Darmowe gry na Steama albo szybki sposób na świąteczne porządki... - OsK - 29 marca 2013

Darmowe gry na Steama, albo szybki sposób na świąteczne porządki...

Darmowe gry na Steama, albo szybki sposób na świąteczne porządki w steamowym ekwipunku. Strona istnieje już dosyć długo, początkowo jednak podchodziłem do niej z dużą dozą nieufności – okazało się, że niepotrzebnie. Więc, jeżeli ktoś chce mieć szansę na otrzymanie za darmo jakiejś gry lub nie wie, jak sobie poradzić z zalegającymi w steamowym ekwipunku tytułami, przedstawiam, jak można to zrobić.

Przede wszystkim, każdego, kto jeszcze nie słyszał o tej stronie, zachęcam do odwiedzenia www.steamgifts.com. Temat był już nieraz wałkowany na oficjalnym forum Steama, wszystko jest legalne i całkowicie darmowe.

Jeżeli ktoś uważa, że element całkowicie darmowej loterii jest już odmianą hazardu, w żadnym wypadku nie zachęcam go do ubiegania się o gry na podanej stronie. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że może ona bardzo pomóc ludziom, którzy mają jakieś niechciane klucze lub steamgifty i nie wiedzą co z nimi zrobić.

Jaka jest idea stronki? Osoba, która chce komuś zrobić prezent, wystawia grę (steamgift lub klucz). Gracz, który chcę tę grę otrzymać, musi jedynie zgłosić to (dosłownie jednym kliknięciem). Pośród wszystkich osób, które zgłosiły chęć dostania gry, zostaje wylosowana jedna na każdą wystawioną kopię. Szczęśliwiec otrzymuje maila z prezentem.

Podobnych akcji było już w Internecie wiele. Wygrywać można było gry, miksery, telewizory i co tylko można sobie wyobrazić. Zazwyczaj jednak, po przekopaniu się przez regulaminy (lub proces rejestracyjny), natykaliśmy się na haczyk, który zgrabnie nurkował w naszych portfelach. Stąd moja początkowa nieufność do oferty Steamgifts.

Żeby wziąć udział w aukcji trzeba oddać liczbę punktów o równowartości ceny danej gry na Steamie. Nie chodzi tu jednak o oskubanie graczy, bo punkty dostajemy zupełnie darmowo i regenerują się one błyskawicznie. Mniejsza o system ich przyznawania, warto wiedzieć jedynie, że wszyscy użytkownicy otrzymują je regularnie dosłownie nie robiąc nic. System ma na celu jedynie ograniczenie ilości osób rzucających się na jedną grę, dzięki czemu każdy licytuje to, co naprawdę chce wygrać. Szanse na otrzymanie tytułu zwiększa również to, że o grę mogą ubiegać się jedynie osoby, które jeszcze nie mają jej na Steamie.

Co można wygrać? Jakąkolwiek steamową grę, którą ktoś inny wystawił. Pojawiają się najświeższe tytuły AAA, ale nie ukrywajmy, że szansa na otrzymanie ich jest minimalna (czasem jak jeden do kilku tysięcy). Dużo łatwiej jest otrzymać jakąś mniejszą produkcję, którą wystawia wiele osób, lub którą jest małe zainteresowanie (wydaje mi się na przykład, że fani przygodówek są w nieco lepszej sytuacji). Można również upolować pojedyncze tytuły z popularnych ostatnio paczek Humble Bundle.

Po co ktokolwiek wystawia gry? Pierwszym powodem jest to, że ktoś może chcieć zrobić innym użytkownikom prezent. Po drugie, ktoś może robić porządki w ekwipunku, bo dostał w jakiejś promocji coś, co go nie interesuje lub zakupił paczkę gier, z których chciał mieć tylko jedną. Niektórych tytułów, jak na przykład Two Worlds 2 w wersji na Steam nie opłaca się nawet wymieniać (kto śledzi aukcje steama, wie o co chodzi), więc po co gromadzić kilka(dziesiąt) egzemplarzy, skoro ktoś może akurat tej gry szukać?

Im więcej wystawiamy gier, tym większy jest nasz wkład. O niektóre produkcje (w zależności od postanowień wystawiającego, nie od tytułu) mogą ubiegać się jedynie osoby, które ofiarowały już innym graczom prezenty o określonej wartości. Im wyższa jest ta wartość, tym mniej osób bierze udział w aukcji i tym samym zwiększają się szanse na wygraną.

Szanse na otrzymanie gry wahają się zazwyczaj między 1:100 a 1:X000. Trzeba powiedzieć wprost, że jeżeli ktoś traktuje stronę jako pewny sposób ma powiększenie swojej kolekcji gier, to może sobie od razu odpuścić. Ale jeżeli branie udziału nic nikogo nie kosztuje, to chyba warto próbować? Ze względu na to, że od jakiegoś czasu można dodawać pojedyncze kody z paczek Bundle, zachęcam również do wystawiania niechcianych gier, bo po co aktywować na swoim steamowym koncie coś, co dla nas zalicza się do kategorii „śmieć”, a dla kogoś innego może być interesującym tytułem?

