mockbuster to film specjalnie stworzony aby... nabrać widza wybierającego się na inny film lub udającego się po inny film do wypożyczalni DVD. Zazwyczaj mają one o wiele mniejszy budżet, pochodzą z mniej znanych wytwórni, a występują w nich mniej znani aktorzy. Dodatkowo, często w ogóle nie są wyświetlane w kinach, tylko ukazują się od razu na DVD.

Okładka filmu Transmorphers

Nazwa ta pochodzi od słów: blockbuster - hit kinowy i to mock - udawać, podrabiać. Aby upodobnić się do podrabianego filmu, stosowane są różne metody:

  • Podobnie brzmiący tytuł: Transmorphers, Battle Of Los Angeles, Snakes on the Train, AVH: Alien vs Hunter...
  • Podobnie wyglądający plakat / okładka
  • Oparcie na tym samym źródle lub pomyśle
  • Podobna, modna w danym sezonie, tematyka
Nie jest wbrew pozorom zjawisko nowe... Już w latach siedemdziesiątych we Włoszech produkowano tego typu podróby, czasami udając że jest to kontynuacja (sequel) jakiegoś znanego hollywoodzkiego filmu. Najśmieszniejszym tego typu przypadkiem jest wydanie we Włoszech filmu Terminator II cały rok przed Terminator 2: Dzień sądu.
Terminator 2 rodem z Włoch
Oczywiście w świecie gier znamy doskonale takie przypadki. Często produkowane są gry które mają coś przypominać, ale mają mniejszy budżet. Pamiętam gry na iPada o tytułach Duty Calls, czy Gangstar: Miami Vindication... I tak jak w przypadku mockbusterów bryluje studio filmowe Asylum, to wśród gier wskazałbym studio Gameloft...

Większość z Was się by nie nabrała, ale spokojnie wyobrażam sobie np. babcię kupującą wnuczkowi Chop-Kick Panda...

A teraz zapraszam do obejrzenia galerii... Życzę dobrej zabawy...
Hubert Taler
7 marca 2013 - 19:38