Około 1/3 graczy wstydzi się swojej narodowości? - OsK - 2 czerwca 2013

Około 1/3 graczy wstydzi się swojej narodowości?

Znacie to uczucie, kiedy podczas gry online z losowo dobranymi graczami z różnych krajów słyszycie lub widzicie nagle czyjąś wypowiedź w języku polskim i jest wam wstyd, że to akurat wasz rodak musiał się tak popisać? A może jest wprost przeciwnie, gdy tylko możecie, umieszczacie w awatarze naszą flagę i podkreślacie swoje pochodzenie? Czy może wszystko wam jedno?

Wczoraj na forum steamgifts został założony temat „Czy jesteś zawstydzony czy dumny z powodu swojej narodowości?”. Wciągu kilkunastu godzin pojawiło się około czterystu odpowiedzi graczy reprezentujących różne stanowiska. Nie jest to żaden rekord, ale warto zwrócić uwagę na wypowiedzi, bo pomimo zaskakująco równych proporcji, w niektórych sprawach niemal wszyscy – niezależnie od swojego pochodzenia – są zgodni.

Kiedy na potrzeby tego artykułu liczyłem, ilu wypowiadających się graczy jest dumnych, ilu się wstydzi, a ilu uważa, że to wszystko jedno, wyszło mi, że reprezentujących każdą opcję jest mniej więcej tyle samo. Może z delikatnym skłanianiem się raczej ku wstydowi, niż dumie.

Nie jest to żadna wartościowa statystyka, ale w ramach ciekawostki warto chyba przytoczyć kilka wybranych wypowiedzi. Jeżeli nie zaznaczyłem inaczej, wypowiedzi były pisane po angielsku.

Zacznijmy od założyciela tematu: „Popularna jest opinia, że większość ludzi z mojego kraju to pijacy i złodzieje (tak, prawdopodobnie wielu z nich jest). Wielu z nich zachowuje się jak dzieci lub prostacy  nawet podczas grania online, jestem nimi bardzo zawstydzony. Kiedy gram online, nigdy nie ujawniam z jakiego jestem kraju.”

Poza lakonicznymi wypowiedziami typu: „dumny”, „zawstydzony”, znalazło się kilka całkiem interesujących. Wśród ludzi, którzy napisali, że wszystko im jest jedno, jakiej są narodowości, najczęstsza była opinia, że narodowość jest zupełnie bez znaczenia, bo nie ma nic wspólnego z winami lub zasługami jednostki. Nikt nie miał wpływu na swoją narodowość i każdy powinien przede wszystkim być dumny lub zawstydzony własnymi czynami.

Sporo osób było jednak dużo mniej wyrozumiałych:

Kennendafuq: „Zdecydowanie zawstydzony. Większość Polaków to złodzieje i opóźnione dzieci.”

difonzo97: „Wstyd mi być Włochem. Ten kraj jest taki zły.”

XXvincent: „Niezbyt dumny, mamy prezydent, która przynosi wstyd nam wszystkim, doprowadzając kraj do upadku.”

MCVAGINA: [Indonezja] „Wstydzę się swojego kraju, bez wątpienia, ale ponad wszystko wstydzę się bycia człowiekiem.”

Keenguitar: [Rumunia] „Zawsze wstydziłem się swojej narodowości. Google używam tylko po angielsku (przypadkowo podany fakt). Nawet nie powiem, co to jest za narodowość.”

Cthulipe: „Zdecydowania się wstydzę. Brazylijczycy zwykli zachowywać się w Internecie jak małpy.”

Remis: „Wstydzę się bycia Litwinem. To kraj złodziei i pijaków. Bardzo nietolerancyjny, rasistowski i homofobiczny. Wstyd jest się przyznać że jest się na przykład woźnym, ale to duma przyznać, że się coś ukradło. (…)”

Nie brakło nawet charakterystycznego, polskiego akcentu:

Smoku1234: „Wstydzę się być z Polski. Polska ma złą reputację w necie, a jej sytuacja wewnętrzna sprawia, że chcę stąd uciec.”

[Odpowiedź w języku polskim] malyxxl: „Więc wyp***dalaj na zmywak.”

Zabawne, bo sądzę, że właśnie tego typu polskie wypowiedzi (malyxxl) przede wszystkim doprowadzają do stanowiska z postu poprzedniego (Smoku1234), ale może to był tylko nieprzemyślany  żart?

Zastanawiające jest jednak przede wszystkim, że – wbrew oczekiwaniom – naprawdę niewiele jest wypowiedzi, że ktoś wstydzi się swoich rodaków ze względu na ich zachowanie (w życiu codziennym lub w Internecie). Znacznie więcej osób boi się krążących o nich stereotypów niż tego, że jakiś rodak zacznie rzucać homofobiczne lub rasistowskie wypowiedzi, albo zacznie nawoływać nienawiści na tle narodowościowym, gdy zobaczy, że np. Niemiec lub Rosjanin ma w grze lepsze wyniki.