Dziękuję za radę w komentarzu. Przed skorzystaniem ze strony polecam zapoznanie się z:

http://www.steamgifts.com/forum/91wob/faq-and-guidelines

oraz jego spolszczeniem:

http://www.steamgifts.com/forum/jM27n/polish-corner

OsK
29 marca 2013 - 11:25
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.03.2013 12:00
BliBs_Pl
BliBs_Pl
77
Weltschmerz

Korzystam z SG od ponad roku, ale wygranie czegoś na publicach wymaga dużo szczęścia. Z pomocą wychodzą jednak ludzie, którzy robią tak zwane "puzzle" - quizy na stronie itstoohard.com, które trzeba wypełnić, żeby dostać dostęp do prywatnej wstawki oraz prywatne grupy. Jedna z nich jest nawet na GOLu, ale niestety jest ona martwa i jak ktoś coś wrzuca to jest to zazwyczaj klucz z bundla. W tychże grupach trzeba też dawać coś od siebie, więc nie ma raczej mowy, że wygrywasz i nic nie dajesz. Są jednak osoby, które są tak zwanymi leecherami (pijawami), które tylko biorą gry, a nic od siebie nie dają lub dają tylko gówna. Chciałbym też odnieść się do twojej wypowiedzi. Otóż jeśli ktoś chce robić porządki w ekwipunku, to raczej trade'uje, a nie wystawia giby. Co do TW2, to chodzi konkretnie o Velvet Edition, która w wyniku błędu rosyjskiego Steama, była za niecałą złotówkę. Tamtego wieczora wiedziałem, że coś jest z tym TW2, ale niestety nie dopytałem się, a tak byłbym tyle na plusie :) Wracając do samego SG, to zawsze warto sprawdzać, czy osoba, która daje grę (zazwyczaj jakiś tytuł AAA) ma już na koncie jakieś rozdane gry, bo często bywa, że ktoś wchodzi na stronę i daje 2-3 gry AAA, a potem okazuje się, że nie wysyła. Co do tego, że "jeżeli ktoś traktuje stronę na powiększenie swojej kolekcji gier, to może sobie od razu odpuścić", to na własnym przykładzie mogę zaświadczyć, że to nie jest prawda. Wygrałem sporo gier, chociaż sporo też dałem (zapraszam -> http://www.steamgifts.com/user/deolic). Są jednak takie osoby, które są od dawna na SG i mają 20 gier, których łączna wartość wynosi około 100$, a wygrali 120...

29.03.2013 12:22
odpowiedz
zanonimizowany879063
36
Konsul

Dziękuję za wpis.
1) "jeżeli ktoś traktuje stronę jako pewny sposób na powiększenie swojej kolekcji gier, to może sobie od razu odpuścić" - nie miałem na myśli, że nie jest to możliwe, ale że trzeba mieć odpowiednie nastawienie.
2) TW2 - o to mi chodziło, ale nie opisywałem sytuacji, bo i tak już po wszystkim.
3) "jeśli ktoś chce robić porządki w ekwipunku, to raczej trade'uje." Zależy. Gdybym miał jakiś świeżą grę, którą można wymienić na coś ciekawego w stosunku 1:1, to pewnie bym trade'ował, ale zazwyczaj nie chciało mi się w to bawić i po prostu wrzucałem niepotrzebne (mi niepotrzebne, co jest kwestią bardzo subiektywną, bo ja na przykład nigdy nie lubiłem GTA, a chyba nikt nie uzna, że gra jest bezwartościowa) rzeczy na SG.
Ogólnie SG uważam za bardzo ciekawy sposób na zmobilizowanie graczy do wymiany niechcianych gier. Dobrą alternatywę przede wszystkim dla zbędnego aktywowania ich w swojej bibliotece.

29.03.2013 12:39
Majkel Dżordan
😜
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Ja wczoraj wygrałem 2 gry w ciągu 10 minut na publicu. Polecam stronkę, ale na tyle, żeby nie stać się w 100% (jak to tam mówią) liczerem. Starać się dać coś od siebie, nie tylko brać.

Ja bym polecał dodać do artykułu link do FAQ, żeby czasem ktoś na ślepo nie wbił na stronę i narobił bigosu:
http://www.steamgifts.com/forum/91wob/faq-and-guidelines

Tam nieznajomość chociaż trochę zasad skończy się źle, (chociaż ja już wytrwałem 10< banów przy świadomości regulaminu :D).

29.03.2013 15:09
Krecik1218
odpowiedz
Krecik1218
84
Pretorianin

Mi w ciągu 3 tygodni od rejestracji udało się wygrać:
The Ship Complete Pack
2x Red Faction Armageddon
Borderlands GOTY
Ravaged

A niedawno Tomb Raider: Underworld.
Sam ofiarowałem gry o łącznej wartości 60$

Natomiast na podobnej stronie gameminer.ru gdzie dużo trudniej coś wygrać:
GTA Vice City
Garry's Mod

Tak więc polecam, w szczególności steamgifts.com

29.03.2013 15:12
Majkel Dżordan
😊
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Jak już mowa o innych stronach to są też:

http://playblink.com/ - strasznie ciężko coś wygrać, ale z wygraną można robić co się chce.
http://www.galagiveaways.com/ - tutaj łatwiej coś wygrać, zazwyczaj są gry z bundli, ale ja np. wygrałem ten wielki dodatek do CIV V. Osoba oddająca coś sama ustala ile punktów trzeba mieć do wejścia i inne ustawienia.