Minecraft - recenzja biografii Markusa Perssona 'Notcha' - Hubert Taler - 8 września 2014

Minecraft - recenzja biografii Markusa Perssona "Notcha"

Ostatnio, robiąc zakupy w supermarkecie, ze zdziwieniem spostrzegłem, że Polskę opanowała mania Minecrafta. I to nie polskę młodzieżowo - gimbusiarsko - nerdowską, bynajmniej! Zwykła, kupująca, jak ja, w sobotę kiełbasę i ketchup, publiczność wymaga, jak widać, kompletu produktów Minecraftowych. W supermarkecie pojawiła się w tym celu cała osobna półka.

Czego tam nie było! Było pięć (5!) poradników, łącznie ze specjalistycznymi (osobna książka poświęcona jedynie urządzeniom zbudowanym z czerwonego piasku!). Breloczki. Figurki do zabawy.

OK, powiem czego nie było. Biografii Notcha, czyli Markusa Perssona "Minecraft: Niewiarygodna historia Markusa Notcha Perssona i gry, która wszystko zmieniła". Tą książkę bowiem możba było kupić jedynie w Empiku.

Biografia autorstwa Daniela Goldberga oraz Linuxa Larssona, opowiada historię nie samej gry, czy firmy Mojang, lecz historię jednego człowieka - programisty znanego wszystkim z noszenia charakterystycznego kapelusza.

Książka, wydana w Polsce przez wydawnictwo Asper, opowiada drogę, jaką przebył ten skromny człowiek od niezbyt szczęśliwego dzieciństwa w Sztokholmie, borykającego się z rodzinnymi problemami, do momentu w którym dla graczy w jego grę organizowane są osobne konwenty, a na jego konto trafiają dziesiątki tysięcy dolarów dziennie.

Książka jest idealna dla każdej osoby, która lubi grać w Minecrafta, ale też dla każdego, kto prowadzi firmę, i szuka inspiracji w postaci opowieści o człowieku, który jedynie swoją pasją potrafił dojść do sukcesu. Można w niej znaleźć mnóstwo fajnych szczegółów na temat programowania gier, drogi, jaką przechodzą niezależni (indie) developerzy, i tego jak wygląda ten biznes of środka.

Markus zanim udało mu się odnieść sukces po wydaniu Minecrafta, wcześniej pracował w kilku firmach, i nad kilkoma innymi grami. Poznał wiele osób z firm, które dziś są znane, dzięki czemu dowiadujemy się kilku pikantnych szczegółów na temat "kulisów" game developmentu.

Czytając książkę przyjrzymy się słynnemu spotkaniu Notcha w siedzibie Valve, jak i temu, w jak pokraczny sposób wraz ze wspólnikiem próbowali założyć firmę, nie mając pojęcia o przepisach. Dodatkowo, poznamy wiele osób związanych z Minecraftem, nie będących jednak tak na świeczniku jak Notch - są to po prostu ludzie na których życie ta gra wpłynęła, lub którzy wykorzystują Minecraft do swoich celów - na przykład edukacyjnie. Osobny rozdział poświęcili również autorzy sporowi o nazwę "Scrolls".

Książka taka jak ta jest unikalna pod względem tematyki na rynku polskim. Szkoda że sposób jej wydania i tytuł powoduje że wiele osób uzna że jest to kolejny poradnik dla graczy. Jeśli jesteś ciekaw kulisów powstawania gier, i zaskakująco normalnego życia Notcha, serdecznie polecam!

Linus Larsson, Daniel Goldberg: Minecraft. Niewiarygodna historia Markusa „Notcha” Perssona i gry, która wszystko zmieniła, Wydawnictwo Vesper 2014.

Hubert Taler
8 września 2014 - 18:42