Moją uwagę zwróciła jeszcze jedna rzecz, istnieje bardzo wyraźna nić porozumienia między tymi, którzy stwierdzili, że się wstydzą, a tymi, którzy pisali o narodowej dumie. Paradoksalnie, dosyć często piszą oni dokładnie o tych samych rzeczach. Z czego więc wypowiadający się gracze byli zazwyczaj dumni? Z tego, na co mieli najmniejszy wpływ (i, pozwolę sobie dodać w nawiasie, z tego, gdzie tak naprawdę zazwyczaj niewiele jest realnych powodów do dumy), czyli z historii kraju. Natomiast niemal wszyscy, którzy rozwinęli wypowiedź, narzekają przede wszystkim na aktualną sytuację polityczną, niekompetentny rząd, bezrobocie i stereotypy. Rozumiem, że można być z takich rzeczy niezadowolonym, ale osobiście zaryzykowałbym stwierdzenie, że one akurat najrzadziej mają znaczenie w Internecie.

Jak jest z wami? Wchodząc do gry online, usuwacie ze Steama informację o narodowości, czy rozpoczynacie rozgrywkę gromkim okrzykiem „K***a!” (wybaczcie groteskowy przykład, ale został wzięty z życia)? Czy może narodowość w sieci nigdy nie miała dla was znaczenia?

Źródło użytej grafiki: www.zerochan.net/1163195

Dyskusja, bedąca inspiracją dla wpisu tutaj: www.steamgifts.com/forum/eYfUH/are-you-ashamed-or-proud-to-be-of-your-nationality

OsK
2 czerwca 2013 - 09:53
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.06.2013 10:13
wiped1
21
Legionista

nic nie przebije grania w League of Legends na wschodnim serwerze, gdzie prawie zawsze cały team składa sie z Polaków, a każdy komunikuje się łamaną angielszczyzną :)

swoją drogą poziom kultury w grach tego typu jest tak niski, że faktycznie wstyd przyznać się do polskiej narodowości...

02.06.2013 12:52
odpowiedz
mafioso12
77
Konsul

@UP Akurat jeśli chodzi o LoLa to poziom kultury jest żenujący niezależnie od narodowości. Wtedy należy się bardziej wstydzić tego, że jest się człowiekiem ;P

02.06.2013 14:59
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
94
Pretorianin

To prawda, w Lolu poziom kultury jest niski niezależnie od narodowości. Jednak Polaków jest (przynajmniej na serwerze wschodnim) najwięcej i automatycznie najwięcej toksycznych graczy to właśnie Polacy. Przykre, że nasz naród jest w LoLu od razu postrzegany jako ten najgorszy. Co i rusz słyszy się i widzi wyzwiska w kierunku Polaków, nieważne czy ci są akurat w jednej z drużyn. Mam jednak wrażenie, że zapracowaliśmy sobie na taką opinię swoim zachowaniem, niestety.
Osobiście nie przyznaję w LoLu do tego, że jestem Polakiem(choć są wyjątki). Mimo, że nie jestem jakimś dobrym graczem i zdarzają mi się słabe mecze to NIGDY nie wyzywałem, nie "afkowałem", nie "feedowałem", nie "trollowałem", nikt z mojej strony nie został poniżony. Jednak znając reputację Polaków wolę nie wspominać, że również nim jestem, oszczędza mi to wiele nerwów.

02.06.2013 15:06
odpowiedz
Blackhawk
70
Konsul

W Docie podobną rolę co Polacy w Lolu pełnią Rosjanie, którzy pomimo że mają własne serwery i tak masowo dołączają się do gier na serwerach zachodnio europejskich, po czym bluzgają na lewo i prawo w cyrylicy.

02.06.2013 15:46
odpowiedz
zanonimizowany861943
46
Generał

Jeśli przy jakiejkolwiek grze przez internet, w założeniu w grupie międzynarodowej, gdzie nie znamy narodowości innych graczy ktoś nagle zacznie nawijać cały czas po swojemu to będzie mnie to wkurzało niezależnie od tego, czy to język polski, niemiecki, francuski, rosyjski czy cokolwiek innego. I zwracam takim ludziom uwagę - co czasami kończy się wyzwiskami, przynajmniej od polaków - bo tych potrafiłem zrozumieć :)

Co nie zmienia faktu, że swojej narodowości się nie wstydzę i jak komuś ona przeszkadza to nie mój problem a tej osoby...

02.06.2013 15:46
jees
odpowiedz
jees
67
10 000 days

Ja prawie w każdej grze MMO wstydzę się swojej narodowości..

02.06.2013 16:05
Majkel Dżordan
😐
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Ja się nie wstydzę, a raczej wkuźwia mnie to, jak jakiś rumun mi zaczyna wytykać palcem moją polskość. Że spotkał jakiegoś frajera z Polski kiedyś, to co ja mam do tego...

