Darmowe gry na Steama albo szybki sposób na świąteczne porządki... - OsK - 29 marca 2013

Darmowe gry na Steama, albo szybki sposób na świąteczne porządki...

Darmowe gry na Steama, albo szybki sposób na świąteczne porządki w steamowym ekwipunku. Strona istnieje już dosyć długo, początkowo jednak podchodziłem do niej z dużą dozą nieufności – okazało się, że niepotrzebnie. Więc, jeżeli ktoś chce mieć szansę na otrzymanie za darmo jakiejś gry lub nie wie, jak sobie poradzić z zalegającymi w steamowym ekwipunku tytułami, przedstawiam, jak można to zrobić.

Przede wszystkim, każdego, kto jeszcze nie słyszał o tej stronie, zachęcam do odwiedzenia www.steamgifts.com. Temat był już nieraz wałkowany na oficjalnym forum Steama, wszystko jest legalne i całkowicie darmowe.

Jeżeli ktoś uważa, że element całkowicie darmowej loterii jest już odmianą hazardu, w żadnym wypadku nie zachęcam go do ubiegania się o gry na podanej stronie. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że może ona bardzo pomóc ludziom, którzy mają jakieś niechciane klucze lub steamgifty i nie wiedzą co z nimi zrobić.

Jaka jest idea stronki? Osoba, która chce komuś zrobić prezent, wystawia grę (steamgift lub klucz). Gracz, który chcę tę grę otrzymać, musi jedynie zgłosić to (dosłownie jednym kliknięciem). Pośród wszystkich osób, które zgłosiły chęć dostania gry, zostaje wylosowana jedna na każdą wystawioną kopię. Szczęśliwiec otrzymuje maila z prezentem.

Podobnych akcji było już w Internecie wiele. Wygrywać można było gry, miksery, telewizory i co tylko można sobie wyobrazić. Zazwyczaj jednak, po przekopaniu się przez regulaminy (lub proces rejestracyjny), natykaliśmy się na haczyk, który zgrabnie nurkował w naszych portfelach. Stąd moja początkowa nieufność do oferty Steamgifts.

Żeby wziąć udział w aukcji trzeba oddać liczbę punktów o równowartości ceny danej gry na Steamie. Nie chodzi tu jednak o oskubanie graczy, bo punkty dostajemy zupełnie darmowo i regenerują się one błyskawicznie. Mniejsza o system ich przyznawania, warto wiedzieć jedynie, że wszyscy użytkownicy otrzymują je regularnie dosłownie nie robiąc nic. System ma na celu jedynie ograniczenie ilości osób rzucających się na jedną grę, dzięki czemu każdy licytuje to, co naprawdę chce wygrać. Szanse na otrzymanie tytułu zwiększa również to, że o grę mogą ubiegać się jedynie osoby, które jeszcze nie mają jej na Steamie.

Co można wygrać? Jakąkolwiek steamową grę, którą ktoś inny wystawił. Pojawiają się najświeższe tytuły AAA, ale nie ukrywajmy, że szansa na otrzymanie ich jest minimalna (czasem jak jeden do kilku tysięcy). Dużo łatwiej jest otrzymać jakąś mniejszą produkcję, którą wystawia wiele osób, lub którą jest małe zainteresowanie (wydaje mi się na przykład, że fani przygodówek są w nieco lepszej sytuacji). Można również upolować pojedyncze tytuły z popularnych ostatnio paczek Humble Bundle.

Po co ktokolwiek wystawia gry? Pierwszym powodem jest to, że ktoś może chcieć zrobić innym użytkownikom prezent. Po drugie, ktoś może robić porządki w ekwipunku, bo dostał w jakiejś promocji coś, co go nie interesuje lub zakupił paczkę gier, z których chciał mieć tylko jedną. Niektórych tytułów, jak na przykład Two Worlds 2 w wersji na Steam nie opłaca się nawet wymieniać (kto śledzi aukcje steama, wie o co chodzi), więc po co gromadzić kilka(dziesiąt) egzemplarzy, skoro ktoś może akurat tej gry szukać?

Im więcej wystawiamy gier, tym większy jest nasz wkład. O niektóre produkcje (w zależności od postanowień wystawiającego, nie od tytułu) mogą ubiegać się jedynie osoby, które ofiarowały już innym graczom prezenty o określonej wartości. Im wyższa jest ta wartość, tym mniej osób bierze udział w aukcji i tym samym zwiększają się szanse na wygraną.

Szanse na otrzymanie gry wahają się zazwyczaj między 1:100 a 1:X000. Trzeba powiedzieć wprost, że jeżeli ktoś traktuje stronę jako pewny sposób ma powiększenie swojej kolekcji gier, to może sobie od razu odpuścić. Ale jeżeli branie udziału nic nikogo nie kosztuje, to chyba warto próbować? Ze względu na to, że od jakiegoś czasu można dodawać pojedyncze kody z paczek Bundle, zachęcam również do wystawiania niechcianych gier, bo po co aktywować na swoim steamowym koncie coś, co dla nas zalicza się do kategorii „śmieć”, a dla kogoś innego może być interesującym tytułem?

Dziękuję za radę w komentarzu. Przed skorzystaniem ze strony polecam zapoznanie się z:

http://www.steamgifts.com/forum/91wob/faq-and-guidelines

oraz jego spolszczeniem:

http://www.steamgifts.com/forum/jM27n/polish-corner

OsK
29 marca 2013 - 11:25