02.06.2013 16:22
ttwizard
odpowiedz
ttwizard
152
AzoriuS

Gram od czasu do czasu na serwerze wschodnim league of Legends i niestety Polacy przeważają i robią największy syf. Piszą po Polsku, nie mają szacunku dla drugiej osoby i zachowują się prymitywnie. Oczywiście Polacy nie są osamotnieni. Na zachodnim serwerze to samo bydło robią francuzi i hiszpanie.

Niestety league of legends ma swoją ciemną strone esportu. Nigdy nie spotkałem się z tak drastycznie chamskim i prymitywnym zachowaniem jak w LoL'u. Dzieciaki i dorośli nie znają umiaru, nie czują, że grają z żywą osobą i nie szanują graczy(chyba, że ktoś z drużyny wygra im grę). Gram w multi od quake 1 i nie spotkałem się z takim zachowaniem w tak dużym stopniu. W samym lobby, przy wyborze championa dochodzi do tak chorych dialogów, że często mam ochote wyjść z gry.

Aczkolwiek im wyższą range posiada gracz tym więcej spokoju i kultury można zaznać. Na wyższym poziomie gry od "Gold 2" jest więcej graczy bez adhd. Jednak i tak spotykamy bydło...

Chociaż lol to jest jedyna gra, w której mógłbym się wstydzić swojej narodowości. We wszystkich innych tytułach nie mam z tym problemów jak np w Starcrafcie 2.

02.06.2013 20:11
👎
odpowiedz
norkov
12
Legionista

Bardziej mi wstyd za tych którzy zamiast pokazać że Polacy mogą być inteligentni chowają sie ze swoją narodowością

02.06.2013 22:08
piotr432
odpowiedz
piotr432
86
Warrior

MW 2 można było dać flagę polski. Dodałem ją sobie i nie spotkałem się z żadną przykrością . Czego mam się wstydzić :P

03.06.2013 13:53
aope
odpowiedz
aope
148
Corporate Occult
Image

Taaa

03.06.2013 14:03
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

wystarczy grać po 22 kiedy gimbaza już dawno śpi. chociaż zdarzają się przypadki, że i młokosy po 21 lat potrafią się popisać na takiego delikwenta od razu ignore i po problemie to jeżeli chodzi o LoL'a w grach MMO jest tego sporo mniej moim zdaniem ponieważ w nich szukam gildi gdzie jest wymagany wiek 21+ i tam raczej nie ma tego typu zachowań a na czat ogólny nie patrzę nigdy :)

03.06.2013 19:41
RobotKolejkowy EWA-1
odpowiedz
RobotKolejkowy EWA-1
17
Centurion

Mam 33 lata i przez całą moją karierę gracza przeszedłem od CS, UT przez CSS, AA, BFBC2 i dzisiaj BF3. Mogę chyba strzelić, że brałem przez powiedzmy 14 lat udział w tysiącach meczy online. A to daje mi małe prawo do wypowiedzenia tego co następuje:
Polacy to największe prostactwo i chamstwo w internecie. Zacząłem się kamuflować z moją narodowością dawno temu, a jeszcze wcześniej unikać polskich serwerów. Ale Polaczki to taki virus, że wejdzie wszędzie. Poziom wstydu jaki często odczuwam jest niesamowity i jakoś nie mogę się go pozbyć. Najbardziej żałosne są ataki werbalne (żałosną angielszczyzną) na każdego gracza narodowości niemieckiej, lub rosyjkiej, który ośmieli się ujawnić swoje pochodzenie wśród polskiej braci. Częsty komunikat "players from poland are not allowed" w BF3 wcale mnie nie dziwi.

03.06.2013 21:16
odpowiedz
Wersores
2
Junior

Cos w tym jest. Chociaz ja to nie pameitam kiedy zadawalem ostatnio w grze owe pytanie "U from?" xP Chociaz jak ktos sie mnie pyta, Zawsze odpowiadam skad jestem. Bo w sumie, to co to za roznica, skad sie jest. Bo chyba wazne jest to co soba reprezentujemy a nie to skad jestesmy. Temu np jak gram w GW2 to nazwalem swoja glowna postac poprostu moim imieniem i nazwiskiem. Bo czemu by nie ?

09.06.2013 12:12
odpowiedz
Toki120
4
Junior

Gram przez internet już od 8lat - zaczynałem jako małe dziecko, które piszczało swym głosem przez mikrofon na ts czy innych programach tego typu. Jednak grając przez ten cały czas nie spotkałem się raczej z tym że byłem poniżany przez innych za swoje pochodzenie, czy też wstydziłem się tego. Dużo osób tutaj ma rację, że Polacy to kraj chamów, debili etc gdzie to wszystko występuje w LoL'u. Jednak wracając to mojej głównej wypowiedzi to ja zawsze staram się mieć polski nick w grach typu MMO i jeżeli mam możliwość wybrania flagi polskiej (np w MW2) to z miłą chęcią to robię ! :). Mimo wszystkiego, ludzie są dziwni, a jesteśmy jacy jesteśmy.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze